Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co se traduje o důchodech, ale není to tak úplně pravda

  10:45aktualizováno  10:45
Výpočet penze je tak složitý, že jej sami prakticky nemůžete zvládnout. Navíc se občas zakoření nějaká nepravda. Například tvrzení, že se vyplatí odejít do předčasného důchodu, neodpovídá skutečnosti. Podobných mýtů je však mnohem více.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zvýší valorizace celý důchod?

Omyl: V lednu každého roku díky valorizaci roste starobní důchod. Pro letošní rok vláda schválila jeho zvýšení o 4,4 procenta. Když jsem v roce 2008 pobíral 10 250 korun měsíčně, celá penze mi měla stoupnout o 4,4 % a měl bych dostávat o 451 korun víc.

Pravda: K valorizaci opravdu dochází pravidelně v lednu. Nenavyšuje se však celý důchod, nýbrž jen jeho část. Důchod se skládá ze základní výměry, která letos činí 2 170 korun měsíčně, a procentní výměry. Ta je individuální a zjednodušeně řečeno se odvíjí od výše příjmů a dob důchodového pojištění každého člověka. Právě ta letos vzrostla o 4,4 %. Pokud tedy důchodce v roce 2008 pobíral 10 250 korun, procentní výměra jeho penze tvoří 8 080 korun. Od ledna 2009 dostává o 356 korun měsíčně více.

Vyplatí se odchod do předčasného důchodu?

Omyl: Do předčasného důchodu se mi vyplatí jít, i když mi trvale sníží penzi. Bude to totiž jen o málo, takže to nijak zvlášť nepocítím.

Pravda: Při odchodu do předčasného důchodu se penze opravdu trvale zkrátí, nikoli však o málo.

Například, kdyby měl důchodce nárok na průměrnou penzi, která nyní činí 10 311 korun měsíčně, při odchodu do předčasného důchodu o tři roky dříve by dostával pouze 8 827 korun, tedy téměř o 1 500 korun méně. A to už může být celá půlka měsíčních výdajů na stravu.

Mám vždy nárok na vdovský/vdovecký důchod?

Omyl: Když zemře můj partner, automaticky budu pobírat vdovský/vdovecký důchod.

Pravda: Vdovský nebo vdovecký důchod budete dostávat pouze v případě, že

- váš manžel nebo manželka zemřeli v době, kdy sami pobírali důchod
- nebo když mu/jí v den smrti na důchod vznikl nárok
- nebo když zemřel/la následkem pracovního úrazu.

Peníze budete pobírat jeden rok od smrti manžela nebo manželky, penze vám bude náležet i nadále pouze tehdy, když pečujete o nezaopatřené dítě, pečujete o rodiče, který s vámi žije v domácnosti, pokud jste plně invalidní nebo jste dosáhli věku 55 let či důchodového věku.

Když některou z podmínek budete splňovat až v průběhu následujících pěti let, můžete si zažádat o obnovení vdovského důchodu. Naopak nárok na jeho vyplácení zanikne, když se znovu vdáte nebo oženíte. Pak v den svatby dostanete částku ve výši dvanácti měsíčních splátek důchodu a tím jeho vyplácení končí.

Mužům na rodičovské dovolené se péče o dítě nezapočítává

Omyl: Dva roky, které jsem strávil na rodičovské, se mi nezapočítají k důchodu. Počítají se jen ženám.

Pravda: Péče o dítě do čtyř let lze započíst i mužům. Pokud byl muž doma s dítětem do června roku 2007, péče o něj se mu započítá jen tehdy, když do dvou let od skončení rodičovské požádá o zápočet doby na OSSZ. Otcové, kteří o dítě pečovali v období od 1. ledna 1996 do 30. června 2005, mohou do letošního červa požádat i dodatečně.

Od července 2007 se už speciálně žádat nemusí.

Zažádat si o důchod zpětně není možné

Omyl: Mám dobrou práci i vztah se zaměstnavatelem, a tak jsem v ní setrvala další tři roky, aniž bych si zažádala o důchod, na který už jsem měla nárok. Tím jsem však přišla o penzi.

Pravda: O důchod si můžete požádat i zpětně. Musíte splnit obě podmínky, které vás opravňují si o penzi požádat: dosáhnout důchodového věku a být pojištěni 25 let (u lidí starších 65 let stačí 15 let). Navíc však musíte splnit ještě třetí podmínku: mít pracovní smlouvu uzavřenou na dobu určitou, nejdéle na jeden rok. Jinak by vám penzi zpětně nevyplatili. Jako v případě Evy Mašíkové z Prahy.

Ta dosáhla důchodového věku v březnu 2009. Rozhodla se však dál pracovat a o penzi nezažádala, aby nemusela se svým zaměstnavatelem sepisovat novou smlouvu na dobu určitou. Bála se, že za rok by ji už v práci nemuseli chtít. A protože se od 1. ledna 2010 podmínka sepsání pracovní smlouvy na dobu určitou ruší, rozhodla se do tohoto data proplout, aniž by se o důchodu zmiňovala.

Penzi si chtěla nechat vyplatit zpětně. Jenže i když jí letos vznikl nárok na důchod, protože setrvala v pracovním poměru na dobu neurčitou, nebude mít podle zákona na zpětnou výplatu penze v lednu 2010 nárok. Přihlíží se totiž k podmínkám, které platily v období, za které by důchod měl být vyplacen.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Na co myslet, aby se vám levné peníze na kreditní kartě neprodražily

Ilustrační snímek

Ačkoliv si odborníci pochvalují, že se finanční gramotnost Čechů zlepšuje, v otázce platebních karet ještě máme co...

Kvíz: Uměli byste bez potíží změnit dodavatele energií?

Ilustrační snímek

Podle posledního průzkumu spotřebitelské organizace dTest 21 % respondentů uvažuje o změně dodavatele energií. Pokud...

Víte, jak pomocí mobility změnit banku? Otestujte svoje znalosti

Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro Air Bank v loňském roce změnilo svou...

Od 1. března 2017 je součástí zákona o platebním styku takzvaná mobilita. Díky tomuto ustanovení je změna banky velmi...

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Kurzy.cz Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a investice, z nichž část by měla zajistit bezpečno...

Najdete na iDNES.cz