Co je dobré vědět o koncesionářských poplatcích

1. Kolik činí měsíční poplatek?

Česká televize:  75 korun
Český rozhlas:   37 korun

2. Kdo ho platí?

Každý držitel televizního a rozhlasového přijímače, který má na území České republiky trvalý pobyt nebo sídlo. Ze zákona má povinnost přihlásit se k placení v místě svého bydliště nebo sídla firmy, a to do patnácti dnů ode dne, kdy se stal majitelem přijímače. Poplatníkem je fyzická osoba (domácnost) nebo právnická osoba či fyzická osoba podnikající (podnikatelé). Povinnost platit rozhlasový poplatek se vztahuje i na autorádia. V případě, že rodina doma žádný přijímač nevlastní, ale ve svém automobilu má autorádio, musí ze zákona platit rozhlasový poplatek. Za rozhlas po drátě se neplatí.

3. Musí platit poplatek člověk, který nežije ve svém trvalém bydlišti (je například trvale hlášen u rodičů), ale zařídil si domácnost jinde (má přechodné bydliště)?

Česká televize
Z hlediska zákonné úpravy není důležité bydliště, ale společná domácnost. Pokud ji tedy nesdílí například s rodiči ve svém trvalém bydlišti, ale má „vlastní život“ s vlastní domácností, pak poplatek platit musí.

Český rozhlas
Podle zákona je rozhodující trvalé bydliště. Takový člověk žije tedy stále ve společné domácnosti spolu s rodiči, kteří by měli platit onen rozhlasový poplatek 37 korun měsíčně.

Nechcete stát fronty na finančním úřadě? Získejte formulář daňového přiznání a cenné rady ZDE.

4. Kolikrát hradí poplatek člověk, který má více bydlišť (například byt, rodinný dům, chatu apod.) a v každém je televizor, radiopřijímač?

Roli hraje domácnost, tedy trvalé bydliště. Takže se platí jen jeden poplatek.

5. Roste poplatek s počtem televizorů v jedné domácnosti?

Ne. 
 
6. Kolik poplatků je povinen uhradit člověk, který má rodinný dům, v němž bydlí, a navíc ho pronajímá, přičemž v pronajímaných pokojích jsou televizory a rozhlasové přijímače?

Pronajímání je podnikatelská činnost a podnikatel platí z každého televizního či rozhlasového přijímače.

7. Kdo je od placení osvobozen?

Osvobození ze zdravotních důvodů se týká osob s úplnou nebo praktickou slepotou obou očí a osob s oboustrannou úplnou nebo praktickou hluchotou na základě lékařského potvrzení.

Osvobození ze sociálních důvodů je možné, pokud je čistý příjem jednotlivce nebo osob žijících v jedné domácnosti za uplynulé kalendářní čtvrtletí nižší než 1,4násobek životního minima.

Nárok se uplatňuje na poště v trvalém bydlišti. 
 
8. Co všechno je televizním přijímačem, a podléhá tedy platbě televizního poplatku?

Kromě televizních přijímačů je to i osobní počítač, který je vybaven televizní kartou a má všechny parametry televizního přijímače. Televizní vysílání, které je možné přijímat na osobním počítači digitálně z internetu nebo části televizního vysílání, které je možno přijímat na mobilním telefonu, nejsou televizním vysíláním. Ani poskytovatelé internetových služeb ani mobilní operátoři nešíří televizní vysílání pro veřejnost, to znamená tak, aby bylo volně dostupné pro každého občana, ale poskytují tyto služby individuálně. Osobní počítač bez televizní karty a mobilní telefon nejsou televizním přijímačem a nepodléhají platbě televizního poplatku.

9. Zahrnuje cena kabelové televize i koncesionářský poplatek?

V poplatku kabelových televizí není koncesionářský poplatek zahrnut a nemá s touto službou žádnou souvislost.

(Na otázky odpovídali Martin Krafl z České televize a René Zavoral z Českého rozhlasu.)