Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co nabízejí poradenská střediska univerzit

  9:00aktualizováno  9:00
Studijní, profesní a psychologické poradenství, informace o právech a povinnostech studentů při studiu na vysoké škole, porady z oblasti sociálního zabezpečení a rodinného práva, informace o podmínkách zaměstnávání studentů, kontakt s budoucími zaměstnavateli, informace o celoživotním vzdělávání, univerzitě třetího věku, internetové adresy, kontakty a spoustu dalších informací můžete většinou zdarma získat v informačních a poradenských střediscích některých českých univerzit.

Nejširší škálu služeb nabízí Informačně-poradenské centrum Univerzity Karlovy v Praze a Poradenské centrum pro studenty při Masarykově univerzitě v Brně. Centrum informačních a poradenských služeb má i Ostravská univerzita v Ostravě, v Ústí nad Labem mají studenti k dispozici Univerzitní poradenské centrum Univerzity J. E. Purkyně. Na Univerzitě Palackého v Olomouci a Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích pracují poradenské služby prostřednictvím detašovaných pracovišť přímo na fakultách. Na Slezské univerzitě v Opavě a Západočeské univerzitě v Plzni fungují poradenství pouze prostřednictvím studijních oddělení.

Masarykova univerzita

V rámci studijního a profesního poradenství středisko informuje o možnostech studia na Masarykově univerzitě a jiných vysokých školách v České republice, pomáhá metodicky při vstupu do praxe. "Studentům posledních ročníků můžeme dát kontakty na firmy, ve kterých by mohli najít zajímavé zaměstnání, a poradit jim, jak správně napsat životopis či jak se připravit na vstupní pohovory," říká Šárka Karmazínová, vedoucí brněnského pracoviště.

V psychologické části, o kterou je podle pracovníků střediska stále velký zájem, poskytuje brněnské poradenské centrum individuální konzultace v souvislosti s problémy studijními i osobními, realizuje skupinová setkání zaměřená například na rozvoj sebepoznání, komunikačních dovedností, na problematiku stanovení osobních cílů a smyslu studia. K zjištění předpokladů studenta ke studiu nebo k vhodnému profesnímu zaměření slouží analyzování osobního profilu, podle anglické poradenské firmy. Jde o jedinou placenou službu brněnského střediska. "Analyzování se platí pouze kvůli drahému provozu testovacího zařízení a stojí necelých dvě stě korun," uvádí Šárka Karmazínová.

Výsledek analýzy je založen na tom, že hodnocená osoba vybírá slova nejvíce a nejméně ji charakterizující. Tento výběr je pak počítačem zpracován do grafů, které umožní školenému pracovníkovi porozumět tomu, jak se člověk chová nebo bude chovat v určité třeba pracovní situaci. Systém dále nabízí zhodnocení manažerských schopností, komunikačních dovedností a dalších vlastností důležitých pro výběr kariéry. Středisko také vypracovává průzkumy uplatnění absolventů MU v praxi.

Kontakt:

Poradenské centrum pro studenty
Žerotínovo nám. 9
601 77 Brno
tel., fax. 05/42128227
e-mail: pcentrum@rect.muni.cz
www.rect.muni.cz/pcentrum

Univerzita Karlova

Kromě právní, psychologické a profesní poradny nabízí Informačně-poradenské středisko Univerzity Karlovy i informace pro studenty se zdravotním postižením. Úkolem poradny je informování zdravotně (zrakově, sluchově i tělesně) postižených studentů o možnostech studia na všech fakultách univerzity. V právní poradně můžete získat informace o stipendiu, ubytování, studijních řádech, sociálních dávkách, zdravotním a sociálním pojištění, placení výživného i o podmínkách zaměstnávání studentů. V psychologické poradně můžete konzultovat své studijní, rodinné i osobní problémy.

Profesní poradna nabízí spoustu užitečných rad a kontaktů vhodných při hledání zaměstnání. "Pokud máte zájem o poradenské služby, je lepší se nejdříve telefonicky objednat," doporučuje Václav Hájek, tiskový mluvčí Univerzity Karlovy. V centru nebo na jeho webových stranách najdete kromě přehledu studijních možností na fakultách UK navíc informace o možnostech studijních a pracovních pobytů v zahraničí, možnosti stipendií, nabídku studentských brigád i volných míst. Informace o uznání vzdělání a kvalifikace na zahraničních vysokých školách i informace pro zahraniční studenty u nás.

