Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cizý jazyk se dá naučit také hrou

  10:30aktualizováno  10:30
Nemám talent na jazyky velmi častá věta těch, kteří se jen stěží prokousávají džunglí gramatických pravidel a nekonečnem cizích slovíček. Přitom chyba nemusí být právě v nich.

Kdo si ze školních lavic s sebou do dospělého věku přinesl trauma z toho, že se v životě nenaučí pořádně žádný cizí jazyk, by nad sebou neměl lámat hůl. Je totiž docela možné, že mu pouze nevyhovoval tradiční způsob výuky. A pokud jde o člověka, kterému je bližší rčení "Na učení není nikdy pozdě" než "Starého psa novým kouskům nenaučíš", má napůl vyhráno.

Zvládnutí cizího jazyka při plném vytížení v zaměstnání klade na učební metodu nemalé nároky: vysokou efektivitu, rychlost a intenzitu. Jednou z výukových metod, která zmíněné požadavky splňuje, je sugestopedie.

Každému vyhovuje něco jiného

Sugestopedie bude vyhovovat nejvíc těm, kteří nemají mnoho času na domácí úkoly a samostudium a kteří se potřebují naučit co nejvíce v průběhu kurzu. Výhodou této metody výuky je několikanásobné zvýšení vštěpovací schopnosti paměti. Dosahuje se toho harmonickým provázáním mnoha prvků: učivo se totiž podává mnohotvárným, multisensorickým způsobem, ve kterém každý typ člověka může využít svůj učební styl.

Například vizuální typ si lépe zapamatuje to, co vidí - rád pracuje s tištěným slovem, auditivní typ si zase dobře pamatuje, co slyší, kinestetický typ se nejlépe učí pohybem, prožitkem. Nemá-li člověk možnost využít svůj učební styl a je-li mu vnucován způsob jiný, narůstá u něj pocit frustrace, napětí a stresu. Může dojít k závěru "asi nejsem talent na jazyky, nikdy mi to nepůjde" a svou snahu naučit se cizí jazyk vzdá.

Jak probíhá učení?

Během výuky se vychází z učebnice, kterou tvoří speciálně vytvořené sugestopedické texty. Význam slov se učí živým, zábavným způsobem v návaznosti na celek - v kontextu příběhu, kde zároveň podvědomě student vnímá gramatiku, získává jazykový cit, učí se v cizím jazyce myslet. To znamená, že se tedy neučí v případě angličtiny takzvané Czenglish (české angličtině, kdy do českého myšlení dosazuje anglická slovíčka), s níž se dobře domluví mezi spolužáky ve třídě, avšak méně už s cizincem. Gramatika je zpracována systematickým způsobem, provázaně s textem, a věnuje se jí přiměřená pozornost také na vědomé úrovni.

Důležitá je v sugestopedické metodě role umění: reprodukce obrazů v učebně či učebnici, vysoká estetická kvalita učebních materiálů, didaktické písně, klasická a barokní hudba - vybrané skladby příznivě působí na emocionální stav člověka, napomáhají intelektuálnímu soustředění. Metoda věnuje velkou pozornost udržení optimálního stavu mysli, klidného soustředění. Nedochází tedy k jevu, kdy je člověk učen, ale neučí se. Sugestopedická výuka stimuluje levou i pravou mozkovou hemisféru. V určitých fázích je provázena speciálně vybranou hudbou, která aktivizuje mozkovou činnost, a nový materiál je prezentován takovým způsobem, aby se zapsal do dlouhodobé paměti. Učení je přitom hravé, dynamické, nedirektivní. Pro studenty bývá překvapením, že se dokážou na celodenní výuku soustředit a necítí se unaveni.

