Co může mít vliv na hladké splácení hypotéky?

aktualizováno 

 

Událost - smrt dlužníka nebo spoludlužníka z jakékoliv příčiny

Možné následky a řešení - vzhledem k tomu, že příjmy obou jsou zhruba ve stejné výši, můžeme předpokládat, že s ohledem na výši splátky úvěru (viz dále) nebude druhý pozůstalý schopen ze svých příjmů hradit splátky úvěru a zároveň dostát dalším závazkům v souvislosti s ostatními prioritami.

Je důležité uzavřít rizikové životní pojištění, které v případě smrti jednoho z dotyčných vygeneruje částku, která pokryje minimálně cca polovinu splátky po celou dobu splácení. Navrhneme tedy 2 rizikové životní pojistky, pro každého jednu, a pojistné částky rozdělíme v poměru jednotlivých příjmů.

Událost - trvalá invalidita nebo trvalé následky úrazu

Možné následky a řešení - mohou se výrazně snížit příjmy dotyčného. Tento stav je o to složitější, že nenastala smrt, a proto pojišťovna nezaplatí nic z výše uvedeného pojištění, příjmy dotyčného mohou poklesnout dokonce až na úroveň sociální podpory a splácení úvěru tím může být ohroženo.

Je potřeba uzavřít odpovídající (při)pojištění, která v případě vzniku zmíněných pojistných událostí vygenerují v pojistném plnění částku v takové výši, aby pokryla splátku úvěru po potřebnou dobu. Opět doporučíme rozdělení pojistných částek v poměru jednotlivých příjmů rodičů, a to za současného zvážení konkrétní pravděpodobnosti vzniku uvedené události.

Událost - krátkodobá pracovní neschopnost

Možné následky a řešení - tato událost nebude mít pravděpodobně žádný významný negativní vliv na jejich schopnost splácet úvěr. Jednak krátkodobý pokles příjmu jednoho z nositelů příjmu nebude nijak výrazný, jednak je zde v záloze příjem druhého dlužníka. A konečně ani jeden z manželů nemá motivaci ke „zbytečnému“ „marodění“ a bude se snažit co nejdříve opět vrátit do pracovního procesu.

Tento typ rizika se sice dá pojistit u většiny pojišťoven formou tzv. denního odškodnění, denních dávek v nemoci apod., ovšem pravděpodobnost vzniku skutečného rizika, častá omezení a výluky pojišťoven při plnění a relativně vysoká cena těchto produktů jsou ve vzájemném nepoměru. Proto raději doporučujeme neplatit za toto pojištění a odložit raději z úspor určitou část do rezerv, ze kterých pak bude možné podobné situace vykrývat.

Událost - ztráta zaměstnání

Možné následky a řešení - pochopitelně se toto riziko nevyhýbá nikomu. V našem případě je ovšem relativně nízké, a to proto, že oba rodiče mají celkem stabilní zaměstnání. Otec zastává funkci, která je obecně žádaná, matka má osud svého podnikání téměř plně pod vlastní kontrolou.

V případě ztráty zaměstnání má dotyčný často jen velmi omezené možnosti. Finanční produkty toto riziko všeobecně neumí kompenzovat (kromě několika výjimek, které jsou ovšem většinou svázány s nějakým úvěrem, obsahují mnoho výluk a jsou drahé), a tak získání jiného zaměstnání je jen v rukou dané osoby a její schopnosti nalézt uplatnění na pracovním trhu. Ve většině případů je řešením využití dříve vytvořených finančních rezerv, které je možné použít pro překlenutí kritického období.

 

Autor:

Nejčtenější

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Po rozvodu jí zbyly manželovy dluhy a stres. Řešení se nakonec našlo

Exekuce je stresující záležitost pro každého.

Dostali jste se kvůli někomu blízkému do finančních problémů? Hrozí vám exekuce? Neskákejte hned z mostu a raději se...

Co udělat, když chcete převést majetek za života

Ilustrační snímek

Pozůstalostní řízení se dotkne každého z nás, a tak je lepší uspořádat si věci ještě za svého života. Aby dům zdědil...

Další z rubriky

Nezaviněná autonehoda v cizině? Povinné ručení vám mnohdy nepomůže

Ilustrační snímek

Zažila to řada českých řidičů. I když autonehodu na evropských silnicích nezavinili, škodu nakonec uhradili ze svého,...

Co řeší profesionální sportovec: jak se pojistí a finančně zajistí

Ilustrační snímek

Profesionální sport nejsou jen slavná vítězství, ale i hořké prohry a mnoho zdravotních rizik. Kariéra profesionálního...

Jak se pojistit proti vážné nemoci, abyste nepřišli o peníze

Ilustrační snímek

Aby vám životní pojištění pomohlo, musí být dobře nastavené. Pak pomůže i s výpadkem příjmu ve chvíli, kdy ze...

Trump zaskočil trhy... a cena ropy padá. Pohonné hmoty v ČR v příštích týdnech v...

Trump zaskočil trhy... a cena ropy padá. Pohonné hmoty v ČR v příštích týdnech v...

Kurzy.cz Citelnější zlevňování pohonných hmot je tu. I když hlavně u benzínu, u nafty moc patrné zatím není. Řidiči se ovšem moh...

Najdete na iDNES.cz