Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co se vyplatilo? Platina a zlato

aktualizováno 
První měsíc nového roku byl událostmi přímo nabitý. Světové trhy jsou stále v područí nejistoty z možného konfliktu v Iráku, Českou republikou hýbe chyba statistického úřadu a celních orgánů. Jak si vedly trhy na počátku roku? Projevil se na nich optimismus či dále přetrvávaly negativní nálady? Absorbovaly již ceny aktiv z různých tříd riziko válečného konfliktu v Iráku? Jako každý měsíc vám přinášíme přehled vývoje na trzích, s nejlepšími a nejhoršími výsledky akcií či fondů.

Ze začátku měsíce se zdálo, že akciové trhy konečně nabraly dech a převládal optimizmus. Hlavní americké indexy v prvních čtrnácti lednových dnech výrazně posílily. Nejvíce, o necelých 9,4 %,  si připsal technologický index Nasdaq, úzký Dow Jones Industrial Average posílil o 6 % a široký S&P 500 o takřka 5,9 %. V polovině měsíce však přišlo vystřízlivění a trhy zakončily měsíc na nižších úrovních, než na konci roku 2002. Můžeme najít víceméně tři hlavní důvody pokračující slabé výkonnosti akcií. Nevýrazné výsledky společností - ohlašování hospodářských výsledků firem se obešlo takřka bez překvapení, tedy stále se nejeví oživení zisků.

 

Rozruch způsobila snad jen zpráva mediální společnosti AOL Time Warner, která ohlásila rekordní ztrátu v americké historii na úrovni 98,69 mld. dolarů. (Více si můžete přečíst ZDE.) Akcie AOL Time Warner poklesly od 14. ledna, kdy dosáhly měsíčného maxima, o celých 24 %, od ledna roku 2OO2 ztratily už přes 60 % své hodnoty. K dalším důvodům potom můžeme zařadit slabý výkon ekonomiky jak v USA, tak evropských zemích a opět nejistotu z válečného konfliktu. Stejně jako se nedařilo americkým trhům, ani evropské nepřinesly investorům radost. Pro Českou republiku je asi nejdůležitější slabý výkon německého akciového trhu (měřený indexem DAX), který je odrazem nízké výkonnosti německé ekonomiky, země, kam putuje většina našeho exportu.

 

Index Změna (v %)
S&P 500 -2,74
DJIA -3,45
Nasdaq Composite -1,09
DAX -5,00
Nikkey 225 -2,79
FTSE 100 -9,47
Zdroj: Fincentrum

 

Český trh si vedl obdobně jako trhy zahraniční. Nejdříve v první polovině měsíce posiloval, aby v druhé své zisky korigoval a zakončil na takřka stejných hodnotách jako před měsícem.

 

Index Hodnota 30.12.2002 Hodnota 31.01.2003 Změna (%)
PX-50 460,7 465,3 1,00
PX-D 1166,4 1176,1 0,83

Zdroj: BCPP

 

Negativní trend na české burze v druhé půli měsíce kopíroval obrat na zahraničních trzích. Nejlépe si tak z nejlikvidnějších titulů za měsíc leden vedly akcie Českého telecomu a Českých radiokomunikací. Telecom posílil o 11 %, kterému rozhodně prospělo rozhodnutí vlády o odložení privatizace až na rok 2005. České radiokomunikace pak posílily o 8,4 %. Akciový trh příliš nereagoval na neúspěšné volby prezidenta a na revizi statistických údajů o České republice pouze zprostředkovaně, poté, co posílil kurz koruny.

 

Největší investiční extrémy za měsíc

Nejlepší změna (v %) Nejhorší změna (v %)
APOLLÓN HOLDING 43,1 SPOLEK CH.HUT.VÝR. -16,4
PARAMO 23,5 NOVÁ HUŤ -10,6

Zdroj: BCPP

 

Statistická chyba hýbá ekonomikou

 

Pravděpodobně nejvýraznějším důsledkem chyby statistického úřadu (oprava schodku obchodní bilance za 11 měsíců roku 2002 z 95,5 mld. na 55,5 mld. Kč, HDP rostl ve třetím čtvrtletí o 2,7 % místo původních 1,5%) byl obrat kurzu koruny a snížení úrokových sazeb České národní banky v závěru měsíce. Klíčová dvoutýdenní repo sazba poklesla o dalších 25 bazických bodů na 2,5 %. Většina analytiků  tuto změnu měnové politiky neočekávala, a proto vyvolala rozporuplné reakce. (Více o snížení sazeb ČNB a vývoji inflace si můžete přečíst ZDE.)

 

Kurz české koruny takřka bezprostředně reagoval na lepší údaje o české ekonomice posílením. Před revizí údajů se již silně přibližoval hodnotě 32 Kč za euro, aby takřka ihned poté, co statistický úřad oznámil revizi dat, posílil o třicet halířů na 31,29 Kč za euro. Po zbytek měsíce byl kurz koruny silně volatilní a odrážel vývoj v celé střední Evropě, kde většina měn (vůči euru) oslabovala. (Výjimkou je

Více o devizových, ale i valutových kurzech naleznete ve speciální sekci ZDE

slovenská koruna, která začala posilovat poté, co PSA Peugeot oznámil, že na Slovensku vybuduje nový závod.) Česká koruna tak zakončila obchodování v pásmu okolo 31,50 Kč za euro, kde by měla podle analytiků dále setrvat.

