Co chybí absoloventům: komunikační schopnosti

Ačkoliv zběhlost v cizích jazycích nepatří u zaměstnavatelů k nejpožadovanějším dovednostem, přikládají jí stoupající důležitost.

Ačkoliv zběhlost v cizích jazycích nepatří u zaměstnavatelů k nejpožadovanějším dovednostem, přikládají jí stoupající důležitost. Rostoucí požadavky na znalost cizích jazyků jsou zřejmé i z inzerce pracovních příležitostí jak v denním tisku, tak na internetu. Jestliže schopnost komunikace s lidmi je stěžejním předpokladem pro výkon většiny profesí, které se v inzerátech objevují, pak schopnost komunikovat v cizím jazyce (nejčastěji v angličtině) je zcela nespornou výhodou, někdy dokonce podmínkou pro přijetí do zaměstnání. Dorozumět se v cizím jazyce přitom bude čím dál důležitější - integrace do vyspělé Evropy předpokládá, že komunikovat v cizím jazyce bude na určitých pozicích naprostou nezbytností. K postojům zaměstnavatelů mají blízko i názory pracovníků úřadů práce.

K uvedeným vlastnostem a dovednostem pracovníci úřadů práce ještě přidávají kvalitní ústní a písemný projev, který je, podle jejich zkušeností, jednou ze základních podmínek získání zaměstnání. Pro zaměstnavatele je schopnost komunikovat také velmi důležitá, avšak nehraje - a to u žádné vzdělanostní skupiny - zcela dominantní roli. Promítají se zde zřejmě odlišné cíle, kterých chtějí zaměstnavatelé a pracovníci úřadů práce dosáhnout.

Pracovníci úřadů práce zřejmě deklarují svoje zkušenosti, kdy kvalitní prezentace uchazečů o zaměstnání (dobře formulovaný životopis a dobré vystupování při přijímacím pohovoru) zvyšuje jejich šance na získání zaměstnání. Naopak zaměstnavatelé posuzují klíčové dovednosti spíše z hlediska výkonu práce a jejich využití při pracovním procesu. Odpověď na otázku, co tedy zaměstnavatelé u nově příchozích absolventů škol hledají, je v zásadě jednoduchá. Nemusí to být komplexní či encyklopedické znalosti, ale zejména ochota a schopnost se učit.

Vladimír Mládek, vedoucí odboru zprostředkování práce ÚP Chrudim: Podle našich zkušeností chybí absolventům nejvíce praxe. Ty, kteří zůstanou delší dobu bez práce, zařazujeme do projektu Absolvent, kdy jejich zaměstnavatelům poskytujeme příspěvek na mzdy. Pomáháme jim také v takzvaných Jobklubech, kde se dozvídají, jak napsat životopis nebo jak se připravit na přijímací řízení.

Michaela Najmanová, personální konzultantka: Začala bych tím, co jim podle mého názoru nechybí - umějí pracovat s počítači, domluví se cizím jazykem, jsou většinou ochotni se učit. Někdy postrádají snahu dovést věci až do konce, zainteresovanost na konečném výsledku a větší odpovědnost.

Zora Pelikánová, vedoucí personálního oddělení CK Fischer: Myslím, že po odborné stránce jsou absolventi dobře připraveni, chybí jim však někdy umění jednat s lidmi, což je pro práci v cestovní kanceláři hodně důležité. Je to možná tím, že spíš komunikují s počítači než s lidmi. Dobré zkušenosti máme s absolventy vyšších odborných škol, kteří jsou po této stránce často vyspělejší než maturanti.