Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co může mít vliv na hladké splácení hypotéky?

aktualizováno 

 

Událost - smrt dlužníka nebo spoludlužníka z jakékoliv příčiny

Možné následky a řešení - vzhledem k tomu, že příjmy obou jsou zhruba ve stejné výši, můžeme předpokládat, že s ohledem na výši splátky úvěru (viz dále) nebude druhý pozůstalý schopen ze svých příjmů hradit splátky úvěru a zároveň dostát dalším závazkům v souvislosti s ostatními prioritami.

Je důležité uzavřít rizikové životní pojištění, které v případě smrti jednoho z dotyčných vygeneruje částku, která pokryje minimálně cca polovinu splátky po celou dobu splácení. Navrhneme tedy 2 rizikové životní pojistky, pro každého jednu, a pojistné částky rozdělíme v poměru jednotlivých příjmů.

Událost - trvalá invalidita nebo trvalé následky úrazu

Možné následky a řešení - mohou se výrazně snížit příjmy dotyčného. Tento stav je o to složitější, že nenastala smrt, a proto pojišťovna nezaplatí nic z výše uvedeného pojištění, příjmy dotyčného mohou poklesnout dokonce až na úroveň sociální podpory a splácení úvěru tím může být ohroženo.

Je potřeba uzavřít odpovídající (při)pojištění, která v případě vzniku zmíněných pojistných událostí vygenerují v pojistném plnění částku v takové výši, aby pokryla splátku úvěru po potřebnou dobu. Opět doporučíme rozdělení pojistných částek v poměru jednotlivých příjmů rodičů, a to za současného zvážení konkrétní pravděpodobnosti vzniku uvedené události.

Událost - krátkodobá pracovní neschopnost

Možné následky a řešení - tato událost nebude mít pravděpodobně žádný významný negativní vliv na jejich schopnost splácet úvěr. Jednak krátkodobý pokles příjmu jednoho z nositelů příjmu nebude nijak výrazný, jednak je zde v záloze příjem druhého dlužníka. A konečně ani jeden z manželů nemá motivaci ke „zbytečnému“ „marodění“ a bude se snažit co nejdříve opět vrátit do pracovního procesu.

Tento typ rizika se sice dá pojistit u většiny pojišťoven formou tzv. denního odškodnění, denních dávek v nemoci apod., ovšem pravděpodobnost vzniku skutečného rizika, častá omezení a výluky pojišťoven při plnění a relativně vysoká cena těchto produktů jsou ve vzájemném nepoměru. Proto raději doporučujeme neplatit za toto pojištění a odložit raději z úspor určitou část do rezerv, ze kterých pak bude možné podobné situace vykrývat.

Událost - ztráta zaměstnání

Možné následky a řešení - pochopitelně se toto riziko nevyhýbá nikomu. V našem případě je ovšem relativně nízké, a to proto, že oba rodiče mají celkem stabilní zaměstnání. Otec zastává funkci, která je obecně žádaná, matka má osud svého podnikání téměř plně pod vlastní kontrolou.

V případě ztráty zaměstnání má dotyčný často jen velmi omezené možnosti. Finanční produkty toto riziko všeobecně neumí kompenzovat (kromě několika výjimek, které jsou ovšem většinou svázány s nějakým úvěrem, obsahují mnoho výluk a jsou drahé), a tak získání jiného zaměstnání je jen v rukou dané osoby a její schopnosti nalézt uplatnění na pracovním trhu. Ve většině případů je řešením využití dříve vytvořených finančních rezerv, které je možné použít pro překlenutí kritického období.

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Pravda o příspěvku na životní pojištění jako benefitu zaměstnavatele

Ilustrační snímek

Zaměstnavatelé v poslední době výrazně rozšířili nabídku benefitů pro své zaměstnance. Mezi ty oblíbené a často...

Cestovní pojištění: kličky, kvůli nimž nemusí pojišťovna platit

Ilustrační snímek

Pojistka je zaplacená, a tak hurá na cesty. Jenže pozor. Pojištění je užitečné, jen je potřeba, abyste dodržovali...

Jak se pojistit proti vážné nemoci, abyste nepřišli o peníze

Ilustrační snímek

Aby vám životní pojištění pomohlo, musí být dobře nastavené. Pak pomůže i s výpadkem příjmu ve chvíli, kdy ze...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...

Najdete na iDNES.cz