Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cizinci získají zaplacenou DPH v ČR obtížněji

aktualizováno 
Novela zákona o DPH přinesla poměrně razantní změnu do oblasti vracení daně zahraničním fyzickým osobám při vývozu zboží. Zákonodárce výrazně zvýšil limit pořizovací hodnoty cizincem vyvezeného zboží a zároveň rozšířil seznam zboží, na které se možnost vracení zaplaceného DPH nevztahuje.

Institut vracení zaplacené daně z přidané hodnoty již existoval před přijetím novely zákona o DPH. Platil při tom oboustranně. Při splnění zákonem stanovených podmínek si mohl tuzemský občan nechat vrátit v zahraničí zaplacené DPH a na straně druhé i cizí občané, kteří nakoupili v ČR a zaplatili DPH v ceně zboží, měli tu samou možnost. Jenom pro připomínku doplňuji, že tento režim se týká pouze občanů a předmětné zboží nemá obchodní charakter. Zároveň musí dojít k jeho vývozu v rámci cestovního styku.

Nutnou podmínku pro vracení DPH je fakt, že nakoupené zboží cizozemcem, je vyvezené. Jinými slovy dochází k jeho spotřebě v zahraničí. Dodržování tohoto pravidla by se bez součinnosti celnice jednoduše neobešlo. Pokud tedy cizinec nakoupí v České Republice spotřební statek musí si uschovat doklad o prodeji zboží, který předloží při přechodu hranic na celnici. Celník zpravidla fyzicky zkontroluje zboží a potvrdí zahraničnímu občanovi tiskopis o vývozu zboží. Bez tohoto potvrzení dosvědčující fakt, že došlo k vývozu,  je další snaha o vracení zaplaceného DPH marná. Pak záleží na konkrétní osobě, zda pro vrácení DPH využije služeb specializovaných institucí nebo jej uplatní u prodávajícího sám. Nyní se ovšem zaměřme na faktické a procesní změny, které novena zákona o DPH v této souvislosti poplatníkům přinesla.

Zákon zvedl cenu zboží z tisíce na 2 500 Kč

Jak pojišťovny zhodnotí 100 000 Kč?
Spoření s pojišťovnou: sliby, chyby.
Více ZDE.

Zásadní změnou, která postihne většinu nákupů uskutečněných cizinci v České republice, je posunutí hodnoty zboží. Novela zákona o DPH stanoví, že vrátit cizincem zaplacené DPH lze pouze u zboží, jehož cena včetně DPH převyšuje částku 2.500 Kč. Zároveň jde o částku za zboží zaplacenou v jednom dni a jednomu kupujícímu. To je velmi znevýhodňující faktor, který omezuje rozsah aplikace tohoto pravidla na nakupované statky.

Hodnota zboží včetně DPH však není jediným limitujícím faktorem. Zákon stanovuje zboží, u kterého daň nesmí být vrácena. Jde bohužel o poměrně oblíbené spotřební statky jako jsou tabákové výrobky, alkoholické nápoje a potraviny uvedeny v dodatku zákona pod číselným kódem Harmonizovaného systému v kapitolách 01 až 21. Nemá smysl se jednotlivým druhům detailně věnovat, avšak jde o nejrůznější druhy potravin.

Pokud nakupovaný statek splňuje výše uvedené dvě podmínky a zaplacená DPH může být požadována k vrácení, pak je třeba si ponechat řádný daňový doklad vystavený prodávajícím. Ten musí obsahovat následující náležitosti:

  • Obchodní firmu nebo jméno a příjmení prodávajícího 
  • DIČ plátce
  • Rozsah a předmět zdanitelného plnění
  • Datum uskutečnění zdanitelného plnění
  • Sazbu daně
  • Výši daně zaokrouhlenou na celé koruny nahoru
  • Výši ceny bez daně celkem


Jak dosáhnout maximální daňové úlevy u produktů, které vás zabezpečují na stáří? Čtěte ZDE.

