Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co trápí české investory

aktualizováno 
Český kapitálový trh je zařazován mezi tzv. emerging markets – rozvíjející se trhy - a toto zařazení si plně zaslouží. Finanční trh je u nás mladý, malý a v mnoha ohledech „nedokonalý“. Státní dohled a ochrana investorů u nás zatím nefungují tak, jak vidíme v západnějších zemích. Jak se vyrovnáme s naším handicapem? Pomohou nám noví členové prezidia Komise pro cenné papíry? Nebo si budou muset pomoci sami poskytovatelé investičních služeb a investoři? Jak se daří podílovým fondům?

Do prezidia Komise pro cenné papíry byli 14. května jmenováni (komisaře jmenuje na návrh vlády prezident) dva noví členové. Petr Musílek z Vysoké školy ekonomické a stávající zaměstnanec KCP Zdeněk Husták. Prezidium je tak po dlouhé době v plném stavu pěti osob. Dalšími komisaři jsou František Jakub (předseda KCP, Milan Šimáček a Lucie Matolínová).

 

Prezidium bylo od března minulého roku pouze tříčlenné, což představuje minimální počet pro jeho činnost. Během doby do jmenování nových členů se objevovala různá jména vhodných kandidátů – vláda nejprve navrhovala „stranické kandidáty“ Pavla Drobila (ODS) a Petra Lachnita (ČSSD), později se objevila jména Jiřího Havla, bývalého předsedy Fondu národního majetku a Marcela Babczynského z firmy KPMG, kterého navrhla Bankovní asociace a Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Nalézt vhodného kandidáta nebylo u nás lehké od samého vzniku KCP v roce 1998.

 

Všeobecně bylo posílení prezidia KCP přivítáno a odborné kvality obou nových členů jsou hodnoceny velmi vysoko. Nicméně spokojenost u některých účastníků kapitálového trhu je o něco menší. Podle mnoha účastníků trhu by totiž měli mít nejvyšší představitelé státního regulátora větší zkušenosti z praxe. Ideálním kandidátem je podle Martina Fuchse z AKAT člověk s: „bohatou praxí a zkušenostmi z kapitálového trhu s manažerskými schopnostmi“. Musílek z akademické půdy a Husták ze státního dozoru však takové zkušenosti s trhem mít nemohou. Podle Fuchse by se však lidé z kapitálového trhu našli a byli by ochotni se podílet na rozvoji

Posláním Komise je

posilovat důvěru investorů a emitentů investičních instrumentů v kapitálový trh. Cílem Komise je přispívat k ochraně investorů a k rozvoji kapitálového trhu a podporovat osvětu v této oblasti (zákon o Komisi pro cenné papíry)

kapitálového trhu u nás (viz rámeček).

 

Ačkoli je pětiletá existence a činnost KCP jistě pozitivní, právě historie ukazuje, že jí v některých případech chybí detailní znalost poměrů a situace na trhu, kterou by naopak měli lidé s praxí. Například problémy zkrachovalých obchodníků s cennými papíry KTP Quantum a Private Investors by mohly být dříve známé a uchopitelné, takže dnes by nemusel Garanční fond obchodníků s cennými papíry (GFO) shánět takřka 2 miliardy na náhrady jejich zákazníků. Ostatně poslední novinky z GFO vyvolávají u investorů hořké zklamání. Ze tří desítek tisíc lidí, kteří čekají na náhradu za zmizelé peníze v KTP, bude náhrada vyplacena pouze deseti nejstarším z nich (více se dozvíte v tomto článku).

 

Jak si povede Komise s novým prezidiem budeme moci zhodnotit až v průběhu následujících měsíců, nicméně Komisi by měly výrazně pomoci nové právní předpisy z oblasti kapitálového trhu. Ačkoli plánovaný termín 1.1.2004 nebude pravděpodobně dodržen, alespoň před vstupem do EU bychom měli mít novou úpravu v zákoně o podnikání na kapitálovém trhu a v zákoně o kolektivním investování. Větší objemy obchodů a atraktivita trhu však budou dlouhodobější cíle. Především malá likvidita (a všeobecný nedostatek investičních příležitostí) je jedním z faktorů, proč je náš trh stále malý a „rozvíjející“ (viz příklad u fondů ČPI dále).

 

Obchodování podle UNISu

 

Uplynulý týden nebyl pro podílové fondy příliš úspěšný. Přestože čisté prodeje za týden činily celých 755 mil. Kč, opět do fondů proudily především peníze institucionálních investorů. Zahraniční trhy skončily týden na přibližně stejných hodnotách, čemuž odpovídá i výkon akciových fondů. Ty jsou z pohledu ročního srovnání stále ztrátové, nicméně v krátkodobějším ukazateli dosahují již lepších výsledků (viz srovnání ZDE).

