Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co dělat, když vás nepřijmou na VŠ

aktualizováno 
Letos bude opět odmítnuta spousta zájemců o studium na vysokých školách.
Letos bude opět odmítnuta spousta zájemců o studium na vysokých školách. Fakulty nemohou každoročně přijmout desítky tisíc uchazečů. Důvodem je ve většině případů nedostatek míst i vyučujících na fakultách. Dobu, kterou zájemci o vysokoškolská studia nechtěně získali, lze často využít pro studium jazyků i k prohloubení vědomostí a získání zkušeností ve zvoleném oboru.

Pro mnoho z odmítnutých studentů je velkou nadějí takzvané odvolání. Podle nového vysokoškolského zákona (č.111/1998 Sb.) nazývané přezkumné řízení. Žádost o přezkum rozhodnutí o nepřijetí ke studiu je nutné podat děkanovi fakulty nejpozději do 30-ti dnů od doručení záporného oznámení. Zmeškání lhůty lze prominout pouze z velmi závažných důvodů. Rozhodnutí o přezkumném řízení se školy snaží doručit nejpozději do 30-ti dnů, přestože jim zákon žádnou lhůtu nestanovuje.

Prohlédněte si své testy

"Podání žádosti by měl každý odmítnutý uchazeč velmi dobře zvážit. Je dobré využít možnosti, kterou fakulty nabízejí a v určené dny nahlédnout do přijímacích testů," doporučuje Václav Hájek, tiskový mluvčí Univerzity Karlovy v Praze. Studenti by si měli zkontrolovat, zda vůbec v testech dosáhli dostatečného počtu bodů požadovaného pro přijetí ke studiu na škole. "V loňském roce rektor Univerzity Karlovy vyhověl pouze 76 žádostem z 3700," uvádí tiskový mluvčí Václav Hájek. "Pokud nemají uchazeči žádost podloženou konkrétně, například chybou v bodování testů, nemají v přezkumném řízení mnoho nadějí." Podle údajů ze studijních oddělení vysokých škol v České republice využilo v posledních třech letech (školy mají povinnost zveřejňovat protokoly o přijímacím řízení od r. 1999) práva nahlédnout do svých materiálů pouze přibližně deset procent studentů.

Zdokonalte se v cizím jazyce

"Velmi oblíbené mezi nepřijatými vysokoškoláky je denní pomaturitní studium jazyka, které trvá právě jeden školní rok," říká Jaroslava Janická, jazyková lektorka z Liberce. Na pomaturitní kursy se mohou přihlásit maturanti z roku 2001, a i když nebyli přijati k dalšímu studiu na vysoké škole, neztrácejí statut studenta - zdravotní a sociální pojištění jim platí stát. Ceny kursů se pohybují mezi 19 000 až 28 000 korun a většinou se dají uhradit ve dvou a více splátkách. " Přihlásit se lze během celého léta, naše kursy začínají na začátku září. Studenti, rozdělení podle stupně znalostí, mají výuku dvacet hodin týdně. Mohou si vybrat ze čtyř jazyků: angličtiny, němčiny, francouzštiny a španělštiny," vysvětluje Milena Nováková ze Státní jazykové školy v Praze.

Kde vám poradí

Přehledy jazykových škol i s kontakty, adresář vyšších odborných škol, vzdělávací kursy, možnosti rekvalifikace nebo nabídky dobrovolné, většinou sociální, práce v zahraničí poskytují Informační centra pro mládež. Ta sídlí ve dvaceti českých a moravských městech. "Zájemcům umožníme vyhledat si informace a předáme všechny dostupné kontakty, ale žádné kursy ani práci nezajišťujeme," sděluje Zdenka Hanáková z Informačního centra pro mládež v Olomouci.

VOŠ přijímají přihlášky i v srpnu

Další, velmi často volenou cestou, je studium na Vyšších odborných školách. Ty, většinou právě kvůli nepřijatým uchazečům z vysokých škol, vypisují druhá kola přijímacího řízení během července a srpna. Vloni v létě nabízeli ještě více než tři a půl tisíce volných míst. Je možné se obrátit na soukromé vysoké školy. Ty většinou nabízejí volná místa i během léta a vyhlašují přijímací termíny i v srpnu a září. Je třeba počítat s placením školného. To může být i několik tisíc korun měsíčně.

Kde hledat informace a možnosti?

- www.icm.cz (obsahuje adresář všech informačních středisek pro mládež v ČR)

- www.scio.cz

- www.ssvs.cz

- www.msmt.cz (na stránkách ministerstva školství naleznete všechny zákonné předpisy a nařízení, týkající se přezkumného řízení)

- www.vzdelani.cz

- www.uiv.cz
Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Tradiční benefity netáhnou, lidé chtějí příspěvek na bydlení nebo relax

Minimální nezaměstnanost a boj o uchazeče, který vedou firmy napříč obory, se odráží i v nabídce nefinančních benefitů. Objevují se bonusy, o kterých ještě...  celý článek

Ilustrační snímek
Poradna: Mám být na mobilu, v pohotovosti. Kdy můžu říct šéfovi dost?

Zaměstnavatel mi nařídil držet pracovní pohotovost. Můžu to odmítnout, když se mi to nehodí? A dostanu peníze i za to, že nakonec do práce nepůjdu? Pokud jste...  celý článek

Ilustrační snímek
Poradna: Proč si zřizovat soukromou datovou schránku a na co dát pozor

Stále více lidí uvažuje o zřízení osobní datové schránky, aby mohli pohodlněji komunikovat se státními orgány. Jaké jsou výhody a nevýhody datové schránky, to...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.