Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co dostanete od státu. Přehled sociálních dávek a kdo na ně má nárok

  8:00aktualizováno  8:00
Když přijdete o práci, nebo dokonce nemáte na jídlo, nájem a ostatní potřeby k životu, musí vaše první kroky vést na úřad. Na nějaké peníze od státu určitě budete mít nárok.
Podporu v nezaměstnanosti úřady vyplácejí pět až jedenáct měsíců, podle věku žadatele.

Podporu v nezaměstnanosti úřady vyplácejí pět až jedenáct měsíců, podle věku žadatele. | foto: Profimedia.cz

Vyzvedněte si potvrzení o příjmech

Nejprve se obraťte na zaměstnavatele a nechte si vystavit potvrzení o příjmech. Ideálně dvě: za poslední rok a za poslední čtvrtletí. Budete je potřebovat při dalším jednání s úřady. Jestli měla vaše firma problémy již delší dobu a třeba jste nedostali nějakou výplatu, měli by vám napsat potvrzení o takzvaném pravděpodobném čistém průměrném výdělku. Pokud je jednání se zaměstnavatelem problematické, schovejte si alespoň výplatní pásky, pracovní smlouvu a platový výměr.

 JAKOU DOSTANETE PODPORU V NEZAMĚSTNANOSTI 
Pokud ani ve spolupráci s úřadem práce do sedmi pracovních dnů neseženete místo, budete dostávat podporu.


DÁVKY, KTERÉ DOSTANETE, JEN KDYŽ MÁTE DĚTI
Pokud máte děti a málo peněz, můžete na úřadu práce požádat o příspěvek.


PENÍZE PRO ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÉ
Na peníze od státu mají nárok lidé zdravotně postižení. Nemusí přitom být vyloženě chudí.


KDYŽ JSTE V HMOTNÉ NOUZI
Pomoci z nejhoršího by vám měly tři dávky: příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc.

Přihlaste se do evidence na úřadu práce

Vyhledejte úřad podle svého trvalého bydliště. Jestli nevíte, který to přesně je, ptejte se na obecním úřadě. Informace jsou i na internetu na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí. Do tří pracovních dnů od chvíle, kdy jste skončili pracovní poměr, se na úřadě registrujte. Získáte nárok na podporu v nezaměstnanosti, takže minimálně po dobu pěti měsíců nebudete úplně bez příjmů. Jestliže splácíte úvěr a máte sjednané pojištění pro případ ztráty zaměstnání, vyzvedněte si pro pojišťovnu potvrzení z úřadu, že u něj jste v evidenci.

Informujte zdravotní pojišťovnu

Může se hodit

Velký přehled volných míst s možností vkládat své inzeráty najdete na www.jobdnes.cz

Na úřadu práce vám dají potvrzení o registraci a vy pak musíte zajít ještě na pobočku své zdravotní pojišťovny a nahlásit jí situaci. Po dobu, kdy budete registrovaní, za vás bude platit stát zdravotní pojištění, a to i kdyby se hledání práce protáhlo a vy už jste neměli nárok na podporu v nezaměstnanosti.

rada

Změnu nahlaste pojišťovně do osmi dnů od chvíle, kdy jste skončili v práci.

Přihlaste se do rekvalifikace

Na úřadě práce se pokuste přihlásit do rekvalifikačního kurzu. Úřad ho za vás zaplatí a také budete až do jeho ukončení dostávat podporu ve výši 60 procent svého předchozího průměrného čistého výdělku. A to i v případě, že přetáhnete období, ve kterém máte na podporu nárok.

Na úřadu práce nejprve posoudí vaše vzdělání, přihlédnou ke zdravotnímu stavu i k tomu, jakými druhy zaměstnání jste do současné doby prošli. Podle toho vás přiřadí do programu, který bude nejlépe rozvíjet vaše schopnosti. Zároveň ohlídají, že je o lidi, které kurzem prošli, na trhu práce zájem.

Kdybyste však chodili za rekvalifikační program jako za školu, neplnili studijní a výcvikové povinnosti, nebo třeba odmítli projít závěrečnou zkouškou, úřad práce vás může potrestat vyřazením z evidence. Tam vás smí vrátit až po uplynutí šesti měsíců.

rada

Učte se, pokud byste rekvalifikaci neukončili úspěšně, musíte navíc náklady s ní spojené zpětně zaplatit.

