Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co může mít vliv na hladké splácení hypotéky?

aktualizováno 

 

Událost - smrt dlužníka nebo spoludlužníka z jakékoliv příčiny

Možné následky a řešení - vzhledem k tomu, že příjmy obou jsou zhruba ve stejné výši, můžeme předpokládat, že s ohledem na výši splátky úvěru (viz dále) nebude druhý pozůstalý schopen ze svých příjmů hradit splátky úvěru a zároveň dostát dalším závazkům v souvislosti s ostatními prioritami.

Je důležité uzavřít rizikové životní pojištění, které v případě smrti jednoho z dotyčných vygeneruje částku, která pokryje minimálně cca polovinu splátky po celou dobu splácení. Navrhneme tedy 2 rizikové životní pojistky, pro každého jednu, a pojistné částky rozdělíme v poměru jednotlivých příjmů.

Událost - trvalá invalidita nebo trvalé následky úrazu

Možné následky a řešení - mohou se výrazně snížit příjmy dotyčného. Tento stav je o to složitější, že nenastala smrt, a proto pojišťovna nezaplatí nic z výše uvedeného pojištění, příjmy dotyčného mohou poklesnout dokonce až na úroveň sociální podpory a splácení úvěru tím může být ohroženo.

Je potřeba uzavřít odpovídající (při)pojištění, která v případě vzniku zmíněných pojistných událostí vygenerují v pojistném plnění částku v takové výši, aby pokryla splátku úvěru po potřebnou dobu. Opět doporučíme rozdělení pojistných částek v poměru jednotlivých příjmů rodičů, a to za současného zvážení konkrétní pravděpodobnosti vzniku uvedené události.

Událost - krátkodobá pracovní neschopnost

Možné následky a řešení - tato událost nebude mít pravděpodobně žádný významný negativní vliv na jejich schopnost splácet úvěr. Jednak krátkodobý pokles příjmu jednoho z nositelů příjmu nebude nijak výrazný, jednak je zde v záloze příjem druhého dlužníka. A konečně ani jeden z manželů nemá motivaci ke „zbytečnému“ „marodění“ a bude se snažit co nejdříve opět vrátit do pracovního procesu.

Tento typ rizika se sice dá pojistit u většiny pojišťoven formou tzv. denního odškodnění, denních dávek v nemoci apod., ovšem pravděpodobnost vzniku skutečného rizika, častá omezení a výluky pojišťoven při plnění a relativně vysoká cena těchto produktů jsou ve vzájemném nepoměru. Proto raději doporučujeme neplatit za toto pojištění a odložit raději z úspor určitou část do rezerv, ze kterých pak bude možné podobné situace vykrývat.

Událost - ztráta zaměstnání

Možné následky a řešení - pochopitelně se toto riziko nevyhýbá nikomu. V našem případě je ovšem relativně nízké, a to proto, že oba rodiče mají celkem stabilní zaměstnání. Otec zastává funkci, která je obecně žádaná, matka má osud svého podnikání téměř plně pod vlastní kontrolou.

V případě ztráty zaměstnání má dotyčný často jen velmi omezené možnosti. Finanční produkty toto riziko všeobecně neumí kompenzovat (kromě několika výjimek, které jsou ovšem většinou svázány s nějakým úvěrem, obsahují mnoho výluk a jsou drahé), a tak získání jiného zaměstnání je jen v rukou dané osoby a její schopnosti nalézt uplatnění na pracovním trhu. Ve většině případů je řešením využití dříve vytvořených finančních rezerv, které je možné použít pro překlenutí kritického období.

 

Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Další z rubriky

Čtvrtina lidí přišla o peníze kvůli příbuzným. Jak ochránit dobré vztahy

Ilustrační snímek

Půjčit peníze příbuznému nebo kamarádovi odmítne málokdo. Přitom právě takové úvěry vyvolávají mnohdy bouřlivé emoce....

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Průzkum: učitelé si půjčují, nejvíc spoří zdravotníci a finančníci

Ilustrační snímek

Jak hospodaří s penězi vybrané profese, zjišťoval průzkum Kantar TNS pro společnost KRUK, která pořádá 13. a 15....

Další nabídka

Kurzy.cz

Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"
Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"

V Česku je stále mnoho pozemků a domů, které mají neznámého majitele, nebo se o ně právoplatný majitel nepřihlásil. Úřa... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.