Co reprezentuje futures kontrakt?

Jak je určen futuritní kontrakt? Velikost kontraktu, způsob kotace, velikost tiku,... V dalším díle našeho seriálu o derivátech vám představíme úplnou specifikaci termínového futures kontraktu. Co všechno musí být předem dáno, aby vznikl futures? Co všechno musí burza určit, aby šlo s deriváty obchodovat?

Následující výčet ukazuje, co stanovuje burza u futures kontraktu. Tyto skutečnosti jsou pevně dány a obecně se jim říká specifikace kontraktu.

 

Standardizované množství – každý futures kontrakt má pevně burzou stanoveno, jaké množství podkladového aktiva představuje. Není možné se vzájemně s protistranou dohodnout na jiném objemu. Obchodovat se tedy dá jen v násobcích kontraktu. Například množství pšenice v jednom kontraktu je 5 tisíc bušlů, u ropy je to 1 tisíc barelů, u zlata 100 uncí a u stavebního dříví 110 tisíc palubních stop.

 

Předem stanovená kvalita – je zřejmé, že by se mohlo stát, že by vám protistrana jako odběrateli vnucovala nekvalitní komoditu a vy byste byl podle pravidel povinen odebrat. Aby k takové situaci nemohlo dojít, určuje burza kvalitativní standardy, které je nutno dodržet. Některé burzy umožňují dodávku komodity o vyšší nebo nižší kvalitě, v tomto případě se podle předem stanoveného vzorce upravuje cena.

Více informací o komoditách a vývoji cen v tomto segmentu trhu se dozvíte v naší specializované sekci ZDE

 

Expirační cyklus – každý futures kontrakt má přesně stanoveny měsíce dodání, ve kterých se obchoduje. Některé sektory mají pevné měsíce pro všechny futures kontrakty, například finanční futures jsou dodávány v měsících březnu, červnu, září a prosinci. Zemědělské futures kontrakty se zase většinou dodávají v měsících březen, květen, červenec, září a prosinec. Měsíce v podstatě kopírují pěstitelské období setby, klíčení, vzejití, růstu, kvetení, zrání a sklizně. Seznam měsíců, v nichž se daná komodita obchoduje se nazývá expirační cyklus futures kontraktu.

 

Hodnota kontraktu – hodnota kontraktu je součinem ceny (kurzu) a objemu podkladového aktiva. Jestliže se například ropa obchoduje za 26,52 USD za barel, v kontraktu je přitom 1 000 barelů, pak hodnota kontraktu je 26,52 * 1 000 = 26 520 USD. Podobně jestliže se kukuřice obchoduje za 203 centů, objem kukuřice v kontraktu je 5 000 bušlů, pak hodnota kontraktu je 203 * 5 000 = 1 015 000 centů, neboli 10 150 USD.

 

Minimální pohyb ceny – každý kontrakt má stanoven minimální cenový pohyb. Například u ropy je to 1 cent, u zlata 10 centů a u pšenice 0,25 centu. Od něj se pak odvozuje i minimální změna hodnoty kontraktu. Ta je prostým násobkem minimálního cenového pohybu a objemu podkladového aktiva v kontraktu. Například u ropy je to součin 1 000 barelů * 0,01 USD = 10 USD, u pšenice 5 000 bušlů * 0,0025 USD = 12,5 USD.

 

Co jste si mohli přečíst v minulých dílech našeho seriálu o derivátech?

1. díl: Co jsou futures?

2. díl: Jak vznikly futures a burzy

3. díl: Derivátové burzy

4. díl: Vypořádací centrum

5. díl: Co je to futures kontrakt?