Důležité je i prostředí výuky

Sugestopedie vytváří bezpečné, stimulující prostředí. Chyby se nezveličují, je dovoleno s jazykem experimentovat. Při nadměrném stresu se totiž veškerá činnost mozku omezuje na reakce zaměřené na přežití, na reakce "útok či útěk". V obou případech tělo adrenalinem mobilizuje svou fyzickou sílu, sílu svalů, pěstí, mobilizuje vše k tomu, aby se s nebezpečím vypořádal silou pěstí nebo z něj co nejrychleji unikl. Intelektuální činnosti jsou v tuto chvíli nepotřebné, mozek je zásobován kyslíkem a živinami v mnohem menší míře a lze zjednodušeně říci, že vyšší funkce vypíná. Toto rozpoložení je pro učení naprosto nevhodné.

Výuka, která se zaměřuje pouze na obsah a ignoruje rozpoložení a stav mysli studenta, se míjí účinkem. Neméně důležitou součástí výuky jsou: smích, hravost, změna identity (na období kurzu si účastníci mohou zvolit jiné jméno, profesi, životní příběh, což jim dovolí experimentovat, dělat chyby, hrát si), harmonizace vědomých i nevědomých stimulů, respekt k individualitě jednotlivce, osobnost a znalosti lektora (pozor při jeho výběru - metodu sugestopedie nelze zvládnout četbou literatury, je nezbytné zúčastnit se náročného výcvikového programu ať už přímo u autora metody dr. Lozanova, nebo u jím certifikovaných lektorů).
Autorka je lektorka společnosti Multilingua

Bez strachu z komunikace

Mnozí se učí cizí jazyk řadu let, ovládají gramatiku, slovíčka, ale osloví-li je na ulici cizinec, jazyk jim zdřevění. Sugestopedii se lépe než ostatním metodám daří odstraňovat obavy z mluvení a získat sebedůvěru v komunikaci. Jak? Například první vyučovací den začíná tím, že do místnosti vtrhne dáma s velikým kufrem, na rameni kameru: "Ó, dobrý den. Jak se vám daří?

Právě jsem přiletěla..." A už zapřádá se studenty rozhovor. Vypráví o sobě, z kufru vytahuje fotky, představuje sebe a svou rodinu, vyptává se studentů. Vše probíhá v cizím jazyce, vždy s vizuální pomůckou či slůvkem v mateřštině, takže všichni od počátku rozumějí. Studenti začátečníci - jsou zabráni do zajímavého povídání, reagují, s úsměvem přijímají nabídku této slavné filmové režisérky a stávají se herci. Jiná totožnost je zbavuje strachu z chyb při mluvení. Další den začíná hlasitým čtením příběhu. Živým způsobem, sborově, s gesty, pozornost se věnuje gramatice z příběhu, vysvětlené na plakátech rozvěšených okolo - v hrách, písničkách, říkankách. Následující dny probíhají další hry a aktivity, kterými se vybraná slovní zásoba a gramatika aktivují a procvičují. Je překvapivé, jak veliké je porozumění textu hned v počátcích a jak každým dnem stoupá schopnost a chuť slovíčka používat v konverzaci.

 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Poradna: Mám být na mobilu, v pohotovosti. Kdy můžu říct šéfovi dost?

Zaměstnavatel mi nařídil držet pracovní pohotovost. Můžu to odmítnout, když se mi to nehodí? A dostanu peníze i za to, že nakonec do práce nepůjdu? Pokud jste...  celý článek

Ilustrační snímek
Proč si před hledáním nové práce pořádně zamést internetovou stopu

Když jste během studií chodili „pařit“, přišlo vám možná docela vtipné dát si na Facebook pár fotek, jak se skvěle bavíte. Jenže teď hledáte zajímavou a dobře...  celý článek

Ilustrační snímek
Kariéru mají rozjetou na plný plyn, přestože jsou ze školy jen pár let

Zvládli to ostatní, zvládneš to taky, říkají rodiče dětem, aby je uklidnili a motivovali. Pokud to na vás platí, přečtěte si tři příběhy úspěšných mladých...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ ZÁSTUPCE

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.