Co jsou deriváty

Deriváty jsou termínové finanční kontrakty ztělesňující právo na prodej či nákup podkladových aktiv (tj. aktiv, z kterých jsou deriváty odvozeny) v budoucnu. Jejich hodnota se mění především v závislosti na změně cen těchto podkladových aktiv.

Deriváty se dělí do dvou základních skupin:

  1. Podmíněné (pevné) termínové kontrakty
    charakteristické stejným postavením obou stran, které mají současně právo i povinnost plnit sjednaný obchod. Do této skupiny patří:
    1. Forwardy – pevně sjednané kontrakty na budoucí prodej či nákup určitého finančního instrumentu; obchodují se na mimoburzovních trzích
    2. Futures – principiálně jsou shodné s forwardy; liší se tím, že jsou standardizované a obchodované na burzách
    3. Swapy – dohody o budoucí směně úrokových plateb odvozených od stejné částky kapitálu (jistiny). Tyto úrokové platby jsou definované různým způsobem (například fixní úroková sazba a pohyblivá). Podobně Jistina může být denominována v různých měnách.
  2. Podmíněné (opční) termínové kontrakty
    Jejich zakoupením získá kupce právo, nikoli povinnost, na provedení určitého obchodu v budoucnosti za předem sjednaných podmínek. Do této skupiny patří:
    1. Kupní opce – představují právo kupce koupit podkladové aktivum
    2. Prodejní opce – představují právo kupce prodat podkladové aktivum
    3. Exotické opce – velmi komplikované opční struktury
    4. Opční listy – speciální druh cenných papírů, s nímž je spojeno určité opční právo
    5. Cap, floor – zajišťují kupci plnění ve formě úrokového rozdílu, pokud tržní úrokové sazby vzrostou nad (poklesnou pod) stanovenou úroveň
    6. Collar – kombinace cap a floor