Kontakt:

Informačně-poradenské středisko Univerzity Karlovy
Školská 13a
110 00 Praha 1
tel. 02/22232452 fax. 02/22232252
e-mail: ipc@ruk.cuni.cz
www.cuni.cz/cuni/ruk/ipc
provozní doba: Po, St, Čt 13.00-16.00 Út 10.00-12.00

Univerzita J. E. Purkyně

Univerzitní poradenské centrum UJEP v Ústí nad Labem připravilo pro uchazeče o studium, výchovné poradce, studenty i další zájemce studijně-orientační, studijní a psychologickou poradnu. V centru i na webových stránkách nabízí také přehled všeho, co lze studovat na UJEP. Vybrat si mohou i ti, kteří už maturovali dříve a dosud se ke studiu z různých důvodů nedostali. Pro ně je určena nabídka oborů prezenčního i kombinovaného studia a celoživotního vzdělávání.

Kontakt:

Univerzitní poradenské centrum UJEP
Brněnská 2
400 96 Ústí nad Labem
tel., fax. 047/5207875 tel. 047/5301343 (dopoledne)
e-mail: upc@pf.ujep.cz http://pf.ujep.cz/ ~upc
provozní doba: Po-Čt 14.00-16.00 a dle dohody

Vysoká škola báňská - Technická univerzita

Poradenské centrum VŠB-TU Ostrava nabízí studentům, uchazečům o studium i budoucím absolventům bezplatné služby v oblastech: studijně-informačního poradenství (pomoc při řešení problémů souvisících se studiem, informace o možnostech a podmínkách studia na VŠB-TU Ostrava, informace o nabídkách různých typů vzdělání pro studenty), poradenství pro středoškolskou mládež (příprava středoškoláků ke studiu technických oborů), sociální poradenství (stipendia, zdravotní pojištění, ubytování), psychologicko-právní poradenství (řešení aktuálních osobních problémů - studijních, partnerských, rodinných, interpersonálních apod.), profesní poradenství (informace o nabídce a trendech na trhu práce ve spolupráci s Infocentrem VŠB-TUO). Schůzky s psychologem nebo právníkem je třeba dohodnout předem.

Kontakt:

Poradenské centrum VŠB-TU
17. listopadu 15,
70833 Ostrava-Poruba,
místn. B217 tel.: 069/6993888
e-mail: stanislava.kebova@vsb.cz, hana.svobodovaR@vsb.cz
www.vsb.cz
provozní doba: Út, St, Čt 8.30 - 11.00 hodin mimo provozní dobu: tel. 069/6991254, 6993220, 6995530

Ostravská univerzita

Centrum informačních a poradenských služeb Ostravské univerzity pracuje převážně prostřednictvím internetu na adrese www.osu.cz s odkazy na: informace pro absolventy (kontakty na pracovní agentury, pracovní příležitosti, možnosti slev při studiu v zahraničí, stipendia aj.), informace pro studenty (volba povolání, brigády a pracovní pobyty v ČR i v zahraničí, studium v zahraničí, právní a psychologické poradenství), informace pro uchazeče o studium (nabízí přehledy www stran s údaji o možnostech vysokoškolského studia) a informace o studiu češtiny pro cizince.

Poradenství na dalších VŠ

Informační a poradenské centrum Českého vysokého učení technického
Zikova 4
166 35 Praha 6
tel. 02/24353469, 3119690 fax. 02/24353473
e-mail: sedova@vc.cvut.cz
www.cvut.cz

Akademická psychologická poradna
Vysoké školy
ekonomické nám. W.Churchilla 4
130 67 Praha 3
tel. 02/24095323
e-mail: bedrnova@vse.cz
www.vse.cz

Psychologická poradna Univerzity Hradec Králové
Víta Nejedlého 573
500 03 Hradec Králové
tel. 049/5061342
www.uhk.cz

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Poradna: Proč si zřizovat soukromou datovou schránku a na co dát pozor

Stále více lidí uvažuje o zřízení osobní datové schránky, aby mohli pohodlněji komunikovat se státními orgány. Jaké jsou výhody a nevýhody datové schránky, to...  celý článek

Ilustrační snímek
Studie: český pracovní trh je vyčerpán, potřebuje vzdělané migranty

Českým firmám docházejí zaměstnanci, nemají je kde brát, nezaměstnanost je minimální. Proto jsou otevřenější cizincům, stejně jako ostatní státy. Vyplývá to ze...  celý článek

Ilustrační snímek
Tradiční benefity netáhnou, lidé chtějí příspěvek na bydlení nebo relax

Minimální nezaměstnanost a boj o uchazeče, který vedou firmy napříč obory, se odráží i v nabídce nefinančních benefitů. Objevují se bonusy, o kterých ještě...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volby startují. Jaké jsou hlavní priority stran, kandidáti, jaké byly výsledky s...
Volby startují. Jaké jsou hlavní priority stran, kandidáti, jaké byly výsledky s...

Dnes ve 14 hodin se otevřou volební místnosti a voliči budou moci hlasovat o tom, kdo by měl příští čtyři roky vést Čes... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.