Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co ovlivňuje cenu povinného ručení

aktualizováno 
Kolik zaplatíte za povinné ručení? Rozhoduje nejen to, zda jste v uplynulých letech jezdili bez nehod, ale řada dalších okolností. Pojišťovny tento princip stanovení výše pojistného nazývají segmentací povinného ručení. V zahraničí je zcela běžný, v Česku ho zatím zavedlo šest z devíti pojišťoven.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - Peníze | foto: Profimedia.cz

Všude ve světě pojišťovny zvažují, jak co nejlépe odlišit rizikové řidiče od dobrých a podle toho jim vypočíst pojistku. Žádný systém sice není úplně spravedlivý, ale čím více parametrů pojišťovny zjišťují, tím lépe se jim může podařit ohodnotit rizikovost klienta. Těm dobrým pak pojistku zlevnit a naopak.

Například v Německu využívá pojišťovna Allianz při segmentaci kritéria, jako jsou věk řidiče, délka řidičské praxe, počet ročně najetých kilometrů. Hledí také na počet řidičů, kteří s vozidlem jezdí, to, zda je vlastník soukromá osoba nebo podnikatel, dále pak výkon či obsah motoru, tonáž vozidla, místo, kde je vozidlo provozováno (město/ venkov).

Zajímá je například i barva vozu. Zájemce o pojištění musí vyplnit velmi podrobný dotazník a podle toho se posoudí jeho rizikovost a vypočítá se sazba pojištění.

Namontují vám do vozu „velkého bratra“

Obdobně postupují ve Velké Británii. Při posuzování rizikovosti klienta se přihlíží i k parametrům, jako jsou pohlaví, věk či bydliště. Extrémní případ představuje pojišťovna Norwich Union, která instaluje řidičům do vozu sledovací zařízení v podobě malé černé skříňky. Pod heslem „Pay as you drive“ (plaťte podle toho, jak jezdíte) už v Británii jezdí několik tisíc osobních vozů. Zatím dobrovolně a na zkoušku.

Černé skříňce nic neunikne. Rychlost, počet ujetých kilometrů, délka cesty, hodina, kdy auto vyjelo a podobně. Skříňka nepřetržitě nahrává všechny možné údaje, které pak předává pojišťovně přes satelit. Díky napojení na satelit zná pojišťovna zároveň také místo, kde se auto nachází, což pomůže v případě krádeže nebo havárie. Po vyhodnocení všech získaných údajů pak může pojišťovna velmi přesně ocenit rizikovost každého řidiče a podle toho upravit sazby pojištění, třeba i na měsíční bázi.

V Česku záleží i na regionu

V tuzemsku se stejně jako v zahraničí používá pro základní rozlišení vozidel obsah (zdvihový objem) motoru, případně hmotnost vozidla. Individuální odlišení rizikových řidičů, které uplatňují všechny pojišťovny, představuje systém bonus/malus.

 Řidiči, kteří jezdí bez nehod, získávají každý rok zvýhodnění sazby, většinou o 5 procent. Pro rok 2006 tedy většina pojišťoven nabídne klientům bonus ve výši 30 procent.

Již pro rok 2004 připravily dvě pojišťovny (Allianz a ČSOB) nový systém. Segmentaci povinného ručení rozšířily o další parametry. Řidiči z nejméně rizikových skupin získali výhodnější sazby povinného ručení, rizikovější řidiči si museli
připlatit.

Allianz pojišťovna připravila tři regionální tarify R1 (Praha), R2 (města nad 90 000 obyvatel) a R3 (města a obce pod 90 000 obyvatel). Při stanovení sazeb přihlíží i k věku řidiče a zda jde o soukromou osobu nebo podnikatele.

ČSOB pojišťovna začala v roce 2004 uplatňovat kritérium zvýhodnění řidičů z nejméně rizikových okresů, co se týká nehodovosti. V prvním roce zvýhodnila řidiče v 13 okresech a ve velkých městech se naopak sazby zvýšily. Pro rok 2006 počet okresů s výhodnější sazbou rozšířila na 37, zvýhodnila také sazby pro vozy starší více než 10 let.

V roce 2005 se přidaly také pojišťovny Generali a UNIQA. Obě pojišťovny zvýhodnily povinné ručení řidičům v menších městech, UNIQA ještě zohlednila věk řidiče. Pro rok 2006 je kritérií, která ovlivňují výši sazeb povinného ručení, zase o něco více, na trhu přibyla společnost Callin, která rozlišuje segmentaci sazeb podle bydliště, věku a pohlaví.

 

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Zranit někoho na lyžích může vyjít na statisíce, Češi riziko podceňují

Záchranáři u zraněné 13leté lyžařky, která se zranila na Ovčárně v Jeseníkách.

Jen zlomek Čechů vyrážejících na tuzemské sjezdovky se pojišťuje proti úrazu a škodě způsobené ostatním. Přivodit...

Karambol a úraz v Evropě vyřeší karta pojišťovny. Kterou a kdy použít

Ilustrační snímek

Když sebou říznete na svahu v Alpách a hnete si s kolenem, je to nepříjemné. Pokud se však nestane nic jiného, máte...

V Česku narůstají podvody s auty, vymýšlejí se i nové finty

Ilustrační snímek

Pojistné podvody s auty v Česku opět kralují. Po roční pauze se znovu dostaly na první příčku před podvody s lidským...

ČEZ má oficiálně nového 1% akcionáře

ČEZ má oficiálně nového 1% akcionáře

Kurzy.cz Před úterním reportem hospodářských výsledků se oficiálně poodkryla akcionářská skupina, která nejspíše bude na le...

Najdete na iDNES.cz