Co musí vyplnit podnikatelé?

Ani podnikatelé nejsou ušetřeni od vyplňpvání daňového přiznání. Co vše by měli znát a na co si musí dát pozor?

Tiskopis B se nově skládá ze základních čtyř stránek a čtyř samostatných příloh.

Titulní strana základní části je stejná jako v uplynulých letech, vyplňují se tu identifikační údaje jako jméno, adresa či telefon a typ přiznání. Na druhou stranu se přesunuly některé rubriky, které dříve bývaly až na zadních listech, tedy dílčí základy daně a jejich součet a odčitatelné položky podle zákona (například na manželku či manžela, dítě, dobročinné dary a podobně). Třetí list pak obsahuje řádky pro údaje o dani a jejím placení. Na čtvrtém najdete přehled příloh, které se k formuláři přikládají, a předtištěnou žádost o vrácení přeplatku.

V každém základním formuláři jsou vloženy přílohy pro různé typy příjmů. Každý si vybere jen tu, která „řeší“ jeho výdělky. První je určena pro příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti, v druhé se vyplňují základy daně z příjmů ze závislé činnosti, tedy zaměstnání a takzvaných funkčních požitků (například odměny členů statutárních orgánů společností). Třetí se věnuje příjmům za více období, ziskům ze zahraničí a dani po slevě. Čtvrtá, která obsahuje rubriky pro nepříliš časté příjmy, není běžnou součástí. K dispozici je na úřadě na požádání nebo ji lze vytisknout z internetu. Vyplňují se na ni například některé specifické zahraniční příjmy, podíly z prodeje obchodních společností či výhry.

Pro koho?

A) zaměstnanci s přivýdělky
B) pokud podnikáte
C) jste na „volné noze“

Jak spočítat daň?

1. Pokud si přivyděláváte, podnikáte nebo jste na volné noze a k tomu máte příjem z pracovního poměru, vyzvedněte si nejdříve od zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech
2. Od příjmů ze zaměstnání odečtěte pojistné (uvedené na potvrzení o zdanitelných příjmech)
3. Od příjmů ze samostatné výdělečné činnosti rovněž odečtěte daňově uznatelné výdaje (skutečné nebo paušál) včetně zaplaceného sociálního a zdravotního pojištění
4. Sečtěte čisté příjmy ze zaměstnání a samostatné činnosti
5. Od výsledného čísla odečtěte odčitatelné položky podle zákona (na poplatníka, dítě, dary, úroky z hypoték, penzijní připojištění a podobně), číslo zaokrouhlete na celé stovky dolů
6. Vypočítejte daň
7. Porovnejte daňovou povinnost s již zaplacenými zálohami. Pokud jste na zálohách zaplatili více, můžete přímo na daňovém přiznání požádat o vrácení peněz. A naopak, jestliže jste státu odevzdali méně, současně s podáním daňového přiznání, zašlete finančnímu úřadu i doplatek.

Stáhněte, vyplňte, odevzdejte!
Formulář daňového přiznání sám počítá daň, sociální a zdravotní pojištění! Naleznete jej na TÉTO ADRESE

Pozor:
- Pokud jste si vydělávali formou honorářů a dostali jste měsíčně od jednoho plátce méně  než 3 tisíce korun měsíčně, nemusíte tyto částky danit. Dělá to totiž za vás ten, kdo honoráře vyplácí, a to formou srážkové daně ve výši 10 procent.
- S platbou sociálního a zdravotního pojištění si nemusíte dělat starosti, pokud si přivyděláváte například příležitostným prodejem zeleniny ze zahrádky, z honorářů však musíte odvést zdravotní pojistné a sociální v případě, že si tímto způsobem vyděláváte pravidelně.
- Podnikatelé musí daňové přiznání podat i v případě, že skončili hospodaření se ztrátou. Tu si v následujícím období, kdy dosáhnou zisku, mohou odečíst z daňového základu. 

Co přiložit k daňovému přiznání

 - potvrzení o zdanitelných příjmech od všech zaměstnavatelů
 - potvrzení o úrocích z hypotéky, úvěru ze stavebního spoření, o platbách životního pojištění a penzijního připojištění
 - potvrzení o darech na dobročinné účely
Seznam příloh je uveden na straně 3 daňového přiznání. 

Příklad
 

příjmy

od jednoho zaměstnavatele 200 tis.
příjmy z živnosti průvodce 30 tis.
pronájem 20 tis.
výdaje
pojistné 25 tis.
paušální výdaje k činnosti průvodce (25 procent z příjmu) 7 500
paušální výdaje k pronájmu (20 procent z příjmu) 4 000
zaplacená záloha na daň z příjmu od zaměstnavatele 14 500

Výpočet
 

Příjmy ze zaměstnání minus pojistné 175 000
Příjmy z činnosti průvodce minus paušální výdaje 22 500
Příjmy z pronájmu minus paušální výdaje 16 000
Čisté příjmy celkem 213 500
Čisté příjmy minus základní odčitatelná položka 175 400
Daň ze 175 400 korun 29 620
Daň minus zaplacená záloha 15 120

Co ještě vyplnit v daňovém přiznání

V podobném případě je třeba vyplnit základní část tiskopisu daňového přiznání a přílohy číslo 1, na které se provádí výpočet dílčího základu daně z příjmů z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti (v příkladu činnost průvodce) a číslo 2, která shrnuje příjmy ze závislé činnosti a funkčních požitků, ale také pronájmu a ostatní příjmy fyzických osob (v příkladu příjmy ze zaměstnání a pronájmu).

Pozor v příloze číslo 1 se příjmy a výdaje nerozepisují pro každou činnost, ale je pro ně vyhrazen společný řádek 1.101 a 1.102. V části 2.B se pak uvede název převažující činnosti - v příkladu činnost průvodce.

K daňovému přiznání je v uvedeném příkladě nutné přiložit také potvrzení o zdanitelných příjmech.