 

Mezi nejúspěšnější fondy, co se týče prodejnosti, ale i výkonnosti, patří v současnosti dluhopisové fondy. Do těch proudí peníze jednak z fondů peněžního trhu, jednak do nich investoři směřují prostředky přímo z bankovních účtů a termínovaných vkladů. Průměrný roční výnos je na vysoké úrovni 8,6 %. Žebříček vedou fondy ISČS – Sporobond a Bondinvest, následované fondem ČPI korporátních dluhopisů.

 

Podrobné informace o podílových fondech naleznete v naší specializované sekci ZDE

Překvapením jsou jistě hodnoty týdenní výkonnosti u fondů ČPI Český a ČPI Moravskoslezský (5,78 % a 6,13 % za týden). Jde o dva nově otevřené smíšené fondy s relativně velkým majetkem pod správou (1,4 mld. Kč, resp. 612 mil. Kč). Vysvětlení můžeme hledat ve složení jejich portfolia, kde akciovou část tvoří výhradně akcie České pojišťovny. Česká pojišťovna za poslední týden posílila o 18,6 % (v RM-Systému z 5 480,90 Kč 16.5. až na 6 500 Kč 23.5., na BCPP byly 22.5. za 6 990 Kč). Pokud se podíváme na objem obchodů, vyvstane před námi vysvětlení takového nárůstu a rovněž jeden z problémů domácího trhu – nízká likvidita. Akcií se totiž zobchodovalo méně než sto kusů. (Zájem o akcie České pojišťovny vyvolalo rozhodnutí o výplatě dividendy v hodnotě 1 178 Kč na akcii.) Podíl České pojišťovny v portfolií fondů je 12,9 % u ČPI Českého a 14,54 % u ČPI Moravskoslezského.

 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI Fond ropného a energ. 0,24% J&T Perspektiva A -4,35%
ISČS Sporotrend -0,06% AKRO mezinár. akciový -3,49%
J&T AM EURO -0,71% IKS fond svět. indexů -3,41%
Dluhopisové 1.IN Dluhopisový fond 0,75% IKS Plus bondový -0,25%
ČPI Fond státních dluhopis 0,71% ISČS Trendbond -0,10%
ISČS Sporobond 0,69% ČPI korp. dluhopisů 0,08%
Fondy fondů 1.IN Fond fondů -2,41%    
IKS fond fondů -2,97%     
ISČS Globaltrend -3,17%    
Peněžního trhu ČSOB český peněžní trh 0,13% AKRO OBLIGACE -0,23%
IKS peněžní trh 0,09% ČSOB instit. CZK peněžní 0,03%
ČSOB instit. Euro peněžn 0,09% J&T Perspektiva P 0,04%
Smíšené ČPI  Moravskoslezský 6,13% AKRO mezinár. balancovaný -3,21%
ČPI  Český OPF 5,78% AKRO OPF Výnosový -2,53%
1.IN - PIF 0,58% J&T AM FOND PLUS -1,46%
Čisté prodeje mil. Kč ČSOB výnosový 330,5 IKS globální -54,9
ISČS Výnosový 214,1 ČSOB KVANTO Kombinovaný -36,4
ISČS Sporobond 177,5 ISČS Sporoinvest -33,1

Zdroj: UNIS ČR

 

Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

Když stát své dluhy smaže inflací, je dobré mít zlato, říká odborník

Vladimír Brůna

Zájem Čechů investovat do zlata roste. A to i přesto, že cena zlata dosahuje ročního maxima. Podle investičního...

Investice: Kde vám dobře vydělají dva tisíce a kam uložit velké částky

Ilustrační snímek

Kam s penězi, když na spořicích účtech se sazby pohybují pod jedním procentem? Je dnes vůbec možné zhodnotit finance...

Škola investora: začínáme investovat s podílovými fondy

Ilustrační snímek

Z hlediska financí panuje jeden zásadní rozdíl mezi USA a Evropou. Lidé ve Spojených státech své volné finanční...

Další nabídka

Kurzy.cz

MONETA v hledáčku Société Générale? Francouzi nakoupili již 1% akcií
MONETA v hledáčku Société Générale? Francouzi nakoupili již 1% akcií

Mateřská společnost Komerční banky francouzská Société Générale kapitálově vstoupila do další domácí banky - MONETA Mon... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.