Cizý jazyk se dá naučit také hrou

  10:30aktualizováno  10:30
Nemám talent na jazyky velmi častá věta těch, kteří se jen stěží prokousávají džunglí gramatických pravidel a nekonečnem cizích slovíček. Přitom chyba nemusí být právě v nich.

Kdo si ze školních lavic s sebou do dospělého věku přinesl trauma z toho, že se v životě nenaučí pořádně žádný cizí jazyk, by nad sebou neměl lámat hůl. Je totiž docela možné, že mu pouze nevyhovoval tradiční způsob výuky. A pokud jde o člověka, kterému je bližší rčení "Na učení není nikdy pozdě" než "Starého psa novým kouskům nenaučíš", má napůl vyhráno.

Zvládnutí cizího jazyka při plném vytížení v zaměstnání klade na učební metodu nemalé nároky: vysokou efektivitu, rychlost a intenzitu. Jednou z výukových metod, která zmíněné požadavky splňuje, je sugestopedie.

Každému vyhovuje něco jiného

Sugestopedie bude vyhovovat nejvíc těm, kteří nemají mnoho času na domácí úkoly a samostudium a kteří se potřebují naučit co nejvíce v průběhu kurzu. Výhodou této metody výuky je několikanásobné zvýšení vštěpovací schopnosti paměti. Dosahuje se toho harmonickým provázáním mnoha prvků: učivo se totiž podává mnohotvárným, multisensorickým způsobem, ve kterém každý typ člověka může využít svůj učební styl.

Například vizuální typ si lépe zapamatuje to, co vidí - rád pracuje s tištěným slovem, auditivní typ si zase dobře pamatuje, co slyší, kinestetický typ se nejlépe učí pohybem, prožitkem. Nemá-li člověk možnost využít svůj učební styl a je-li mu vnucován způsob jiný, narůstá u něj pocit frustrace, napětí a stresu. Může dojít k závěru "asi nejsem talent na jazyky, nikdy mi to nepůjde" a svou snahu naučit se cizí jazyk vzdá.

Jak probíhá učení?

Během výuky se vychází z učebnice, kterou tvoří speciálně vytvořené sugestopedické texty. Význam slov se učí živým, zábavným způsobem v návaznosti na celek - v kontextu příběhu, kde zároveň podvědomě student vnímá gramatiku, získává jazykový cit, učí se v cizím jazyce myslet. To znamená, že se tedy neučí v případě angličtiny takzvané Czenglish (české angličtině, kdy do českého myšlení dosazuje anglická slovíčka), s níž se dobře domluví mezi spolužáky ve třídě, avšak méně už s cizincem. Gramatika je zpracována systematickým způsobem, provázaně s textem, a věnuje se jí přiměřená pozornost také na vědomé úrovni.

Důležitá je v sugestopedické metodě role umění: reprodukce obrazů v učebně či učebnici, vysoká estetická kvalita učebních materiálů, didaktické písně, klasická a barokní hudba - vybrané skladby příznivě působí na emocionální stav člověka, napomáhají intelektuálnímu soustředění. Metoda věnuje velkou pozornost udržení optimálního stavu mysli, klidného soustředění. Nedochází tedy k jevu, kdy je člověk učen, ale neučí se. Sugestopedická výuka stimuluje levou i pravou mozkovou hemisféru. V určitých fázích je provázena speciálně vybranou hudbou, která aktivizuje mozkovou činnost, a nový materiál je prezentován takovým způsobem, aby se zapsal do dlouhodobé paměti. Učení je přitom hravé, dynamické, nedirektivní. Pro studenty bývá překvapením, že se dokážou na celodenní výuku soustředit a necítí se unaveni.

Důležité je i prostředí výuky

Sugestopedie vytváří bezpečné, stimulující prostředí. Chyby se nezveličují, je dovoleno s jazykem experimentovat. Při nadměrném stresu se totiž veškerá činnost mozku omezuje na reakce zaměřené na přežití, na reakce "útok či útěk". V obou případech tělo adrenalinem mobilizuje svou fyzickou sílu, sílu svalů, pěstí, mobilizuje vše k tomu, aby se s nebezpečím vypořádal silou pěstí nebo z něj co nejrychleji unikl. Intelektuální činnosti jsou v tuto chvíli nepotřebné, mozek je zásobován kyslíkem a živinami v mnohem menší míře a lze zjednodušeně říci, že vyšší funkce vypíná. Toto rozpoložení je pro učení naprosto nevhodné.

