Co se vyplatilo? Platina a zlato

aktualizováno 
První měsíc nového roku byl událostmi přímo nabitý. Světové trhy jsou stále v područí nejistoty z možného konfliktu v Iráku, Českou republikou hýbe chyba statistického úřadu a celních orgánů. Jak si vedly trhy na počátku roku? Projevil se na nich optimismus či dále přetrvávaly negativní nálady? Absorbovaly již ceny aktiv z různých tříd riziko válečného konfliktu v Iráku? Jako každý měsíc vám přinášíme přehled vývoje na trzích, s nejlepšími a nejhoršími výsledky akcií či fondů.

Ze začátku měsíce se zdálo, že akciové trhy konečně nabraly dech a převládal optimizmus. Hlavní americké indexy v prvních čtrnácti lednových dnech výrazně posílily. Nejvíce, o necelých 9,4 %,  si připsal technologický index Nasdaq, úzký Dow Jones Industrial Average posílil o 6 % a široký S&P 500 o takřka 5,9 %. V polovině měsíce však přišlo vystřízlivění a trhy zakončily měsíc na nižších úrovních, než na konci roku 2002. Můžeme najít víceméně tři hlavní důvody pokračující slabé výkonnosti akcií. Nevýrazné výsledky společností - ohlašování hospodářských výsledků firem se obešlo takřka bez překvapení, tedy stále se nejeví oživení zisků.

 

Rozruch způsobila snad jen zpráva mediální společnosti AOL Time Warner, která ohlásila rekordní ztrátu v americké historii na úrovni 98,69 mld. dolarů. (Více si můžete přečíst ZDE.) Akcie AOL Time Warner poklesly od 14. ledna, kdy dosáhly měsíčného maxima, o celých 24 %, od ledna roku 2OO2 ztratily už přes 60 % své hodnoty. K dalším důvodům potom můžeme zařadit slabý výkon ekonomiky jak v USA, tak evropských zemích a opět nejistotu z válečného konfliktu. Stejně jako se nedařilo americkým trhům, ani evropské nepřinesly investorům radost. Pro Českou republiku je asi nejdůležitější slabý výkon německého akciového trhu (měřený indexem DAX), který je odrazem nízké výkonnosti německé ekonomiky, země, kam putuje většina našeho exportu.

 

Index Změna (v %)
S&P 500 -2,74
DJIA -3,45
Nasdaq Composite -1,09
DAX -5,00
Nikkey 225 -2,79
FTSE 100 -9,47
Zdroj: Fincentrum

 

Český trh si vedl obdobně jako trhy zahraniční. Nejdříve v první polovině měsíce posiloval, aby v druhé své zisky korigoval a zakončil na takřka stejných hodnotách jako před měsícem.

 

Index Hodnota 30.12.2002 Hodnota 31.01.2003 Změna (%)
PX-50 460,7 465,3 1,00
PX-D 1166,4 1176,1 0,83

Zdroj: BCPP

 

Negativní trend na české burze v druhé půli měsíce kopíroval obrat na zahraničních trzích. Nejlépe si tak z nejlikvidnějších titulů za měsíc leden vedly akcie Českého telecomu a Českých radiokomunikací. Telecom posílil o 11 %, kterému rozhodně prospělo rozhodnutí vlády o odložení privatizace až na rok 2005. České radiokomunikace pak posílily o 8,4 %. Akciový trh příliš nereagoval na neúspěšné volby prezidenta a na revizi statistických údajů o České republice pouze zprostředkovaně, poté, co posílil kurz koruny.

 

Největší investiční extrémy za měsíc

Nejlepší změna (v %) Nejhorší změna (v %)
APOLLÓN HOLDING 43,1 SPOLEK CH.HUT.VÝR. -16,4
PARAMO 23,5 NOVÁ HUŤ -10,6

Zdroj: BCPP

 

Statistická chyba hýbá ekonomikou

 

Pravděpodobně nejvýraznějším důsledkem chyby statistického úřadu (oprava schodku obchodní bilance za 11 měsíců roku 2002 z 95,5 mld. na 55,5 mld. Kč, HDP rostl ve třetím čtvrtletí o 2,7 % místo původních 1,5%) byl obrat kurzu koruny a snížení úrokových sazeb České národní banky v závěru měsíce. Klíčová dvoutýdenní repo sazba poklesla o dalších 25 bazických bodů na 2,5 %. Většina analytiků  tuto změnu měnové politiky neočekávala, a proto vyvolala rozporuplné reakce. (Více o snížení sazeb ČNB a vývoji inflace si můžete přečíst ZDE.)

 

Kurz české koruny takřka bezprostředně reagoval na lepší údaje o české ekonomice posílením. Před revizí údajů se již silně přibližoval hodnotě 32 Kč za euro, aby takřka ihned poté, co statistický úřad oznámil revizi dat, posílil o třicet halířů na 31,29 Kč za euro. Po zbytek měsíce byl kurz koruny silně volatilní a odrážel vývoj v celé střední Evropě, kde většina měn (vůči euru) oslabovala. (Výjimkou je

Více o devizových, ale i valutových kurzech naleznete ve speciální sekci ZDE

slovenská koruna, která začala posilovat poté, co PSA Peugeot oznámil, že na Slovensku vybuduje nový závod.) Česká koruna tak zakončila obchodování v pásmu okolo 31,50 Kč za euro, kde by měla podle analytiků dále setrvat.