Kupující by si měl zejména zapamatovat datum uskutečnění zdanitelného plnění. Tím totiž začíná běžet šedesátidenní lhůta. Cizinec musí předmětný statek vyvézt nejpozději do šedesáti dnů od DUZP uvedeného na dokladu o prodeji zboží. Pokud by tak neučinil, nárok na vrácení DPH by mu definitivně zanikl.

Na hranicích je nutné vyplnit tiskopis o vývozu zboží (vydaný ministerstvem financí) a předložit celníkovi. Jeho povinností je odsouhlasit vyvážené zboží fyzicky v souladu s předloženým dokladem o prodeji zboží. V případě souladu tento tiskopis potvrdí razítkem a vrátí cizinci. Nyní má kupující veškeré administrativní doklady, avšak nemá vrácenou DPH.

Nárok na vlastní vrácení DPH může uplatnit zahraniční fyzická osoba nebo jakákoli jiná osoba, kterou tato osoba zmocní. Zaplacené DPH by měla vracet skutečně ta prodejna, ve které k prodeji došlo. Tato informace platí zejména v případě, že prodávající má síť prodejen a oprávněná osoba by chtěla si nechat DPH vyplatit v jiné pobočce. V této souvislosti je nutné připomenout, že oprávněná osoba je povinna prodávajícímu předložit doklad o prodeji (místo nákupu souhlasí  s místem, kde žádáme o výplatu DPH) a samozřejmě zmiňovaný tiskopis s razítkem celního orgánu potvrzující vývoz předmětného zboží.

Víte, kde vydělat nejvíce? Porazí pojištění podílové fondy? Čtěte ZDE

Tato procedura je ovšem poměrně nepraktická pro cizince, který si u nás před měsícem něco koupil a dnes by se kvůli několika stovkám na vráceném DPH měl vrátit do prodejny a na základě předložených dokladů vyinkasovat peníze. Pokud má cizinec v Čechách nějakého známého, pak je nejelegantnějším řešením mu tyto doklady včetně zmocnění v jednání v této záležitosti poslat. Prodejna je na základě těchto dokladů povinna DPH vyplatit. Je dobré připomenout, že nárok na vrácení DPH zaniká již po třech kalendářních měsících po uskutečnění zdanitelného plnění.

Zákonodárce možnost vracení DPH z vyvezeného zboží poplatníkům výrazně ztížil. Nejenom, že posunul hranici hodnoty statků nahoru, ale celý proces je obtížnější na čas i peníze.

Myslíte si, že vrácení DPH cizincům nakupujícím u nás se vrátí do oblasti teorie? Pomůže tato novela institucím specializujícím se na tuto oblast? Těšíme se na vaše názory.  

 

Autor:


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Jak si sestavit penzijní plán, abyste měli v důchodu z čeho žít

Málokdo přemýšlí nad tím, co bude za dvacet nebo třicet let a jestli se mu změní životní úroveň, až přestane pracovat. A pokud ano, tak ví, jak těžké je to...  celý článek

Ilustrační snímek
Financování auta: srovnání nabídek a rady, jak usmlouvat nižší cenu

Než podepíšete smlouvu s prodejcem vozu, počítejte. Opravdu se to vyplatí. Rozdíl v konečné ceně může být podle zvolených podmínek až desítky tisíc korun.  celý článek

Ilustrační snímek
Peníze od státu: Na co máte nárok a kolik dostanete, když dítě onemocní

Začala škola a už máte děti nemocné? Poradíme, co vám musí zaměstnavatel umožnit a na jakou finanční kompenzaci máte při pracovní absenci kvůli ošetřování...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Kdo tady lže? Lithium, aneb jak to bylo doopravdy
Kdo tady lže? Lithium, aneb jak to bylo doopravdy

Publikováno: 17.10.2017 Autor: Odbor komunikace a marketingu 10500 Poslední dny hýbe českým mediálním prostorem kolem p... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.