Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zdědili dům. Dostali ho zničený a ještě zaplatí desetitisíce za vodu

aktualizováno 
Paní T. byla hodná a měla ráda zvířata a přírodu. Protože byla bezdětná, rozhodla se, že svůj dům odkáže neziskové organizaci. A sepsala závěť. Anabáze, která kvůli tomu nastala, se může týkat každého, kdo něco zdědí.
O zděděný majetek se začněte aktivně zajímat hned poté, co vás notář informuje. U nemovitosti trvejte na prohlídce, nechte odpojit sítě a zkontrolujte pojištění. Ilustrační snímek

O zděděný majetek se začněte aktivně zajímat hned poté, co vás notář informuje. U nemovitosti trvejte na prohlídce, nechte odpojit sítě a zkontrolujte pojištění. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Paní T. sepsala závěť už v roce 1987. Odkázala v ní Českému svazu ochránců přírody dům. Když po letech v roce 2010 zemřela, zahájila notářka dědické řízení, které bylo ukončeno necelý rok poté.

Nicméně dva měsíce před ukončením dědického řízení se stala nemilá věc. V horním patře zapečetěného domku praskla mrazem vodovodní trubka. Voda vytékala zřejmě mnoho dnů, než si mokrých zdí všimli sousedé a zajistili vypnutí přípojky. Když byl po proběhlém řízení dům otevřen, mohli dědici již jen konstatovat úplné zničení většiny movitého vybavení a velké poškození samotné nemovitosti. Odhadovaná škoda 800 000 korun.

Korunu tomu všemu nasadila vodárenská společnost, když ochranářům na jaře 2012 poslala fakturu za spotřebovanou vodu v objemu 1 685 m3 a její odvod do kanalizace - celkem za 126 376 korun. "Když jsme se v létě 2010 dozvěděli, že jsme potenciálními dědici, ptali jsme se notářky, zda jsou sítě odpojené. Podle sdělení policie, která dům uzavírala, prý byly," říká ředitel kanceláře Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo.

Ve skutečnosti však byl připojen i plyn, takže se mohlo lehce stát, že by dědicové našli ohořelý kráter a ještě hradili škodu sousedům.

Jak se zachovat a co dělat, když něco zdědíte

Letí vám teď hlavou, že jste (možná) také něco zdědili a mohli byste řešit obdobný problém? Kdo je za vzniklou škodu odpovědný? Lze uplatnit nějakou pojistku? Zeptali jsme se advokáta Tomáše Pelikána, odborníků z Notářské komory ČR a zástupců pojišťoven Allianz, Kooperativa a Česká pojišťovna.

Dědici nabývají majetek hned po smrti zůstavitele (toho, kdo zemřel), ačkoliv se to s konečnou platností dozví až rozhodnutím soudu, které může být vyneseno několik měsíců či dokonce let po úmrtí.

Po celou tu dobu jsou za majetek zodpovědní a mohou s ním běžným způsobem nakládat, ale nemohou ho třeba prodat, pronajmout, dát do zástavy - k tomu by byl potřeba souhlas soudu. Zvlášť důležité je toto ustanovení v případě, že zdědí automobil - zde totiž existuje zákonná povinnost uzavřít a platit povinné ručení. Pokud to nesplní, mohou být nepříjemně penalizováni.

K dědickému řízení se automaticky povolávají příbuzní podle registru obyvatel, soud ani notář nemusejí mít povědomí o závěti. Pokud vám někdo naznačí, že po něm budete dědit, a vy se později dozvíte, že zemřel, sami se aktivně zajímejte. 

Každý, kdo o sobě tvrdí, že je dědic, má právo nahlížet do dědického spisu a je účastníkem řízení. Informace ohledně dědického řízení je možné zjistit i telefonicky u příslušného soudu (podle místa trvalého bydliště zemřelého).

Podle zákona o pojistné smlouvě zanikne pojištění ve chvíli změny vlastníka. Tedy když vlastník zemře, původní pojistka již nefunguje.

Přesto se vyplatí prohlédnout "papíry" a ve chvíli, kdy pojistku objevíte, obrátit se na pojišťovnu. U starších smluv (před rokem 2005) totiž existuje ochranná lhůta, díky které je pojistka v platnosti do doby, kdy je zaplacena.

Majetek lze pojistit, i když ještě není ukončeno dědické řízení. Pojistku mohou uzavřít předpokládaní dědicové (ať už ze zákona, nebo ze závěti).

Není-li jasné, co kdo zdědí, či pokud se dědici nedokážou dohodnout, jak majetek spravovat, měl by být stanoven správce dědictví. Toho stanoví buď ještě za svého života zůstavitel (je-li prozíravý), nebo později notář či soudní komisař.

Návrh na stanovení správce mohou podat i dědici samotní. Existuje-li správce dědictví, je až do skončení dědického řízení za majetek odpovědný on.

Ano, ale má to svá pravidla. Dědic může dědictví odmítnout do měsíce od chvíle, kdy je soudem o této možnosti vyrozuměn.

A pozor - dědictví se zásadně přijímá či odmítá celé. To je důležité zejména ve chvíli, kdy kromě majetku existují i dluhy, které po sobě mohl zemřelý zanechat. Kdo dědictví přijme, nemůže ho později odmítnout, ani když se objeví nové informace například o poškození majetku, dluzích zemřelého a podobně.

Kde se staly chyby

V našem konkrétním případě jde o shodu několika nepříjemných okolností.

  • Přestože se občanské sdružení dozvědělo o dědictví až od notářky, měli se jeho představitelé o osud majetku zajímat okamžitě a nečekat na skončení dědického řízení.
  • Měli se hned začít zajímat o pojistku na dům.
  • Neměli se spokojit s ústní informací o odpojených sítích a vše si zkontrolovat u příslušných institucí.
  • Měli trvat na prohlídce nemovitosti.Nejčtenější

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

Průzkum: učitelé si půjčují, nejvíc spoří zdravotníci a finančníci

Ilustrační snímek

Jak hospodaří s penězi vybrané profese, zjišťoval průzkum Kantar TNS pro společnost KRUK, která pořádá 13. a 15....

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Vymyslely nevšední obchůdek. A jejich projekt Oprášeno má úspěch

Bohunka Krejčí (vlevo) a Veronika Benešová (vpravo) založily Oprášeno vloni...

Léta obě snily o vlastním podnikání, žádná z nich ale neměla odvahu pustit se do něj sama. Naštěstí se potkaly na...

Další nabídka

Kurzy.cz

Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina
Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina

1 milion korun činí nejvyšší výhra aktuálního slosování. MFČR zveřejnilo na svých stránkách kompletní výherní listinu h... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.