Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co o nás prozradí mluvený projev

  10:30aktualizováno  10:30
Míra kultivovanosti našeho projevu, tedy jeho přesnost, srozumitelnost, obsahová náplň a vlastní kvalita řeči, je snad tou nejvýraznější vnější vizitkou osobnosti člověka.

Mluva o nás řekne mnohé. Vypovídá například o rozsahu slovní zásoby (o naší sečtělosti), o schopnosti vybírat vystihující pojmy, plynule, souvisle a věcně se vyjadřovat. Z toho lze soudit, jakou máme mluvní praxi a zda skutečně rozumíme tomu, o čem hovoříme. Řeč prozradí i to, jaký vztah máme ke komunikačnímu partnerovi, v jaké pozici vůči němu jsme. Způsob řeči vypovídá také o vnitřním rozpoložení člověka: zda je v duševní pohodě, zda je celkové vyjadřování adekvátní úrovni jeho intelektu a stavu psychiky, nebo zda je nervózní, nejistý, má trému, či zda je naopak přehnaně sebevědomý.

V neposlední řadě lze z vyjadřování člověka vytušit jeho sociální zázemí, stupeň vzdělání, regionální příslušnost (používá-li mluvčí nářeční slova, tvary a obraty, intonaci...) a třeba i to, jaká je jeho mateřština, hovoří-li jemu cizím jazykem. Jak tedy mluvit, aby si o nás naši posluchači, partneři při komunikaci, vytvořili pokud možno příznivý dojem? Jako příklad můžeme použít přijímací pohovor do zaměstnání. Tichá a zajíkavá mluva s množstvím pauz a pokašlávání svědčí o nejistotě, obavách, o nízkém sebevědomí. Naopak neúměrně zesílený hlas, příliš rychlé tempo řeči, nadměrná gestikulace mohou napovídat, že řečník něco skrývá, či je to přehnaně sebevědomý rutinér.

Příliš dlouhé nebo nedokončené věty, zmatené střídání témat, nesrozumitelnost řeči mohou zase svědčit o tom, že nemáme ujasněné myšlenky. Poukazuje to na fakt, že nám chybí vnitřní řád, nebo že jsme zbrklí. O našich hlubších znalostech problému by se pak zřejmě dalo s úspěchem pochybovat. Co doporučit? Základním předpokladem je řádná příprava. Musíme být schopni souvisle a bez zajíkání odpovědět na základní předpokládané otázky typu: Představte se nám ­ co umíte, jaké máte vzdělání a praxi. Čím jste motivování nastoupit do naší společnosti a na danou pozici? Co víte o naší společnosti?

Jste schopni řešit problémové situace a pracovat ve stresu? Předem si také zformulujeme, co přesně očekáváme a co chceme. Při vstupu do místnosti hlasitě a zřetelně pozdravíme a představíme se. Po vyzvání je dobré posadit se zpříma a při řeči pravidelně dýchat (lépe se mluví). Mluvíme se stabilní a přiměřenou hlasitostí, slova či slabiky "nepolykáme" a vše pečlivě vyslovujeme. Mluvíme v krátkých, vždy intonačně ukončených větách.

 

Autor:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Boj o zaměstnance nekončí. Firmy chtějí dál nabírat, říká průzkum

Ilustrační snímek

Firmy se budoucnosti nebojí a hodlají nabírat zaměstnance ve velkém. Prozradil to tradiční průzkum společnosti...

Odborník: Lidé nejsou stroje, ale pláč do práce nepatří

Ilustrační snímek

Robotizace rychle pokračuje, přesto je hlavním motorem firem stále člověk. Člověk, který vnímá a cítí a s nímž si...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz