Co trápí české investory

aktualizováno 
Český kapitálový trh je zařazován mezi tzv. emerging markets – rozvíjející se trhy - a toto zařazení si plně zaslouží. Finanční trh je u nás mladý, malý a v mnoha ohledech „nedokonalý“. Státní dohled a ochrana investorů u nás zatím nefungují tak, jak vidíme v západnějších zemích. Jak se vyrovnáme s naším handicapem? Pomohou nám noví členové prezidia Komise pro cenné papíry? Nebo si budou muset pomoci sami poskytovatelé investičních služeb a investoři? Jak se daří podílovým fondům?

Do prezidia Komise pro cenné papíry byli 14. května jmenováni (komisaře jmenuje na návrh vlády prezident) dva noví členové. Petr Musílek z Vysoké školy ekonomické a stávající zaměstnanec KCP Zdeněk Husták. Prezidium je tak po dlouhé době v plném stavu pěti osob. Dalšími komisaři jsou František Jakub (předseda KCP, Milan Šimáček a Lucie Matolínová).

 

Prezidium bylo od března minulého roku pouze tříčlenné, což představuje minimální počet pro jeho činnost. Během doby do jmenování nových členů se objevovala různá jména vhodných kandidátů – vláda nejprve navrhovala „stranické kandidáty“ Pavla Drobila (ODS) a Petra Lachnita (ČSSD), později se objevila jména Jiřího Havla, bývalého předsedy Fondu národního majetku a Marcela Babczynského z firmy KPMG, kterého navrhla Bankovní asociace a Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Nalézt vhodného kandidáta nebylo u nás lehké od samého vzniku KCP v roce 1998.

 

Všeobecně bylo posílení prezidia KCP přivítáno a odborné kvality obou nových členů jsou hodnoceny velmi vysoko. Nicméně spokojenost u některých účastníků kapitálového trhu je o něco menší. Podle mnoha účastníků trhu by totiž měli mít nejvyšší představitelé státního regulátora větší zkušenosti z praxe. Ideálním kandidátem je podle Martina Fuchse z AKAT člověk s: „bohatou praxí a zkušenostmi z kapitálového trhu s manažerskými schopnostmi“. Musílek z akademické půdy a Husták ze státního dozoru však takové zkušenosti s trhem mít nemohou. Podle Fuchse by se však lidé z kapitálového trhu našli a byli by ochotni se podílet na rozvoji

Posláním Komise je

posilovat důvěru investorů a emitentů investičních instrumentů v kapitálový trh. Cílem Komise je přispívat k ochraně investorů a k rozvoji kapitálového trhu a podporovat osvětu v této oblasti (zákon o Komisi pro cenné papíry)

kapitálového trhu u nás (viz rámeček).

 

Ačkoli je pětiletá existence a činnost KCP jistě pozitivní, právě historie ukazuje, že jí v některých případech chybí detailní znalost poměrů a situace na trhu, kterou by naopak měli lidé s praxí. Například problémy zkrachovalých obchodníků s cennými papíry KTP Quantum a Private Investors by mohly být dříve známé a uchopitelné, takže dnes by nemusel Garanční fond obchodníků s cennými papíry (GFO) shánět takřka 2 miliardy na náhrady jejich zákazníků. Ostatně poslední novinky z GFO vyvolávají u investorů hořké zklamání. Ze tří desítek tisíc lidí, kteří čekají na náhradu za zmizelé peníze v KTP, bude náhrada vyplacena pouze deseti nejstarším z nich (více se dozvíte v tomto článku).

 

Jak si povede Komise s novým prezidiem budeme moci zhodnotit až v průběhu následujících měsíců, nicméně Komisi by měly výrazně pomoci nové právní předpisy z oblasti kapitálového trhu. Ačkoli plánovaný termín 1.1.2004 nebude pravděpodobně dodržen, alespoň před vstupem do EU bychom měli mít novou úpravu v zákoně o podnikání na kapitálovém trhu a v zákoně o kolektivním investování. Větší objemy obchodů a atraktivita trhu však budou dlouhodobější cíle. Především malá likvidita (a všeobecný nedostatek investičních příležitostí) je jedním z faktorů, proč je náš trh stále malý a „rozvíjející“ (viz příklad u fondů ČPI dále).