 

Nové fondy v České republice, pozor na nevýhodné odkupy českých fondů

 

Vývoj podílových fondů odrážel vývoj na akciových a dluhopisových trzích. Jak je vidět z následujících tabulek, fondům se v lednu příliš nedařilo. Fondy v tabulce zahraničních fondů s písmeny F a T na začátku představují novinku na českém trhu. O registraci fondů v ČR totiž požádala skupina Franklin Templeton Investment Funds, která je jednou z největších společností zabývající se kolektivním investováním. V České republice je zatím registrováno 32 fondů této skupiny, které spravuje ve více jak stovce fondů přes 250 mld. dolarů.

 

Zahraniční fondy s registrací od KCP

Typ fondu Nejlepší  Nejhorší Průměr za kategorii (v %)
Název fondu Výkon za 1 měsíc (v %) Název fondu Výkon za 1 měsíc (v %)
Akciový KBC EQUITY FUND INTERNET 6,42 F EUROP GRTH BX ACC -19,22 -4,58
Smíšený PIONEER MIX 1 3,54 ESPA PRO TOP DIV. -12,03 -1,93
Dluhopisový T GLBL BOND BX ACC USD 8,16 F HIGH YLD EUR A DIS -8,75 0,49
Peněžního trhu KBC MULTI CASH EURO MEDIUM 0,61 ING CZECH MONEY MARKET DIS -0,37 0,10

Zdroj: AKAT ČR

 

V souvislosti s českými fondy musíme připomenout, že jsou opět nabízeny velmi nevýhodné odkupy. Na ty upozornila koncem ledna Komise pro cenné papíry (Více se dozvíte ZDE).

 

Domácí otevřené podílové fondy
Typ fondu Nejlepší  Nejhorší  Průměr za kategorii (v %) 
Název fondu Výkon za 1 měsíc (v %) Název fondu Výkon za 1 měsíc (v %)
Akciový 1.IN Akciový fond -2,30 ČSOB evropský akciový -7,43 -4,18
Smíšený AKRO Český 3,02 Pioneer Trust -4,90 -0,81
Dluhopisový ISČS Bondinvest 0,92 IKS Plus bondový -1,10 0,36
Peněžního trhu J&T Perspektiva-P 0,34 1.IN Fond pen. trhu -0,16 0,18

Zdroj: UNIS ČR

 

Více o vývoji podílových fondeů naleznete v pravidelných komentářích: Češi začínají přemýšlet o svých penězích, Raketový start do nového roku, Překvapení pro investory, Fondy hrozí odchodem, nebo v naší specializované sekci ZDE.

 

Na trhu komodit jsme v minulém měsíci zaznamenali opět další rekordy, neboť jak zlato, tak platina překračovaly několikaletá maxima. Zlato je na šestiletém maximu, když se obchoduje těsně pod hranicí 380 dolarů za troyskou unci. Platina se vyšplhala až k hodnotám blízkým 700 dolarům za troyskou unci, což je hranice, kterou překročila před více než 23 lety. Cena ropy (typu Brent – spotová cena) se držela téměř po celý měsíc nad úrovní 30 dolarů za barel. Ve třetím týdnu se dokonce dotahovala na hranici 32 dolarů, když dosáhla 31,71 dolarů za barel, avšak v závěru měsíce situace trochu polevila (v souvislosti s ukončením venezuelské stávky) a poslední lednový den se prodávala za 31,58 dolarů.

 

Myslíte si, že je pro oživení akciových trhů nutné vyřešení irácké „hrozby“? Co si myslíte o investicích do sektorových fondů v této době? Je dobré investovat do společností z těžebního průmyslu?

 

Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Do úzkých ho dostal kamarád, kdysi prosperující firma asi zkrachuje

Drobným podnikatelům a živnostníkům dělají vrásky na čele mnozí odběratelé,...

Po studiích si Jaroslav založil rodinnou firmu se stavebninami. Dařilo se mu, zákazníci se jen hrnuli, až jednoho dne...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Co nahrává bleskovým zlodějům a systematikům, aby vás navštívili

Ilustrační snímek

Když dům či byt navštíví zloději, není to nic příjemného. Pojišťovny hlásí, že řada lidí jim přitom stále nahrává....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Další z rubriky

Česká spořitelna rozesílá SMS: Do George se přesuňte do tří týdnů

"Každý klient dostane na to, aby si George odzkoušel a přešel do něj, minimálně...

V Česku probíhá největší přesun v historii novodobého internetového bankovnictví, týká se 1,5 milionu lidí. Servis 24...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Historie bydlení: Zmapovali jsme, jak se bydlelo za socialismu

Dětské hřiště na pražském panelovém sídlišti Černý Most (září 1984)

Bydlení v dobách socialismu bylo pro řadu lidí problém. Byty scházely a nebyly pro každého. Dekrety se mnohdy měnily za...

Šéf banky MONETA nakoupil akcie za milion korun

Šéf banky MONETA nakoupil akcie za milion korun

Kurzy.cz Současný pokles kurzu akcií MONETA Money Bank (dále jen MONETA) do blízkosti letošních minim z konce října přilákal šéf...

Najdete na iDNES.cz