Problémem u cizinců může být kromě financí i jazyková bariéra.

Problémem u cizinců může být kromě financí i jazyková bariéra. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Cizinec, nebo našinec? Při žádosti o půjčku je to bankám jedno

  • 5
Půjčit si v Česku peníze není - alespoň podle údajů z bank - žádný problém. A je přitom lhostejné, zda u přepážky předložíte občanský průkaz, cestovní pas či povolení k dlouhodobému pobytu. Přesto někde narazit můžete.

Půjčku získáte i s dlouhodobým pobytem
Polovina největších tuzemských bank (Česká spořitelna, LBBW, Raiffeisenbank a UniCredit Bank) poskytne úvěr jak tuzemcům, tak cizozemcům s českým státním občanstvím.

Problém pro ně není ani tehdy, pokud jste občanem některého z členských států Evropské unie, případně Švýcarska, Lichtenštejnska, Norska či Islandu. Nerozhoduje přitom ani z jaké země pochází váš příjem. Pokud však je od zaměstnavatele v zahraničí, pravděpodobně budete muset předložit navíc (kromě potvrzení o výši příjmu) i do českého jazyka přeloženou pracovní smlouvu.

O něco snazší to budou mít občané Slovenské republiky, kteří u většiny bank vystačí pouze s občanským průkazem a potvrzením o výši příjmů.

Podmínky, za nichž banky úvěry cizincům poskytují, jsou prakticky stejné jako pro české občany. Jistou výjimkou je pouze Česká spořitelna, která předem deklaruje nutnost zajištění dluhu ručitelským závazkem v případě, že žadatel o půjčku má v České republice pouze přechodný pobyt.

. cizinci v Česku

K 31. 5. 2008 bylo v Česku evidováno 410 094 cizinců, s trvalým pobytem jich je 165 165 a s dlouhodobým pobytem delším než 90 dnů 244 929.

Půjčku dostanete jen s trvalým pobytem či příjmem z tuzemska
Zajdete-li jako cizí státní příslušník pro půjčku do Poštovní spořitelny, mBank, Citibank nebo Volksbank, uspějete, jen pokud váš příjem pochází od tuzemského zaměstnavatele, případně máte v Česku alespoň trvalý pobyt.

Například Citibank vyžaduje, aby žadatel o úvěr žil a pracoval na českém území. Navíc jí stačí pouze jediný doklad totožnosti, např. cestovní pas (nepožaduje předložení povolení k přechodnému či trvalému pobytu). A jde-li o cizince ze zemí EU, Švýcarska, Lichtenštejnska, Norska nebo Islandu, pak se požadovaná dokumentace v ničem neliší od tuzemského žadatele.

. bankovní půjčky cizincům

V Bankovním registru je evidováno úvěrů v objemu převyšujícím 900 miliard korun. Z tohoto počtu jsou v průměru 2 % půjček poskytnutých cizincům.

Domluva v angličtině většinou není problém
Uzavírané smlouvy a jiná dokumenty se v tuzemských bankách podepisují pouze v českém jazyce. Některé banky sice mají i další jazykové verze (zejména u obchodních podmínek nechybí verze v angličtině či němčině), případně i speciální cizojazyčná pracoviště, ale i cizinec podepisuje dokumentaci v úředním jazyce, tedy v češtině.

Například Česká spořitelna má speciální pobočku pro klienty nehovořící česky – tzv. Expat Center. Pracovníci banky zde poskytují servis v angličtině, němčině a francouzštině a mohou tak pomoci i při sjednání úvěrů.

Ani v jiných bankách by však neměl být s komunikací alespoň v jednom světovém jazyce problém. Někde je angličtina u bankovních poradců standardem (například v UniCredit Bank), jinde se však na jazykovou vybavenost bankéřů spolehnout nemůžete. "S jednáním například v angličtině lze počítat na finančních centrech Poštovní spořitelny," říká Denisa Salátková z externí komunikace banky.

. bez jakých dokladů se v bance neobejdete

* 2 doklady totožnosti (nejčastěji cestovní pas v kombinaci např. s průkazem o povolení k pobytu, příp. občanský průkaz)

* potvrzení o výši příjmů, příp. kopie výplatních pásek za poslední 3 měsíce (např. mBank potvrzení příjmů nevyžaduje)

* pocházejí-li vaše příjmy ze zahraničí, pak předkládáte i pracovní smlouvu (přeloženou do českého jazyka)