Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prodala byt, aby si přilepšila k penzi. Hledání nájmu byla noční můra

aktualizováno 
Paní Alena chtěla bydlet v pronajatém bytě blízko dětí a vnoučat. Hledání bytu se ale proměnilo v noční můru. Nakonec skončila u právníka, který jí poradil, jak příště nenaletět a co si pohlídat při podepisování nájemní smlouvy.

Pokud nemáte uzavřenou písemnou smlouvu o nájmu bytu, nemáte v ruce nic, s čím byste se v případě problémů mohli bránit. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Paní Alena ovdověla. Rozhodla se, že prodá třípokojový byt v Ostravě, který měla se svým manželem dlouhá léta ve vlastnictví. „Byl pro mě samotnou moc velký, navíc jsem se chtěla přestěhovat blíž k dětem a vnukům,“ vypráví osmasedmdesátiletá žena.

Aby měla kde bydlet, začala v době prodeje svého bytu shánět vhodný podnájem ve Frýdku-Místku. Protože má důchod kolem 12 tisíc korun měsíčně, hledala něco, co by jí finančně vyhovovalo.

Hledáte byt či dům?

„Začali jsme s dětmi hledat přes realitní kanceláře. Když jsme náhodou narazili na něco finančně příznivého, bylo to buď v nějaké odlehlé lokalitě, nebo moc malé, nebo v 10. patře bez výtahu, což bych ve svém věku nezvládla. A když  jsme přece jen narazili na vhodný byt, byl okamžitě pryč,“ popisuje hledání Alena.

Prodala byt, slíbený nájem ale nedostala

Tříměsíční hledání vhodného bytu 1 + 1 bylo nakonec úspěšné. Paní Alena ale poznala, že najít opravdu seriózního pronajímatele není vůbec snadné. „Do nového bytu jsme se měla nastěhovat loni v srpnu. Jen den dva před stěhováním mi nájemce sdělil, že musím ještě pár měsíců počkat, protože chce k domu přistavět další část. Původní byt jsem ale už měla prodaný. Zůstala jsem jako opařená a nastěhovala se k vnukovi,“ vypráví žena.

Za další tři měsíce jí nájemce vzkázal, že musí počkat do jara, že ještě nemá stavební povolení. No a tak to šlo až do letošních prázdnin. „Po roce jsem pochopila, že mě tahá za nos. Naprosto nechápu, co tím sledoval. Žádnou zálohu jsem mu naštěstí nesložila, přišla jsem jen o čas, nervy a zkomplikovala svým blízkým i sobě život,“ kroutí hlavou žena.

Smlouva o nájmu musí být vždy písemně

Na základě špatných zkušeností si nyní, při uzavírání současné nájemní smlouvy, paní Alena najala právníka. „To víte, starý člověk má strach, aby ho někdo nepodvedl,“ vysvětluje a dodává, že ji odborník poučil, že v případě prvního bytu neměla písemnou smlouvu, takže neměla v ruce žádný důkaz, aby se mohla účinně bránit.

„Na rozdíl od jiných typů nájemních smluv, které mohou být uzavřeny i ústně, například smlouva o nájmu osobního automobilu, patří smlouva o nájmu bytu mezi ty, které musí být podle zákona uzavřeny v písemné formě,“ říká vedoucí právního oddělení časopisu dTest Lukáš Zelený.

Paní Alena původně vůbec netušila, co má taková nájemní smlouva obsahovat. „Formu a obsahové náležitosti smlouvy o nájmu bytu upravuje občanský zákoník. Ten povinnou písemnou formu při nájmu bytu stanoví právě proto, aby předešel možným nedorozuměním a sporům ohledně obsahu, ale i samotného vzniku a trvání práva nájmu bytu,“ upřesňuje právník.

Ke smluvním pokutám se nepřihlíží

Pronajímatelé mají tendenci chránit svůj majetek stanovením smluvních pokut za poškození bytu či jeho konkrétního vybavení. Takový požadavek je ale v rozporu se zákonem.

Podle Zeleného by si měl nájemce při uzavírání nájemní smlouvy předem prověřit, na základě čeho a zda vůbec má osoba, se kterou o nájmu jedná, právo dát byt do nájmu.

Pokud je pronajímatel vlastníkem bytové jednotky nebo domu, v němž se byt nachází, měl by se při uzavírání nájemní smlouvy zájemci o nájem prokázat výpisem z katastru nemovitostí, z nějž lze zjistit údaje o vlastnictví příslušné bytové jednotky a domu.

Nájemce si samozřejmě tento výpis může na vlastní náklady opatřit i sám například prostřednictvím služby Czech Point. Orientační informace o vlastníku nemovitosti lze zjistit též na internetových stránkách Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního www.cuzk.cz.

