HDP, ekonomika, peníze, obchod (c) profimedia.cz/corbis

HDP, ekonomika, peníze, obchod (c) profimedia.cz/corbis

Co s poškozenou bankovkou?

  • 14
Už se vám stalo, že jste vyprali peníze v zadní kapse kalhot, nechtěně natrhli nebo hodně zmačkali bankovku? Takové případy rozhodně nejsou vzácností, proto je dobré vědět, jak s poškozeným platidlem naložit, abyste za něj získali alespoň nějakou náhradu?

Na poničení platidel pamatuje i zákon (Vyhláška č. 37 ČNB z 21. 2. 1994), který přesně stanovuje podmínky a postup při výměně poškozených bankovek ve větším či menším rozsahu. Vyhláška přímo specifikuje, jak podobu celých a celistvých bankovek, tak i náhradu za určitou část platidla, kterou předložíte v bance k výměně.

Jak bankovku vyměnit a co budete potřebovat?

Přijmout poškozené bankovky, u kterých není pochybnost o jakou nominální hodnotu se jedná, může jak Česká národní banka, tak i banky provádějící pokladní operace. Tyto instituce jsou také povinny oběhem opotřebovaná a poškozená platidla nevydávat zpět do oběhu. Naopak občan může přijetí opotřebovaných nebo poškozených peněz odmítnout (např. u obchodníka nebo v bance) a požadovat vydání bankovek, které nejsou poškozeny. Jestliže už vyřizujete v bance výměnu poškozených bankovek a mincí, nezapomeňte, že se musíte prokázat platným dokladem totožnosti.

Peníze

Má obchodník právo odmítnout některé peníze? Více ZDE.

Za poškozené bankovky ne vždy plnou hodnotu

Existují také pravidla pro výši náhrady, kterou občan dostane při předložení poškozené bankovky. Banka dokonce může v konečném důsledku odmítnout výměnu peněz, jejichž obrazec nebo reliéf je nečitelný (bankovka je například několikrát vypraná), což přesně stanovuje výše zmiňovaná vyhláška. Tyto bankovky a mince jsou odebrány bez náhrady a zaslány do ČNB. Předložiteli je vystaveno pouze potvrzení.

Jakou získáte náhradu, pokud přinesete do banky alespoň část bankovky?

- Ve výši nominální hodnoty bankovky, jestliže je celá nebo její předložený zbytek je větší než tři čtvrtiny původní plochy bankovky

- Ve výši jedné poloviny nominální hodnoty bankovky, činí-li předložený zbytek polovinu až tři čtvrtiny původní plochy bankovky

- Ve výši jedné čtvrtiny nominální hodnoty bankovky, činí-li předložený zbytek nejméně čtvrtinu a méně než polovinu původní plochy bankovky.

- Pokud je plocha bankovky menší než čtvrtina původní velikosti, zůstanete bez náhrady.


U mincí se náhrady dočkáte pouze v případě, že se jedná o necelé mince, u kterých může v důsledku technologie dojít k oddělení vnějších a středních částí, nebo jsou podélně rozštěpené v hraně na lícní a rubovou část.

Jak se určuje velikost plochy poškozené bankovky?

Náhradu za necelé a celé bankovky složené z více částí určují banky podle velikosti plochy poškozené bankovky. Když je předložena k vyměření náhrady bankovka nebo její zbytek (složený z více částí), jsou jako celek posuzovány pouze tehdy, nejsou-li pochybnosti o tom, že jednotlivé části k sobě patří. Například podle série a pořadového čísla, podle tvaru v místech roztržení; při pochybnostech se každá předkládaná část posuzuje samostatně.

Velikost plochy bankovek se určuje podle mřížek, které rozdělují plochu bankovky stejným počtem svislých i vodorovných linek na 100 stejně velkých políček. Do plochy zbytku bankovky se započítávají políčka, která jsou zbytkem bankovky zakryta více než z poloviny.

Co udělat s poškozenými bankovkami v jiné měně?

Poškozené bankovky v cizí měně vymění centrální banka příslušného státu, a to vždy v souladu s platnými právními předpisy země. Poškozené bankovky eura pak vyměňují národní centrální banky zemí EU.

Museli jste už někdy vyměnit poškozenou bankovku? Napište nám své názory a zkušenosti.