Ptejte se na dávky

Obraťte se na odbor dávek sociální péče a zeptejte se, zda třeba nemáte nárok na nějaké další peníze od státu. Můžete žádat o příplatek na bydlení, ti, kdo mají děti, mají šanci na přídavky na děti nebo na sociální příplatek.

rada

Vyplňte tiskopis, doložte potvrzení o příjmech a počkejte, zda úředníci uznají, jestli nějakou stokorunu či více budete dostávat. K žádosti o dávky totiž přikládáte doklad o výši příjmů za poslední rok, někde tři měsíce, tedy za dobu, kdy jste většinou ještě pracovali a příjmy měli.

Zkuste, zda nejste v hmotné nouzi

Pro ty, kdo nemají práci dlouhodobě a už vyčerpali všechny finanční rezervy, jsou připraveny takzvané dávky v hmotné nouzi. Jsou opravdu pro ty nejhorší životní situace. I když si totiž myslíte, že už jste na tom zle, nemusíte odpovídat požadavkům úřadů na opravdovou chudobu. Než dostanete peníze z této škatulky, úředníci budou zjišťovat, jestli nemáte nějaký majetek, který byste ještě mohli prodat. Televizi. Auto. Telefon...

Informace získáte na takzvaném pověřeném obecním úřadě, to je ten, kam si například chodíte zařizovat doklady. Dávky v hmotné nouzi jsou tři, pokud budete mít skutečně nízké příjmy, můžete dosáhnout na příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a případně mimořádnou okamžitou pomoc. Podmínky k získání těchto peněz jsou dost tvrdé, ale záleží i na tom, zda narazíte na někoho, kdo se zákona drží velmi striktně, nebo na úředníka, který je trochu benevolentnější.

rada

Prodávat auto třeba nemusíte vždy. Pokud ho nutně potřebujete ke své výdělečné činnosti nebo kvůli zdravotnímu stavu, můžete si ho nechat. O tom, jestli ho potřebujete nutně, rozhodnou právě na úřadě.

Až nebude podpora

Podporu v nezaměstnanosti úřady vyplácejí pět až jedenáct měsíců, podle věku žadatele. Co ale, když v tomto období práci neseženete? Nadále zůstaňte na úřadě registrovaní, budou za vás stále platit zdravotní pojištění. S žádostí o finanční podporu se už musíte obrátit na odbor dávek sociální péče na úřadě práce a požádat tam. Měli by vám zaplatit náklady na bydlení a ještě by vám mělo zbýt existenční minimum 2 020 korun. Když budete pracovat pro obec v rámci takzvaných veřejných služeb, můžete dostat ještě třeba o 1 106 korun víc.

Stát dává i těm, kteří nejsou chudí

Když se řekne peníze od státu, většina lidí si představí nějaké sociální dávky a pomoc v nouzi. Ale státní příspěvek může dostat kdokoli, kdo je schopen zabezpečovat svou budoucnost. Stát přispívá těm, kdo si spoří na stáří a na bydlení.

Stavební spoření
Těm, kdo uloží 20 000 korun ročně, náleží státní podpora 3 000 korun. Podmínkou je smlouvu se spořením udržet alespoň 6 let, případně si vzít úvěr na bydlení.

Penzijní připojištění
Když spoříte, máte nárok na státní příspěvek. Příspěvky se pohybují od 50 do 150 Kč, podle toho, kolik si spoříte. Podmínkou je smlouvu udržet do 60 let věku a alespoň po dobu pěti let. Na část peněz můžete sáhnout po 15 letech trvání smlouvy, když využijete výsluhové penze. Kdo si spoří víc než 500 Kč měsíčně, může uplatnit slevu na daních a ročně tak ušetřit dalších 1 800 Kč.

Životní pojištění
Přímý státní příspěvek klienti nedostanou, ale kdo má pojistku nastavenou do 60 let (a alespoň na 5 let) a spoří 1 000 korun měsíčně, ušetří na daních také 1 800 korun za rok.

Hypotéky
Lidem do 36 let stát přispívá na úroky z hypotéky, pokud si pořídili starší bydlení. Podpora se přiznává, když rok předtím byla průměrná úroková sazba hypoték vyšší než 5 procent, a čerpat ji lze po celou dobu fixace.
Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Co je dobré vědět o závěti. Kdo dědí a v čem se chybuje

Ilustrační snímek

Blíží se Dušičky, tedy Památka zesnulých. Právě v tento čas mívají notáři dost napilno, protože lidé mají větší zájem o...

Další nabídka

Kurzy.cz

Expremiér Nečas křivě svědčil, řekl soud. Tohle bude následovat
Expremiér Nečas křivě svědčil, řekl soud. Tohle bude následovat

Jana Nečasová a tři zpravodajci jsou vinni v kauze zneužití vojenského zpravodajství. Tak zní dnešní verdikt obvodního ... celý článekNajdete na iDNES.cz