Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co se traduje o důchodech, ale není to tak úplně pravda

  10:45aktualizováno  10:45
Výpočet penze je tak složitý, že jej sami prakticky nemůžete zvládnout. Navíc se občas zakoření nějaká nepravda. Například tvrzení, že se vyplatí odejít do předčasného důchodu, neodpovídá skutečnosti. Podobných mýtů je však mnohem více.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zvýší valorizace celý důchod?

Omyl: V lednu každého roku díky valorizaci roste starobní důchod. Pro letošní rok vláda schválila jeho zvýšení o 4,4 procenta. Když jsem v roce 2008 pobíral 10 250 korun měsíčně, celá penze mi měla stoupnout o 4,4 % a měl bych dostávat o 451 korun víc.

Pravda: K valorizaci opravdu dochází pravidelně v lednu. Nenavyšuje se však celý důchod, nýbrž jen jeho část. Důchod se skládá ze základní výměry, která letos činí 2 170 korun měsíčně, a procentní výměry. Ta je individuální a zjednodušeně řečeno se odvíjí od výše příjmů a dob důchodového pojištění každého člověka. Právě ta letos vzrostla o 4,4 %. Pokud tedy důchodce v roce 2008 pobíral 10 250 korun, procentní výměra jeho penze tvoří 8 080 korun. Od ledna 2009 dostává o 356 korun měsíčně více.

Vyplatí se odchod do předčasného důchodu?

Omyl: Do předčasného důchodu se mi vyplatí jít, i když mi trvale sníží penzi. Bude to totiž jen o málo, takže to nijak zvlášť nepocítím.

Pravda: Při odchodu do předčasného důchodu se penze opravdu trvale zkrátí, nikoli však o málo.

Například, kdyby měl důchodce nárok na průměrnou penzi, která nyní činí 10 311 korun měsíčně, při odchodu do předčasného důchodu o tři roky dříve by dostával pouze 8 827 korun, tedy téměř o 1 500 korun méně. A to už může být celá půlka měsíčních výdajů na stravu.

Mám vždy nárok na vdovský/vdovecký důchod?

Omyl: Když zemře můj partner, automaticky budu pobírat vdovský/vdovecký důchod.

Pravda: Vdovský nebo vdovecký důchod budete dostávat pouze v případě, že

- váš manžel nebo manželka zemřeli v době, kdy sami pobírali důchod
- nebo když mu/jí v den smrti na důchod vznikl nárok
- nebo když zemřel/la následkem pracovního úrazu.

Peníze budete pobírat jeden rok od smrti manžela nebo manželky, penze vám bude náležet i nadále pouze tehdy, když pečujete o nezaopatřené dítě, pečujete o rodiče, který s vámi žije v domácnosti, pokud jste plně invalidní nebo jste dosáhli věku 55 let či důchodového věku.

Když některou z podmínek budete splňovat až v průběhu následujících pěti let, můžete si zažádat o obnovení vdovského důchodu. Naopak nárok na jeho vyplácení zanikne, když se znovu vdáte nebo oženíte. Pak v den svatby dostanete částku ve výši dvanácti měsíčních splátek důchodu a tím jeho vyplácení končí.

Mužům na rodičovské dovolené se péče o dítě nezapočítává

Omyl: Dva roky, které jsem strávil na rodičovské, se mi nezapočítají k důchodu. Počítají se jen ženám.

Pravda: Péče o dítě do čtyř let lze započíst i mužům. Pokud byl muž doma s dítětem do června roku 2007, péče o něj se mu započítá jen tehdy, když do dvou let od skončení rodičovské požádá o zápočet doby na OSSZ. Otcové, kteří o dítě pečovali v období od 1. ledna 1996 do 30. června 2005, mohou do letošního červa požádat i dodatečně.

Od července 2007 se už speciálně žádat nemusí.

Zažádat si o důchod zpětně není možné

Omyl: Mám dobrou práci i vztah se zaměstnavatelem, a tak jsem v ní setrvala další tři roky, aniž bych si zažádala o důchod, na který už jsem měla nárok. Tím jsem však přišla o penzi.

Pravda: O důchod si můžete požádat i zpětně. Musíte splnit obě podmínky, které vás opravňují si o penzi požádat: dosáhnout důchodového věku a být pojištěni 25 let (u lidí starších 65 let stačí 15 let). Navíc však musíte splnit ještě třetí podmínku: mít pracovní smlouvu uzavřenou na dobu určitou, nejdéle na jeden rok. Jinak by vám penzi zpětně nevyplatili. Jako v případě Evy Mašíkové z Prahy.

Ta dosáhla důchodového věku v březnu 2009. Rozhodla se však dál pracovat a o penzi nezažádala, aby nemusela se svým zaměstnavatelem sepisovat novou smlouvu na dobu určitou. Bála se, že za rok by ji už v práci nemuseli chtít. A protože se od 1. ledna 2010 podmínka sepsání pracovní smlouvy na dobu určitou ruší, rozhodla se do tohoto data proplout, aniž by se o důchodu zmiňovala.

Penzi si chtěla nechat vyplatit zpětně. Jenže i když jí letos vznikl nárok na důchod, protože setrvala v pracovním poměru na dobu neurčitou, nebude mít podle zákona na zpětnou výplatu penze v lednu 2010 nárok. Přihlíží se totiž k podmínkám, které platily v období, za které by důchod měl být vyplacen.Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Proč měnit dodavatele energií v létě a neodkládat to na později

Ilustrační snímek

Kdo by v parném létě myslel na účty za plyn a elektřinu? Možná byste měli. I když je nová topná sezona daleko před...

KVÍZ: Ovládáte elektronické bankovnictví? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Spravovat bankovní účet přes internet je dnes naprostou samozřejmostí. Někteří jsme však zažili doby, kdy se s každým...

Předčasný, nebo předdůchod? Otestujte se, co víte o penzích

Ilustrační snímek

Ať už se vám blíží důchodový věk, nebo je vaše penze ještě v nedohlednu, o důchod byste se zajímat měli. Vyzkoušejte si...

Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá indická rupie

Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá indická rupie

Kurzy.cz Měnové turbulence v Turecku se v noci na dnešek, během obchodování na asijských trzích, zklidnily. Nyní dokonce turecká...

Najdete na iDNES.cz