Malá nehoda

Malá nehoda | foto: Profimedia.cz

Co dělat, když....

■ prodávám nebo kupuji vůz
Při změně vlastníka vozidla nedochází automaticky k zániku pojištění odpovědnosti, ani k jeho přechodu na vlastníka nového. K zániku dochází až v okamžiku, kdy původní majitel oznámí prodej vozidla své pojišťovně. Původní majitel musí tedy změnu ohlásit nejen na registru vozidel, ale také u pojišťovny, u které má sjednáno povinné ručení.

■ zaviním nehodu podnapilý
Žádná z pojišťoven neuhradí svým klientům škody z havarijního pojištění motorových vozidel způsobené pod vlivem alkoholu. V případě nehody z povinného ručení pojišťovny škody poškozeným za svého klienta, který je pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek, vyplatí. Od svých pojištěnců je pak v regresním řízení vymáhají zpět. Mnohdy jde kvůli úrokům z prodlení a všem soudním výlohám o částky statisícové. Příklad z České pojišťovny – řidič, který jel v srpnu 1993 opilý a druhému účastníkovi nehody způsobil škodu na majetku a zdraví ve výši 284 tisíc korun. Dnes, po 12 letech, byl už vystaven návrh na exekuci za 912 tisíc korun.

způsobíte nehodu jinému řidiči nebo jiný řidič vám, oba máte uzavřeno povinné ručení, ale vy máte propadlý technický průkaz
Podle zákona musí pojišťovna z povinného ručení uhradit veškerou škodu, která vznikla, bez ohledu na to, jestli poničená věc splňuje nějaké jiné zákonné požadavky nebo ne. Existence nebo neexistence technické kontroly tedy na úhradu škody na voze nemá žádný vliv. Pokud je však způsobená nehoda v příčinné souvislosti s „propadlou“ technickou, pak je požadována úhrada toho, co pojišťovna vyplatí, od viníka. Pokud tomu tak není, tak se škoda zaplatí z povinného ručení a žádný postih na viníka nepřechází.

■ viník nehody nemá sjednáno povinné ručení
Náhradu škody lze vymáhat na viníkovi. Škodu na zdraví lze uhradit z takzvaného garančního fondu, je nutné se však v této věci obrátit na Českou kancelář pojistitelů. Řidiči, který nemá sjednané povinné ručení, navíc hrozí pokuta až do výše 20 000 korun

■ nehodu způsobí dítě mladší 18 let, které si bez svolení rodiče půjčí jeho automobil
Pojišťovna uhradí škodu na jiném vozidle a pak ji vymáhá po rodičích viníka, protože ti za něj ze zákona ručí.

škodu na voze způsobí zloděj vozidlem, které před nehodou odcizil
Škodu by měla uhradit pojišťovna, u níž byl odcizený vůz pojištěn. Pojišťovna má pak podle zákona právo vymáhat zaplacenou částku po viníkovi takové škody. Je-li zloděj dopaden, bude muset zaplatit škodu ze svého.

škodu při nehodě zaviní vozidlo registrované v zahraničí
Pojišťovna uhradí všechny škody, ale vzhledem k došetřování je třeba mít maximální údaje o vozidle, řidiči a pojistiteli viníka, ideálně kopii zelené karty.