Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co chválí a kritizují studenti práv

  12:39aktualizováno  12:39
Počet zájemců o studia práv v České republice každoročně mnohonásobně převyšuje kapacitu tuzemských právnických fakult. Jedním z důvodů je poměrně snadné a většinou dobře finančně ohodnocené uplatnění absolventů v praxi. Tomu však předchází náročné studium, jehož průběh není na všech fakultách stejný. Dokládá to anketa s osobními názory studentů na internetových stránkách nadace Scio.
V České republice se dá studovat na čtyřech právnických fakultách - na Univerzitě Karlově v Praze, Masarykově univerzitě v Brně, Palackého univerzitě v Olomouci a Západočeské univerzitě v Plzni. Porovnání průběhu a podmínek studia a postřehy studentů by mohly pomoci těm, kteří se na některou z právnických fakult v příštím roce chystají.

Univerzita Karlova, Praha

Na právnické fakultě v Praze studuje přes čtyři tisíce lidí, je to největší škola tohoto druhu u nás. Prostředí vyhovuje tomu, kdo dává přednost anonymitě. Studenti z pražské fakulty si nejvíce pochvalují dobrý "zvuk" školy, její prestiž. Další výhodou je širší možnost budoucího uplatnění. Studenti pozitivně hodnotí skutečnost, že v průběhu semestru nemusí do školy chodit. Pozor by si měli dát ti, kteří se domnívají, že nejtěžší je na školu se dostat, ale studium již tak složité není. "Během zkouškového období prakticky nemám čas ani pomyšlení na nic kromě učení. Nejenže je látka, kterou musíme ovládat, nesmírně obsáhlá a těžká, ale mnohdy je nutné se učit i zbytečnosti," svěřuje se Alena, jedna ze studentů, kteří v anketě neuvádějí příjmení. "Mnozí pedagogové nám nedávají prostor pro dialog. Většina zákonů je v praxi sporná, ale naši učitelé se je spíš snaží vykládat tak, jako by tu žádný rozpor nebyl." I další studenti si stěžují na nechuť některých vyučujících zabývat se nejednoznačností výkladu zákonů, místo aby studenty učili, jak s ní pracovat, jak lze zákony vykládat a kritizovat. Z vyjádření studentů také vyplývá, že učitelé, kteří mají na změně poměrů zájem, jsou na škole v menšině. Jako další problémy uvádějí studenti přezíravé postoje zaměstnanců fakulty, neobjektivní zkoušení, korupci a nekompetentnost některých pedagogů.

Masarykova univerzita, Brno

Studenti právnické fakulty z Brna (je jich kolem dvou a půl tisíce) hodnotí svou školu daleko smířlivěji než pražští a celkově jsou na ní spokojenější. Je zde nižší věkový průměr vyučujících než na ostatních školách. Studenti vycházejí s pedagogy dobře, pochvalují si jejich zájem o obor a snahu o komunikaci. "Studium na naší škole si lze upravit podle vlastních nároků," říká Petr, student třetího ročníku. "Přednášející jsou ochotni se vámi zabývat i nad rámec vlastních povinností. Kvalitní přípravě někdy brání nedostatečná vybavenost školy počítači." Brněnští studenti si více stěžují pouze na někdy nevstřícný přístup studijního oddělení a přežívání některých starých struktur. O korupci se v podstatě nezmiňují, objevují se pouze dílčí upozornění na neprůhlednost při přidělování kolejí. Velká část studentů brněnská práva doporučuje budoucím zájemcům i kvůli "dobrému kolektivu".

Univerzita Palackého, Olomouc

V Olomouci necelých sedm set studujících nejvíce oceňuje dobrou atmosféru, kolektiv a příjemné lidi. Doporučují svou školu zvláště kvůli osobnějšímu přístupu pedagogů a prostoru k diskusi. Studentům nevyhovuje nízká prestiž školy, nedostatek kvalitních interních vyučujících. "Někteří učitelé se k nám chovají jako na střední škole," stěžuje si Vladimír. "Zapisují si prezenci na povinných seminářích. To je, pokud vím, jinde ojedinělé." Posluchači olomouckých práv si také stěžují na nesmyslné memorování čísel paragrafů.

Západočeská univerzita, Plzeň

K nejvíce kritizované situaci na plzeňské fakultě patří velká vzdálenost mezi místy výuky a špatná organizace na studijním oddělení. Korupce, stejně jako v Olomouci, není zmiňována vůbec. Nejednotně posuzují plzeňští studenti (je jich přes dva tisíce) skutečnost, že se do školy nemusí vůbec chodit - některým to vyhovuje, některým vadí. Chválí se dostatek zahraničních lektorů a dobrá atmosféra. "Po několika neúspěšných pokusech o přijetí na pražskou fakultu, jsem podala přihlášku do Plzně a byla jsem přijata. Způsob studia i vyučující mi v podstatě vyhovují, studium zvládám docela v pohodě. Mimo zkouškové období mám čas i na praxi v jedné advokátní kanceláři, kde vypomáhám," sděluje studentka čtvrtého ročníku Jana.

Kontakty:

Podrobnější informace o studiu na právnických fakultách: www.scio.cz

Část: Na VŠ s přehledem (kde lze nalézt další užitečné informace o přijímání a přijímacích zkouškách i na ostatní vysoké školy)

Právnické fakulty:

Univerzita Karlova, Praha
nám. Curieových 7, 116 40
Praha 1,
tel. 02/21005201
www.prf.cuni.cz

Masarykova univerzita, Brno
Veveří 70, 611 80 Brno,
tel. 05/41559250
www.muni.cz/law

Univerzita Palackého, Olomouc
tř. 17.listopadu 8, 771 11
pošt. schr.16, Olomouc,
tel. 068/5637510
www.upol.cz

Západočeská univerzita, Plzeň
Americká 42, 306 14 Plzeň,
tel. 019/7224948
www.fpr.zcu.cz
Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Studie: český pracovní trh je vyčerpán, potřebuje vzdělané migranty

Českým firmám docházejí zaměstnanci, nemají je kde brát, nezaměstnanost je minimální. Proto jsou otevřenější cizincům, stejně jako ostatní státy. Vyplývá to ze...  celý článek

Ilustrační snímek
Proč si před hledáním nové práce pořádně zamést internetovou stopu

Když jste během studií chodili „pařit“, přišlo vám možná docela vtipné dát si na Facebook pár fotek, jak se skvěle bavíte. Jenže teď hledáte zajímavou a dobře...  celý článek

Ilustrační snímek
Srovnání: kdy má podnikatel zůstat OSVČ a kdy se mu vyplatí společnost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků srovnala z právního a daňového pohledu, co je pro podnikatele výhodnější - zda nést titul osoby samostatně...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.