Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co rozhoduje při investování?

  9:04
Investoři by se bohatě obešli bez draze zaplacených rad, protože se v minulosti ukázalo, že jakákoliv portfolia s rozumným poměrem jednotlivých aktiv dosáhla vyšších výnosů než portfolia sestavená profesionálními manažery fondů.
Investoři by se bohatě obešli bez draze zaplacených rad, protože se v minulosti ukázalo, že jakákoliv portfolia s rozumným poměrem jednotlivých aktiv dosáhla vyšších výnosů než portfolia sestavená profesionálními manažery fondů.

Individální investoři by udělali nejlépe, pokud by se spokojili s hypotézou, že neexistuje nikdo, kdo je schopen soustavně překonávat pasívně řízený index a pouze prováděli časově a nákladově nenáročný dozor nad tím, aby jejich portfolia stále plnila funkci resp. účel, pro který byla vytvořena. Zároveň by měli mít na paměti, že:

  • mohou vhodnou diverzifikací snížit celkové riziko portfolia (v tomto případě se rizikem rozumí celková volatilita výnosů portfolia) přidáním rizikovějšího aktiva nebo naopak podstatně snížit celkové riziko portfolia přidáním méně rizikového aktiva, a to při relativně nízkém snížení potenciálního výnosu
  • akcie se dlouhodobě ukázaly být nejvýnosnější investicí, ale za cenu vysokého krátkodobého rizika; investoři s dlouhodobým investičním horizontem by se akciím neměli vyhýbat, a to i tehdy, když mají panický strach z většího poklesu jejich cen, protože samotné ignorování akcií u dlouhodobých portfolií zvyšuje investiční riziko (cílem investování je zvýšení reálné kupní síly investovaných peněz a akcie se na rozdíl od pevně úročených cenných papírů pro tento účel ukázaly jako nejlepší řešení)
Tyto překvapivé závěry vyplynuly ze studie, kterou pod názvem „Determinants of Portfolio Performance” publikovali v roce 1986 pánové Brinson, Hood a Beebower (zkráceně „BHB“). Stěží bychom našli podobné dílo, jenž by v investičním světě vyvolalo větší rozruch a zároveň bylo obestřeno takovým nepochopením jako tato studie. Hlavním cílem této studie bylo rozpitvat investiční výnosy a určit faktory jejich variability (proměnlivosti).

Výsledky této studie byly postupně přejímány investičními profesionály i laiky, médii či akademiky. Jak se posléze ukázalo, tak každá z těchto skupin se snažila výsledky interpretovat po svém. Profesionálové si závěry studie vysvětlili zcela jedinečně a umně přizpůsobily svůj marketing své vlastní (dez)interpretaci. Média si vůbec nedělala práci s nějakou interpretací a pohodlně šířila do světa to, co jim řekli právě profesionálové. Investiční laikové jsou většinou odkázáni buď na to, co jim sdělí profesionálové, nebo to, co se dozvědí z médií, což nakonec vlastně vyjde nastejno. Jak už to tak bývá, tak nejvíce vzrušení vyvolal zmíněný článek mezi akademiky, pro které je vyvracení či naopak potvrzování tezí svých kolegů otázkou života a smrti. Ne nadarmo se v akademických kruzích traduje kruté leč pravdivé pořekadlo: Publikuj nebo zahyneš!

Z výsledků studie nazvané „Nuttal and Nuttal“ (1998), která se soustředila právě na správnost interpretace závěrů BHB vyplynulo, že existovala pouze jediná naprosto správná citace BHB! Paradoxem je, že subjekt, který jako jediný správně informoval o nálezech BHB svou citaci nakonec chybně opravil...

Ještě dříve než přistoupíme k interpretaci výsledků těchto studií, tak bude praktické si udělat jasno v některých pojmech, se kterými se bude ve zbytku textu operovat a jejichž rozlišení má naprosto zásadní význam:

Investiční politika. Rozdělení prostředků mezi jednotlivá aktiva, tzn. mezi akcie, dluhopisy a hotovost. Investiční politika je vnímána jako pasivní část investičního procesu.

Investiční strategie. Konkrétní způsob realizace investice, tzn. výběr konkrétních titulů a časování obchodů, což je záležitost veskrze aktivního přístupu k investování.

Jak již bylo naznačeno, tak pánové BHB ve své studii zkoumali faktory variability investičních výnosů. Ke své analýze si vybrali portfolia 91 velkých amerických penzijních fondů a zpětně se podívali na jejich vývoj v letech 1973-1984. BHB dospěli k tomuto závěru:

„Data z 91 velkých amerických penzijních fondů naznačují, že investiční politika (alokace aktiv) dominuje nad investiční strategií (časování trhu a výběr konkrétních titulů), protože se podílí 93,6 procenta na variabilitě celkového výnosu portfolií.“


BHB zkoumali variabilitu výnosů vybraných portfolií ve vztahu k variabilitě výnosů tržního portfolia. Výsledek lze proto interpretovat tak, že v průměru 93,6 procenta čtvrtletní variability hodnoty portfolia (tzn. variability výnosů portfolia mezi čtvrtletími) lze připsat variabilitě celkového trhu resp. trhů jednotlivých aktiv, která jsou v portfoliích obsažena.

BHB se nespokojily s výsledky své první studie a o pět let později (1991) ji zopakovali, byť tentokrát v lehce pozměněné sestavě již bez Randolpha Hooda, ale zato s Brianem D. Singerem („Determinants of Portfolio Performance II”). Tentokrát zkoumali 82 portfolií penzijních fondů a jejich vývoj v letech 1977-1987. BSB dospěli k téměř identickému výsledku, protože napodruhé jim vyšel podíl investiční politiky na variabilitě celkových výnosů portfolií roven 91,5 procenta.


Důsledky pro individuální investory

Důsledků je hned několik. Především už zdůrazněná nadřazenost investiční politiky nad investiční strategií. Celkové výnosy portfolia se budou měnit téměř výhradně v závislosti na tom, jak se budou chovat trhy jednotlivých aktiv, zatímco výběr konkrétních titulů nebo časování trhu bude mít na variabilitu celkových výnosů minimální vliv. Investiční profesionálové si toto tvrzení poněkud upravili do té podoby, že jenom profesionálové jsou schopni stanovit nejlepší poměr jednotlivých aktiv v portfoliu. Historická data ale naopak naznačují, že by se investoři bohatě obešli bez draze zaplacených rad, protože se ukázalo, že jakákoliv portfolia s rozumným poměrem jednotlivých aktiv dosáhla vyšších výnosů než portfolia sestavená profesionálními manažery fondů.

Mohlo by se zdát, že investiční strategie (výběr cenných papírů a časování trhu) není důležitá, ale není tomu tak. Investiční strategie je velmi důležitá, ale problém spočívá v tom, že ve skutečnosti téměř nikdo není schopen vybírat CP, které v budoucnu překonají výnos pasivně řízeného tržního portfolia po započtení všech přímých a nepřímých nákladů a ještě méně lidí dokáže správně časovat trh. Závěry, které učinily BHB tuto domněnku jenom potvrzují.

Příště si ukážeme, že ačkoliv výše zmíněné studie nepochybně znamenaly ve světě financí menší revoluci, tak lze proti nim vznést oprávněné námitky. Do hry vstoupí ještě jeden důležitý faktor, který je možná absolutně nejvýznamnější, a to náklady.

Myslíte si, že jsou manažeři fondů schopni časovat trh nebo vybírat správné CP? Jste toho schopni Vy? V jakém poměru alokujete své prostředky mezi jednotlivá aktiva?

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...