Co dělat, když je vlastníků bytu víc

Pozor. Podle právníků se často stává, že nájemní smlouvu ohledně bytu uzavírá někdo, kdo není vůbec vlastníkem bytu, anebo je jen jedním ze spoluvlastníků. V takovém případě je namístě vyžádat si písemné vyjádření, respektive souhlas ostatních spoluvlastníků bytu s uzavřením nájemní smlouvy.

„Praxí je, že s bytem nakládá bez souhlasu nebo dokonce přímo proti vůli ostatních spoluvlastníků jenom jeden nebo někteří ze spoluvlastníků. V takovém případě se nájemce vystavuje nebezpečí, že jeho smlouva bude neplatná,“ upozorňuje Lukáš Zelený.

Co by měla obsahovat nájemní smlouva

  • Vyjádření pronajímatele, že je ochoten přenechat byt do nájmu a vyjádření nájemce, že je ochoten byt do užívání převzít a zaplatit nájemné a úhrady za služby s nájmem bytu poskytované.
  • Pronajímaný byt musí být jasně označen, musí být tedy uvedeno číslo popisné, číslo parcelního pozemku, uvedení katastrálního území nebo obce. Je možné připojit grafickou přílohu a též schéma příslušného podlaží bytového domu a v něm pronajatý byt označit. Vždy platí, že byt by měl být v nájemní smlouvě označen tak určitě, aby jej nebylo možné zaměnit s jiným bytem v domě.
  • Určení doby nájmu bytu. Pokud se smlouva uzavírá na dobu určitou, je doba nájmu vymezena zpravidla určením přesného dne skončení nebo měsíci, případně lety trvání. Pokud není doba trvání nájmu ve smlouvě uvedena, platí, že se nájem uzavírá na dobu neurčitou a jeho skončení je možné například dohodou nebo výpovědí uplynutím výpovědní doby.
  • Stanovení nájemného a ujednání o způsobu a termínech jeho splatnosti, dohoda o každoročním zvyšování nájemného, dále pak uvedení, která plnění (služby) poskytovaná s nájmem bytu je pronajímatel povinen zajišťovat a způsob rozúčtování cen a úhrad takových služeb.
  • Ujednání o poskytnutí peněžní jistoty na placení nájemného a ostatních povinností z nájmu, výčet vybavení bytu, popis stavu bytu a jeho vybavení, ujednání o možnosti a podmínkách úprav nebo jiných změn bytu nebo domu, ujednání o zajišťování nutných oprav, revizí a zkoušek.
  • Dobré je pořídit si fotodokumentaci stavu bytu a jeho příslušenství a vybavení, k fotkám také přiřadit informaci o tom, kdy byly pořízeny, a že odpovídají skutečnosti. Toto se vyplatí přidat do smlouvy jako přílohu.
  • K vedlejším údajům patří například informace o tom, zda může mít nájemce v bytě/domě domácí zvíře, zda je umožněno ve vnitřních prostorách kouřit, zda je možné přijímat dlouhodobé návštěvy, jaké je pojištění domácnosti.
Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Některé profese si výrazně polepšily, berou o deset i patnáct tisíc víc

Ilustrační snímek

Tisíce nových příležitostí a často skokový nárůst mezd ve většině oborů. Někteří si polepšili i o 20 procent. Tak...

Daňové přiznání za rok 2017: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Přiznat daně z příjmu musí každoročně statisíce Čechů. Daňové přiznání, které budete letos, tedy v roce 2018 vyplňovat,...Smí lyžařské areály zablokovat přeprodaný skipas? U soudu by nejspíš narazily

Na libereckých sjezdovkách varují lyžaře před příliš rychlou jízdou zábrany i...

Přivstanou si, lyžují pár hodin a před polednem skipas prodají nově příchozím. Tito návštěvníci jsou trnem v oku...

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

Sedm pravidel, jak změnit myšlení a stát se chytřejším

Ilustrační snímek

Myšlení se věnujeme téměř každý den, a to po většinu života. Měli bychom proto v myšlení vynikat. Mezi myšlením a...

Další z rubriky

Miluje těstoviny, připravuje je na všechny způsoby a je slavný

Markus Holzer

Markus Holzer je jedním z nejslavnějších italských kuchařů současnosti. Jeho pořad La prova del cuoco vysílá italská...

Trh práce 2018: rvačka o lidi, váhavé přidávání a čekající cizinci

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost bude dál klesat. Lidé dostanou přidáno, ale jen v některých oborech, nabídka benefitů se zefektivní....

Některé profese si výrazně polepšily, berou o deset i patnáct tisíc víc

Ilustrační snímek

Tisíce nových příležitostí a často skokový nárůst mezd ve většině oborů. Někteří si polepšili i o 20 procent. Tak...

Česká republika je z hlediska pracovních podmínek a příležitostí nejatraktivnějš...

Česká republika je z hlediska pracovních podmínek a příležitostí nejatraktivnějš...

Kurzy.cz Česká republika je nejlepší zemí ze střední, východní Evropy a jižní Evropy z hlediska pracovních podmínek a příležitos...

Najdete na iDNES.cz