Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co se rozumí „příspěvkem zaměstnavatele na penzijní připojištění“?

aktualizováno 
Podle zákona i jeho novely může za účastníka s jeho souhlasem platit penzijnímu fondu příspěvek (nebo jeho část) třetí osoba (kdokoliv z příbuzenstva, známý apod.), nebo též zaměstnavatel za své zaměstnance, pokud jsou účastníky penzijního připojištění. Jaké kritéria musí splňovat příspěvky zaslané zaměstnavatelem?
Senioři

Senioři - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Za příspěvek zaměstnavatele je možné podle § 27 novely považovat jen takovou platbu zaměstnavatele:

  • s níž zaměstnanec vyslovil souhlas a tuto skutečnost předem písemně oznámil penzijnímu fondu;
  • která byla doručena na platnou smlouvu o penzijním připojištění.

Penzijní fond musí ve svém informačním systému zajistit, aby:

  • platba byla připsána na skutečně platnou smlouvu o penzijním připojištění (může nastat skutečnost, že příspěvek zaměstnavatele byl připsán na účet penzijního fondu u jeho depozitáře před platností smlouvy o penzijním připojištění nebo po jejím ukončení);
  • bylo zaevidováno oznámení účastníka o tom, že souhlasí s příspěvkem zaměstnavatele.

Pokud by některé příspěvky zaslané zaměstnavatelem jednotlivým zaměstnancům nesplňovaly výše uvedená kritéria, měl by penzijní fond informovat zaměstnavatele o zjištěných skutečnostech včetně případného vrácení příslušné částky.

K tomu, aby se na zaměstnavatele i na zaměstnance vztahovala daňová zvýhodnění daná novelou, musí zaměstnavatel poslat příspěvek vždy „přímo“, to znamená nezprostředkovaně na bankovní účet penzijního fondu (přesněji řečeno jde o připsání peněz účastníka na bankovní účet daného penzijního fondu vedeného u jeho banky, která vykonává funkci depozitáře). Jestliže by zaměstnavatel vyplatil jakoukoliv částku svému zaměstnanci (byť vázaně s tím, že ten ji použije výhradně na své penzijní připojištění, což je klasický případ, kdy by zaměstnavatel poskytoval příspěvek zaměstnanci na penzijní připojištění se státním příspěvkem, ale neplatil ho přímo penzijnímu fondu), pak to znamená, že bude znemožněno použití ustanovení § 6 odst. 9 písm. w) daňového zákona o osvobozeném příjmu zaměstnance od daně a současně by tento výdaj byl považován z hlediska zaměstnavatele za daňově neuznatelný.

Pokud snad některý zaměstnavatel dosud uplatňoval postup, že příspěvky posílal zaměstnancům, například na jejich sporožirový účet, a ti ho teprve následně posílali (na základě trvalého příkazu) na účet penzijního fondu, je nezbytné tento postup zrušit a nahradit ho přímou platbou zaměstnavatele buď jednomu penzijnímu fondu (pokud má exkluzivitu), nebo – častěji – více penzijním fondům.

Peníze, euro, dolar

Penzijní připojištění je přitažlivé i pro zaměstnavatele. Čtěte ZDE.

Poskytuje se na příspěvek placený zaměstnavatelem za své zaměstnance státní příspěvek?

Ne. Ministerstvo fi nancí zastává poměrně striktní stanovisko neposkytování
státního příspěvku na příspěvek zaměstnavatele (nikoliv však třetí
osoby). Opírá se o text zákona (§ 27 odst. 5), kde se stanovuje, že dnem
vyhlášení (tj. od 3. srpna roku 1999) se na příspěvek placený zaměstnavatelem
zcela nebo z části za své zaměstnance již státní příspěvek neposkytuje.
Poznamenejme pro úplnost, že k tomuto problému existují protikladné
právní názory různých právních odborníků, zejména pokud se jedná
o smlouvy o penzijním připojištění, které byly uzavřeny před nabytím
účinnosti novely zákona č. 170/1999 Sb.

Vím, co je považováno za příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění
mých zaměstnanců. Jak však mám postupovat jako zaměstnavatel,
pokud chci pro své zaměstnance začít takovéto příspěvky platit?

Zaměstnavatel se v prvé řadě musí rozhodnout, zda bude příspěvky svým
zaměstnancům platit plošně ve stejné výši nebo jestli jeho výši bude diferencovat
podle nějakých kritérií. Jde především o to, zda bude příspěvek
platit v absolutní výši nebo určitým procentem z vyměřovacího základu
na sociální pojištění a státní politiku zaměstnanosti. Pro tyto úvahy však
potřebuje nejprve přesně vědět, jak fungují daňové úlevy – to si probereme
v dalších otázkách.


Úryvek je z knihy "Penzijní připojištění" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Naučte se investovat, 2. rozšířené vydání
Finanční analýza obchodních a státních organizací
DPH 2006 - zákon s přehledy

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Natálie Mičková přišla do České republiky v 17 letech. Začala studovat na...
Češtinu zvládla bez akcentu za půl roku, teď rozjela v Česku podnikání

Natallia Mičková patři k mladým lidem, kteří na sobě umí tvrdě pracovat. Pochází z Běloruska, ale její čeština je naprosto dokonalá a bez akcentu. Češtinu se...  celý článek

Ilustrační snímek
Proč si před hledáním nové práce pořádně zamést internetovou stopu

Když jste během studií chodili „pařit“, přišlo vám možná docela vtipné dát si na Facebook pár fotek, jak se skvěle bavíte. Jenže teď hledáte zajímavou a dobře...  celý článek

Ilustrační snímek
Poradna: Proč si zřizovat soukromou datovou schránku a na co dát pozor

Stále více lidí uvažuje o zřízení osobní datové schránky, aby mohli pohodlněji komunikovat se státními orgány. Jaké jsou výhody a nevýhody datové schránky, to...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

O2 Czech Republic a.s.
Konzultant značkové prodejny - Kladno

O2 Czech Republic a.s.
Středočeský kraj
nabízený plat: 28 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.