Burza, makléř, akcie

Burza, makléř, akcie - Burza, makléř, akcie | foto: Profimedia.cz

Co s akciemi z kupónové privatizace?

  • 4
Vzhledem k nerozvinutosti kapitálového trhu u nás a nezájmu investorů o investice do cenných papírů se v poslední době množí otázky na opodstatněnost existence dvou trhů cenných papírů – burzy a mimoburzovního RM-Systému. Co bychom pak ale dělali s akciemi s kupónové privatizace?

Oproti vyspělým západním zemím s rozvinutým kapitálovým trhem je u nás zájem o investování do cenných papírů na velmi nízké úrovni. Kromě nezájmu investorů je však další bolestí kapitálového trhu také jeho netransparentnost, nedostatečná velikost, nízká likvidita většiny titulů a nemožnost efektivně diverzifikovat portfolio.

V dané situaci se stále častěji objevuje otázka, zda mají význam oba trhy cenných papírů - Burza cenných papírů (BCPP) i RM-Systém (RMS) jako mimoburzovní trh. Odpůrci argumentují tím, že na RMS se realizuje zanedbatelné procento všech obchodů na veřejných trzích, které se navíc neustále zmenšuje. Zastánci se naopak ptají, co bychom pak dělali s akciemi z kupónové privatizace, se kterými se nikde jinde neobchoduje.

Při posuzování opodstatněnosti existence RMS bude nejlepší se podívat na to, jak vlastně funguje. RM-Systém vznikl v roce 1993 jako organizátor mimoburzovního trhu s cennými papíry. Jeho působení je schváleno úřadem pro regulaci kapitálového trhu, Komisí pro cenné papíry. V roce 2002 dostala společnost povolení k vypořádání obchodů pro banky a obchodníky s cennými papíry. RMS tedy může vypořádávat obchody uskutečněné mimo veřejné trhy, custody převody, půjčky investičních instrumentů nerealizované na veřejných trzích, repo operace a reversní repo operace, buy/sell transakce a ostatní převody a přechody investičních instrumentů.

Mimoburzovní trh RMS je založen na zákaznickém, resp. účastnickém principu a přístup na něj tedy není nijak omezen. Zákazníkem se může stát jakákoliv fyzická nebo právnická osoba. V ČR vlastní cenné papíry více než dva miliony osob (většinou z kupónové privatizace). RMS je pro ně nejlevnější cestou pro prodej akcií, kterou může využít každý přímo, na rozdíl od burzy, kde se obchoduje přes makléřské firmy. Kromě běžných zákazníků ale na RMS mohou působit i profesionální obchodníci, kterým RMS poskytuje statut zvláštních zákazníků, jejichž působení se od běžných

Kde znásobit peníze za rok, či deset let? čtěte ZDE

zákazníků značně liší.

Od roku 1999 je možné na RMS obchodovat také přes internet, přímo z webových stránek s využitím produktu Wobchod. Cena za internetový obchodní pokyn je výrazně nižší než na přepážce, je tedy vidět snahu společnosti o to, aby internet využívalo stále více lidí. Tento trend je patrný i z nedávného zvýšení poplatků, které platí od 1.9.2004 a postihuje pouze platby na přepážce. Podávání pokynů elektronicky přes internetové obchody bude naopak levnější. Služeb RMS využilo v minulém roce kolem 50 000 lidí. Internetovou aplikaci použilo přes 3 400 klientů, přičemž jen za minulý rok přibylo 655 internetových zákazníků. V závěru roku dokonce podíl internetových zákazníků na aukčních obchodech tvořil téměř 30 %. RMS provozuje kromě centrální pobočky v Praze více než 60 poboček po celé republice.

Ze statistik Komise pro cenné papíry (KCP) ale vyplývá, že objem obchodů na RMS rok od roku výrazně klesá a probíhá na něm stále menší procento všech obchodů na veřejných trzích. Zatímco v roce 2000 to bylo 60,8 mld. Kč (4,7 % ze všech obchodů), v roce 2002 již jen 20,4 mld. Kč (1,1 %) a v roce 2003 pouhých 9,4 mld. Kč (0,7 %). V prvním čtvrtletí 2004 dokonce poklesl objem obchodů v porovnání se stejným obdobím roku 2003 o polovinu (na 0,9 mld. Kč), což tvoří jen 0,3 % všech obchodů na veřejných trzích. Nutno ovšem podotknout, že pokles objemů se týká celého trhu. Za minulý rok klesly objemy celkově o 425 mld. Kč a pokles zaznamenala i BCPP (o 23,7 %). V prvním čtvrtletí 2004 pak burzu postihl "pád" o 12,8 %.

Období 2002 2003 1.čtvrtletí 2004
mld. Kč % mld. Kč % mld. Kč %
BCPP 1793,1 98,9 1358,1 99,3 335,7 99,7
RM-S 20,4 1,1 9,4 0,7 0,9 0,3
Celkově 1813,5 100 1367,5 100 36,6 100

Přes pokles objemu obchodů za minulý rok vykázala společnost RMS za rok 2003 zisk a nakonec přežila i dlouho avizovaný vstup do Evropské unie, který znamenal určité změny v legislativní úpravě na českém trhu s cennými papíry. V souvislosti s tím však někteří odborníci vyjádřili myšlenku, že o fungování RMS by neměl rozhodnout zákon (resp. stát), ale nabídka a poptávka, kterou tvoří zejména investoři vlastnící malé množství akcií z kupónové privatizace, které se (jak již bylo řečeno) jinde neobchodují.

I když počet obchodovaných cenných papírů klesl ke konci roku 2003 na pouhých 269, nevidí RMS svou pozici jako beznadějnou a neopodstatněnou. Důvodem je to, že největší část objemů na BCPP představují obchody s dluhopisy a další transakce sjednané mimo obchodní systém, které se do něj posléze pouze vloží. Dle

Chcete vědět, jak vybrat ten správný fond? Čtěte ZDE

vzájemných dohod mezi BCCP a obchodníky s cennými papíry se obchody s dluhopisy evidují jako obchody pražské burzy. Důvodem této dohody je především nutnost účetního ocenění CP cenou z organizovaného trhu.

Za podstatné však RMS považuje obchody, kdy trh skutečně zprostředkuje účastníkům obchodování protistrany. Kritérium celkového objemu obchodu není tak podstatné jako kritérium celkového počtu realizovaných transakcí vytvářejících kurz CP. Navíc na BCPP proběhne nejvíce obchodů jen s hrstkou emisí v systému SPAD, zatímco na RMS se realizují obchody s akciemi desítek společností.

I přes pochybnosti některých obchodníků s cennými papíry lze tvrdit, že RMS má vliv na funkčnost kapitálového trhu v ČR. Ve Středisku pro cenné papíry je totiž ještě stále evidováno množství majitelů účtů s cennými papíry a je pravděpodobné, že s případným zánikem mimoburzovního trhu by část těchto lidí přišla o možnost zpeněžit své úspory.

Využili jste někdy služeb RM-Systému? Co si myslíte o jeho fungování, prospívá českému trhu? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.¨