 

Obchodování podle UNISu

 

Uplynulý týden nebyl pro podílové fondy příliš úspěšný. Přestože čisté prodeje za týden činily celých 755 mil. Kč, opět do fondů proudily především peníze institucionálních investorů. Zahraniční trhy skončily týden na přibližně stejných hodnotách, čemuž odpovídá i výkon akciových fondů. Ty jsou z pohledu ročního srovnání stále ztrátové, nicméně v krátkodobějším ukazateli dosahují již lepších výsledků (viz srovnání ZDE).

 

Mezi nejúspěšnější fondy, co se týče prodejnosti, ale i výkonnosti, patří v současnosti dluhopisové fondy. Do těch proudí peníze jednak z fondů peněžního trhu, jednak do nich investoři směřují prostředky přímo z bankovních účtů a termínovaných vkladů. Průměrný roční výnos je na vysoké úrovni 8,6 %. Žebříček vedou fondy ISČS – Sporobond a Bondinvest, následované fondem ČPI korporátních dluhopisů.

 

Podrobné informace o podílových fondech naleznete v naší specializované sekci ZDE

Překvapením jsou jistě hodnoty týdenní výkonnosti u fondů ČPI Český a ČPI Moravskoslezský (5,78 % a 6,13 % za týden). Jde o dva nově otevřené smíšené fondy s relativně velkým majetkem pod správou (1,4 mld. Kč, resp. 612 mil. Kč). Vysvětlení můžeme hledat ve složení jejich portfolia, kde akciovou část tvoří výhradně akcie České pojišťovny. Česká pojišťovna za poslední týden posílila o 18,6 % (v RM-Systému z 5 480,90 Kč 16.5. až na 6 500 Kč 23.5., na BCPP byly 22.5. za 6 990 Kč). Pokud se podíváme na objem obchodů, vyvstane před námi vysvětlení takového nárůstu a rovněž jeden z problémů domácího trhu – nízká likvidita. Akcií se totiž zobchodovalo méně než sto kusů. (Zájem o akcie České pojišťovny vyvolalo rozhodnutí o výplatě dividendy v hodnotě 1 178 Kč na akcii.) Podíl České pojišťovny v portfolií fondů je 12,9 % u ČPI Českého a 14,54 % u ČPI Moravskoslezského.

 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI Fond ropného a energ. 0,24% J&T Perspektiva A -4,35%
ISČS Sporotrend -0,06% AKRO mezinár. akciový -3,49%
J&T AM EURO -0,71% IKS fond svět. indexů -3,41%
Dluhopisové 1.IN Dluhopisový fond 0,75% IKS Plus bondový -0,25%
ČPI Fond státních dluhopis 0,71% ISČS Trendbond -0,10%
ISČS Sporobond 0,69% ČPI korp. dluhopisů 0,08%
Fondy fondů 1.IN Fond fondů -2,41%    
IKS fond fondů -2,97%     
ISČS Globaltrend -3,17%    
Peněžního trhu ČSOB český peněžní trh 0,13% AKRO OBLIGACE -0,23%
IKS peněžní trh 0,09% ČSOB instit. CZK peněžní 0,03%
ČSOB instit. Euro peněžn 0,09% J&T Perspektiva P 0,04%
Smíšené ČPI  Moravskoslezský 6,13% AKRO mezinár. balancovaný -3,21%
ČPI  Český OPF 5,78% AKRO OPF Výnosový -2,53%
1.IN - PIF 0,58% J&T AM FOND PLUS -1,46%
Čisté prodeje mil. Kč ČSOB výnosový 330,5 IKS globální -54,9
ISČS Výnosový 214,1 ČSOB KVANTO Kombinovaný -36,4
ISČS Sporobond 177,5 ISČS Sporoinvest -33,1

Zdroj: UNIS ČR

 

Autor:

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

Další z rubriky

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

Tak kdo je ten akcionář, který může za vyřazení akcií O2 z indexu?

Tak kdo je ten akcionář, který může za vyřazení akcií O2 z indexu?

Kurzy.cz Po rozhodnutí o vyřazení akcií O2 z indexu MSCI Czech Republic zaznamenal titul při středečním obchodování dlouho nevíd...

Najdete na iDNES.cz