Zaměstnavatele v průmyslu mimo jiné trápí i vysoká fluktuace zaměstnanců. Ilustrační snímek

Zaměstnavatele v průmyslu mimo jiné trápí i vysoká fluktuace zaměstnanců. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Co trápí zaměstnavatele? Přebíhači, zmatení uchazeči a drazí „profíci“

  • 275
Že je na trhu práce nedostatek odborníků, na to zaměstnavatelé upozorňují už dlouho. Ale co dalšího jim v současnosti na uchazečích vadí, co je trápí? Nad tím se zamýšlí Erik Švarcbach z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

1 Ti dobří chtějí peníze

Zaměstnavatelé se potýkají s nedostatkem odborníků v průmyslu. Jedná se o dlouhodobý trend. A když už profesionála najdou, musí řešit fakt, že požaduje mzdu nebo jiné benefity, které jsou nad možnosti firmy. Jako příklad lze uvést pozici manažera kvality v automobilovém průmyslu, kdy se šéf musí připravit na to, že si vhodný kandidát řekne o peníze, které významně převyšují ty nabízené. Nebo požaduje relokační příspěvek, tedy příspěvek na přestěhování celé rodiny, a ten může šplhat do vysokých částek. Důvodem je to, že si mohou práci vybírat.

2 Slováci zůstávají doma

Aktuálně stoupá poptávka i po nekvalifikovaných dělnických profesích. Jde o problém zvláště neatraktivních zaměstnavatelů, kteří dávají nízké mzdy za náročnou práci a ani pracovní prostředí není lákavé. Ti mohou mít závažné problémy s obsazením pracovišť. Doposud taková místa obsazovali Slováky, ti ale ztrácejí nyní zájem pracovat v Česku. Může za to kurz eura i dostatek příležitostí přímo na Slovensku. 

A tak musí zaměstnavatelé využívat pracovní sílu především regionálně, což v některých částech země, kde je velká kumulace průmyslových provozů, vede k nedostatku prověřených pracovníků. Zaměstnavatelé musí vzít zavděk i pracovníky bez praxe. 

3 Drahá fluktuace

Souvisí především s nedostatkem kvalifikovaných a nekvalifikovaných dělníků. Firmy musí zaměstnávat i pracovníky s nižší úrovní spolehlivosti, a tím se zvyšuje riziko fluktuace. Ta vede k nižší produktivitě práce.

4 Job hoppeři

Nepříznivý trend a strašák zaměstnavatelů jsou takzvaní „job hoppeři“, tedy pracovníci, kteří nastoupí do firmy a následně i kvůli banálním důvodům nebo výši mzdy odcházejí ve zkušební době jinam. Vědí, že v regionech roste poptávka po pracovní síle. Platí to především pro dělnické pozice. 

Hledáte novou práci?

Vyberte si z nabídky volných pracovních pozic na jobDNES.cz.

Tato situace se objevovala již dříve, v letech 2006 až 2008. Poté si vzhledem k úbytku pracovních míst lidé začali více vážit zaměstnání. V současné době ovšem „job hopperů“ opět přibývá. Pracovníci vědí, že je v regionu (průmyslové zóně) poptávka po pracovních pozicích, a proto se nebojí dát výpověď a „přejít“ vedle k jinému zaměstnavateli. Často se tak děje ze dne na den.

5 Zmatení uchazeči

Pracovní trh se hýbe, uchazeči se už tolik nebojí, jako v minulých letech, měnit zaměstnání. S tím ovšem souvisí to, že někteří odpovídají na více inzerátů. Na následný pohovor ovšem přicházejí nepřipraveni. Stává se například, že zaměstnavatel telefonuje uchazeči, a ten vlastně ani neví, že odpověděl na daný inzerát a váhá, zda má vůbec o pozici, o firmu, zájem.