Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co a jak ovlivní cenu bytu?

aktualizováno 
Komu by se nelíbilo bydlení na takzvané dobré adrese, tedy v žádané lokalitě, kde poptávka jasně převyšuje nabídku? Pokud o tom vážně uvažujete, připravte se, že v takovém místě zaplatíte až o polovinu víc než za srovnatelný byt jinde.

Poloha nemovitosti je podle zástupců realitních kanceláří tím nejdůležitějším faktorem, který táhne její cenu nahoru. Za zajímavou lokalitu se musí zaplatit. „Náš dosavadní byt nám nestačí, a tak jsme se intenzivně pídili po větším. Vinohrady, Podolí a jiná prestižní místa byla někdy až o třetinu dražší než stejné byty třeba v Krči,“ popisuje Míša Nová své zkušenosti z Prahy. Města se prostě začínají dělit na dobré a horší čtvrti. To potvrzuje zástupkyně realitní kanceláře Evropa Klára Borská: „Až o padesát procent více stojí byty v centru Prahy oproti místu na okraji.“ Podobné rozdíly panují i mezi Prahou a ostatními regiony. „Starší byt v Praze může být třikrát dražší než v Ostravě,“ míní výkonný ředitel realitní kanceláře RAK Jaroslav Novotný.
 
Rozhoduje stav bytu i dopravní dostupnost

Cenu bytu však neurčuje jenom lokalita. „Důležitá je i poloha ve vlastním domě, teprve ve druhé řadě ovlivňují cenu také další parametry, jako standard vybavení a podobně,“ upozorňuje Jaroslav Novotný.

Jakmile je byt v přízemí, padá cena dolů o deset procent, nejvyšší patro u paneláku ji sníží zhruba o pět procent. O tom, za kolik byt prodáte či koupíte, dále rozhoduje, zda je k dispozici terasa či balkon, jak se dá u domu parkovat a je-li v dosahu městská doprava. 
 
U paneláků poklesly ceny až o 10 procent

Uvažujete o prodeji nebo nákupu bytu a nevíte, zda je právě teď ta pravá chvilka? Pokud chcete prodat byt v paneláku, nejlepší čas jste už propásli. „Panelové domy jsou nadhodnoceny, zvláště ty v neatraktivních sídlištích. V Praze meziročně poklesly jejich ceny o deset až dvanáct procent, v ostatních městech zhruba o pět procent,“ říká obchodní ředitel realitní kanceláře Centa Jaroslav Hluchý. Cihlové domy v Praze zůstaly podle něj na stejných cenách, mimo Prahu stouply až o deset procent.

„Zaměřujeme se zejména na Prahu a zde ještě v prosinci a lednu ceny bytů rostly, v únoru nastala stagnace a v březnu a dubnu začaly klesat až o čtyři až pět procent měsíčně,“ dokresluje vývoj v Praze Milada Kadlecová z Institutu regionálních informací. V průmyslových zónách s dobrými výdělky jsou byty oproti srovnatelnému období loňského roku zhruba o deset procent dražší.  
 
Vstup do EU: dramatické změny nečekejte

Realitní trh funguje v Česku podle odborníků podle stejných zásad jako v EU a vstup na tom mnoho nezmění. „Trh bude především ovlivňován vnitřní situací v tuzemsku, kupní silou lidí a vývojem nabídky a poptávky. V oblasti poptávky očekávám setrvalý trend mírného nárůstu především v ekonomicky aktivních lokalitách,“ uvádí Jaroslav Novotný.

Podle Kláry Borské těžko výrazně stoupnou ceny bydlení v panelových domech. „Dojde k výraznému zvyšování rozdílu mezi cenami kvalitního bydlení a bydlení na sídlišti,“ dodává.

Praha: nejdražší byty

Ceny bytů v Praze: dramatické rozdíly! Více ZDE.

Za byt v paneláku, který se dá pořídit v Praze za 1 600 000 korun, by měl zájemce tři podobné byty v Šumperku, dva v Prostějově a šest bytů v Chomutově. Tak velké jsou rozdíly mezi jejich cenami. „Postavení Prahy je z hlediska úrovně cen bydlení mimořádné,“ říká Milada Kadlecová z Institutu regionálních informací, který se dlouhodobě věnuje sledování cen bytů v panelových domech. Podotýká přitom, že cenové nůžky se v absolutním vyjádření dlouhodobě rozvírají.

A kde jsou úplně nejdražší byty? Na vrcholu žebříčku jsou pražské Hradčany, Malá Strana, Staré a Nové Město a  Josefov. Ty už se svými cenami podle Milady Kadlecové začínají blížit evropské cenové úrovni. Za metr staršího bytu zde zájemci zaplatí více než 50 000 korun.

Co a jak ovlivní cenu bytu
 - balkon, terasa + 5 až 10 procent
 - dům bez výtahu - 5 až 10 procent
 - rušná ulice, špatné parkování či dopravní dostupnost - 5 až 10 procent
 - přízemí či nejvyšší patro - 5 až 20 procent z průměrné ceny
 - cihlový dům oproti panelu + 25 procent
 - zrekonstruované příslušenství + 5 až 10 procent

Pramen: realitní kanceláře

Jak si zjistit cenu bytu

Nabízím byt za málo nebo za moc? Je cena realitní kanceláře, kde chci koupit byt, přiměřená, nebo nafouknutá? Možností, jak zjistit reálnou cenu nemovitosti, je více. Sledovat trh, kontaktovat realitní makléře. Server iDNES spolu s Institutem regionálních informací zprovoznil projekt monitorující pohyb cen bytů a nájmů v České republice. Na kalkulačce si návštěvníci mohou snadno spočítat podle řady kriterií i cenu svého bytu.

Na adrese http//cenybytu.idnes.cz jsou k dispozici v týdenních intervalech obměňované ceny bydlení v českých městech. Na unikátní kalkulačce si návštěvníci serveru mohou vypočítat i cenu svého bytu. 

Sledujete ceny nemovitostí v ČR? Zaplatili byste vyšší sumu peněz pouze za lepší lokalitu? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.


 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

V bezkontaktních platbách jsou Češi na špici. Platit půjde i hodinkami

Chytré hodinky začínají obsahovat platební funkce.

Pípání u pokladen Čechy baví, bezkontaktnímu placení přišli na chuť mladí i staří. Meziročně vzrostl podíl...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Stavební spoření překonává inflaci. Kdy zhodnotí peníze co nejvíc?

Ilustrační snímek

V Česku roste zájem o stavební spoření. Potvrzují to počty uzavřených smluv. Během prvních dvou měsíců letošního roku...

Kryptoměny a jejich 5 minut slávy

Kryptoměny a jejich 5 minut slávy

Kurzy.cz „Na začátku roku 2018 jsme prožili prasknutí spekulační bubliny na trhu kryptoměn. Sny o rychlém a bezpracném zbohatnut...

Najdete na iDNES.cz