 

Nové fondy v České republice, pozor na nevýhodné odkupy českých fondů

 

Vývoj podílových fondů odrážel vývoj na akciových a dluhopisových trzích. Jak je vidět z následujících tabulek, fondům se v lednu příliš nedařilo. Fondy v tabulce zahraničních fondů s písmeny F a T na začátku představují novinku na českém trhu. O registraci fondů v ČR totiž požádala skupina Franklin Templeton Investment Funds, která je jednou z největších společností zabývající se kolektivním investováním. V České republice je zatím registrováno 32 fondů této skupiny, které spravuje ve více jak stovce fondů přes 250 mld. dolarů.

 

Zahraniční fondy s registrací od KCP

Typ fondu Nejlepší  Nejhorší Průměr za kategorii (v %)
Název fondu Výkon za 1 měsíc (v %) Název fondu Výkon za 1 měsíc (v %)
Akciový KBC EQUITY FUND INTERNET 6,42 F EUROP GRTH BX ACC -19,22 -4,58
Smíšený PIONEER MIX 1 3,54 ESPA PRO TOP DIV. -12,03 -1,93
Dluhopisový T GLBL BOND BX ACC USD 8,16 F HIGH YLD EUR A DIS -8,75 0,49
Peněžního trhu KBC MULTI CASH EURO MEDIUM 0,61 ING CZECH MONEY MARKET DIS -0,37 0,10

Zdroj: AKAT ČR

 

V souvislosti s českými fondy musíme připomenout, že jsou opět nabízeny velmi nevýhodné odkupy. Na ty upozornila koncem ledna Komise pro cenné papíry (Více se dozvíte ZDE).

 

Domácí otevřené podílové fondy
Typ fondu Nejlepší  Nejhorší  Průměr za kategorii (v %) 
Název fondu Výkon za 1 měsíc (v %) Název fondu Výkon za 1 měsíc (v %)
Akciový 1.IN Akciový fond -2,30 ČSOB evropský akciový -7,43 -4,18
Smíšený AKRO Český 3,02 Pioneer Trust -4,90 -0,81
Dluhopisový ISČS Bondinvest 0,92 IKS Plus bondový -1,10 0,36
Peněžního trhu J&T Perspektiva-P 0,34 1.IN Fond pen. trhu -0,16 0,18

Zdroj: UNIS ČR

 

Více o vývoji podílových fondeů naleznete v pravidelných komentářích: Češi začínají přemýšlet o svých penězích, Raketový start do nového roku, Překvapení pro investory, Fondy hrozí odchodem, nebo v naší specializované sekci ZDE.

 

Na trhu komodit jsme v minulém měsíci zaznamenali opět další rekordy, neboť jak zlato, tak platina překračovaly několikaletá maxima. Zlato je na šestiletém maximu, když se obchoduje těsně pod hranicí 380 dolarů za troyskou unci. Platina se vyšplhala až k hodnotám blízkým 700 dolarům za troyskou unci, což je hranice, kterou překročila před více než 23 lety. Cena ropy (typu Brent – spotová cena) se držela téměř po celý měsíc nad úrovní 30 dolarů za barel. Ve třetím týdnu se dokonce dotahovala na hranici 32 dolarů, když dosáhla 31,71 dolarů za barel, avšak v závěru měsíce situace trochu polevila (v souvislosti s ukončením venezuelské stávky) a poslední lednový den se prodávala za 31,58 dolarů.

 

Myslíte si, že je pro oživení akciových trhů nutné vyřešení irácké „hrozby“? Co si myslíte o investicích do sektorových fondů v této době? Je dobré investovat do společností z těžebního průmyslu?

 

Autor:Nejčtenější

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

Rekordní rok na českých aukcích: investoři utratili přes miliardu

JOSEF ŠÍMA: ATELIÉR 1934, olej na plátně, 99 x 144 cm  Cena 28,8 milionů korun...

Sběratelé a investoři loni utratili na aukcích 1,26 miliardy korun, padl historický rekord za obraz vydražený za...

Sedm ukazatelů, podle kterých poznáte správnou akcii

Ilustrační snímek

Kdo by nechtěl investovat do akcií, které budou vynášet. Jenomže jak poznat tu správnou akcii? Střílet od boku a...

Tři investice, u kterých se nafukuje spekulativní bublina

Ilustrační snímek

Státní dluhopisy, akcie, nemovitosti, půjčky. U těchto všech nástrojů se vytváří gigantická bublina. K takovému závěru...

Další nabídka

Kurzy.cz

Co pošle bitcoin do stratosféry?
Co pošle bitcoin do stratosféry?

Kdo dnes neinvestuje do bitcoinu nebo jiné kryptoměny, jako kdyby nebyl. Ne každý chce investovat do něčeho, čemu neroz... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.