Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Co smí a nesmí exekutor

  • 122
Nikdo za vás finanční problémy nevyřeší, v případě exekuce se musíte starat sami. Když se u vás objeví exekutor, je už pozdě slibovat a vysvětlovat. Vaší povinností je pustit ho do bytu. Myslete i na to, že vám může udělat i osobní prohlídku.
"Ve chvíli , kdy se u vás objeví exekutor, už musíte prostě jen platit," vysvětluje Jan Grosam, soudní exekutor z Prahy 6.

Otázka: Může se exekutor objevit nečekaně a bez upozornění zabavovat věci či obstavit účet?

Dokonce musí. Dlužník, kterého se exekuce týká, je ten poslední, kdo se o ní dozvídá. Aby nemohl třeba prodat nějaké cenné věci. Dokonce se může i o exekuci majetku dozvědět až potom, co proběhla. Prostě přijde domů, najde odvrtané dveře a informace o soupisu majetku, který exekutor zabavil. To je ze zákona možné.

Otázka: Jaký majetek lze zabavit, když dlužník nebydlí ve vlastním bytě, ale třeba u rodičů, sourozenců či druha?

Je-li to jednoznačně doloženo, majetek jiných osob zbytečně nezabavujeme. Když si dlužníkova dcera koupila za výdělky z brigády notebook, má doklady o tom, že si peníze vydělala, objednávku a doklad o zaplacení na své jméno, zůstane jí počítač bez problémů. Jinak můžeme zabavit vše, co v domácnosti je, a majitel věci pak musí podat k soudu žalobu o vyloučení věci z exekuce.

Otázka: Pokud to udělá, vy danou věc neprodáte v dražbě?

Záleží na tom, jak bude postupovat soud. Když je rychlý, nestačíme to. Když není, může se stát, že k prodeji dojde.

Otázka: Co dělat, když už exekutor stojí ve dveřích? Jak to probíhá?

Nemá cenu snažit se exekutora nepustit dál. Musíte. Exekutor se prokáže průkazem a předá vám exekuční příkaz, případně další písemnosti od soudu. Mnohdy lidé dají ruce za záda a řeknou: "Já si to nepřevezmu." Ale to jim není nic platné.

Stejně jako dopis, který si nevyzvednete na poště, je považován za doručený, tak i ten, který nepřevezmete od exekutora. Radím, dokument si vezměte, přinejmenším budete vědět, kolik a komu máte zaplatit a jak se můžete odvolat.

Otázka: Můžu ještě v tuhle chvíli zaplatit?

Ano, ale už ne jen původní dluh a případná penále. Navíc zaplatíte i práci exekutora a nutné náklady na exekuci. Z původní tisícovky za nezaplacenou pokutu tak může být rázem 8 500 korun. Když nezaplatíte, exekutor začne dělat soupis majetku. Věci buď "oblepí", nebo rovnou odveze. Soupis zabavených věcí si pak musíte vyzvednout v jeho kanceláři ze spisu.

o exekuci

- exekutora do bytu pustit musíte
- exekutor může udělat osobní prohlídku 
- exekutor nesmí zabavit některý majetek: hotovost do výše 1 000 korun, snubní prsten, zdravotní pomůcky, obvyklé oblečení, obvyklé vybavení domácnosti, které nutně potřebujete k životu, a předměty, které potřebujete k obživě 
- exekutor má právo na odměnu a úhradu nákladů, ta navýší dluh o několik tisíc

Otázka: Předměty se prodají v dražbě?

Ano. Jako vyvolávací cena se stanovuje 30 % běžné ceny věci. Takže když jste si loni půjčili na televizi za 40 000 korun, pak neplatili a došlo až na exekuci a dnes se obdobná televize prodává v bazarech za 10 000, vyvolávací cenu stanovíme na 3 000 korun. V dražbě se obvykle nepřihazuje.

Otázka: Lze vymáhat peníze i jinak?

Můžeme vám obstavit mzdu a účty. Problém je, že i když vám zaměstnavatel na účet pošle jen nezabavitelné minimum (k výpočtu můžete použít kalkulačku na http://www.insolvencnizakon.cz/, sekce dlužník), přijde vám na zablokovaný účet. Požádejte exekutora o takzvanou deblokaci do výše nepostižitelného minima.