Výuka, která se zaměřuje pouze na obsah a ignoruje rozpoložení a stav mysli studenta, se míjí účinkem. Neméně důležitou součástí výuky jsou: smích, hravost, změna identity (na období kurzu si účastníci mohou zvolit jiné jméno, profesi, životní příběh, což jim dovolí experimentovat, dělat chyby, hrát si), harmonizace vědomých i nevědomých stimulů, respekt k individualitě jednotlivce, osobnost a znalosti lektora (pozor při jeho výběru - metodu sugestopedie nelze zvládnout četbou literatury, je nezbytné zúčastnit se náročného výcvikového programu ať už přímo u autora metody dr. Lozanova, nebo u jím certifikovaných lektorů).
Autorka je lektorka společnosti Multilingua

Bez strachu z komunikace

Mnozí se učí cizí jazyk řadu let, ovládají gramatiku, slovíčka, ale osloví-li je na ulici cizinec, jazyk jim zdřevění. Sugestopedii se lépe než ostatním metodám daří odstraňovat obavy z mluvení a získat sebedůvěru v komunikaci. Jak? Například první vyučovací den začíná tím, že do místnosti vtrhne dáma s velikým kufrem, na rameni kameru: "Ó, dobrý den. Jak se vám daří?

Právě jsem přiletěla..." A už zapřádá se studenty rozhovor. Vypráví o sobě, z kufru vytahuje fotky, představuje sebe a svou rodinu, vyptává se studentů. Vše probíhá v cizím jazyce, vždy s vizuální pomůckou či slůvkem v mateřštině, takže všichni od počátku rozumějí. Studenti začátečníci - jsou zabráni do zajímavého povídání, reagují, s úsměvem přijímají nabídku této slavné filmové režisérky a stávají se herci. Jiná totožnost je zbavuje strachu z chyb při mluvení. Další den začíná hlasitým čtením příběhu. Živým způsobem, sborově, s gesty, pozornost se věnuje gramatice z příběhu, vysvětlené na plakátech rozvěšených okolo - v hrách, písničkách, říkankách. Následující dny probíhají další hry a aktivity, kterými se vybraná slovní zásoba a gramatika aktivují a procvičují. Je překvapivé, jak veliké je porozumění textu hned v počátcích a jak každým dnem stoupá schopnost a chuť slovíčka používat v konverzaci.

 

Autor:

Nejčtenější

KVÍZ: Jak jste na tom s jazykovou inteligencí? Otestujte se

Ilustrační snímek

Už jste někdy absolvovali inteligenční test, abyste se dozvěděli, jaké máte IQ? Dnešní kvíz vám konkrétní číslo sice...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Studentský nápad ho přivedl k podnikání. Chce změnit kavárenský svět

Praha,22.10.2018, Adrian Drozdek, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Adrian Drozdek je z Brna, má 18 let a hlavu plnou nápadů. Před rokem přišel s myšlenkou vytvořit mobilní aplikaci,...

Po rozvodu jí zbyly manželovy dluhy a stres. Řešení se nakonec našlo

Exekuce je stresující záležitost pro každého.

Dostali jste se kvůli někomu blízkému do finančních problémů? Hrozí vám exekuce? Neskákejte hned z mostu a raději se...

Další z rubriky

Co dělají úspěšní zakladatelé firem jinak. Devět kroků na výsluní

Ilustrační snímek

Založit firmu a dovést ji k úspěšnému rozvoji je často náročnější než řídit zavedený podnikový kolos. V čem se jednání...

Pro dceru vymysleli prkno Utukutu, dnes s ním dobývají i Evropu

Viktor a Gábina ve svém dřevěném království.

Když se Gábině a Viktorovi Hrdinovým z Prahy narodila dcera, snažili se ponořit do jejího světa. Potřebovali něco, čím...

Prostě si tak hrajeme, říká o své práci šperkařka

Ester Engelová

Ester Engelová pracuje se zlatem, platinou, diamanty, barevnými safíry a perlami. Chodí k ní nakupovat celebrity,...

Jeden z nejděsivějších ekonomických příběhů současnosti

Jeden z nejděsivějších ekonomických příběhů současnosti

Kurzy.cz „Co se to proboha děje v Brazílii? Nehovořím o posledních volbách, ve kterých si brazilští voliči vybrali člověka, kter...

Future recruitment, s.r.o.
Účetní jr.

Future recruitment, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz