Expert, rada

Expert, rada | foto: Profimedia.cz

Co vás zajímá kolem cizích měn

Co kupuji – devizy, nebo valuty?

Pokud jste již došli až do směnárny a chcete směnit v hotovosti jednu měnu za druhou, vztahuje se na vás vždy kurz valuty. Ten je určen právě pro hotovostní transakce na pokladně. Pokud naopak žádáte bezhotovostní směnu jedné měny za druhou, bude vaše transakce řepočítána kurzem pro devizy.

Kdo nakupuje a kdo prodává?

Tato otázka je snad stejně častá jako ta předchozí směrem k devizám a valutám. I zde je však jednoduchá pomoc. Stačí si prostě zapamatovat, že jelikož vydává kurzovní lístek banka či směnárna, je tento dokument psán vždy z jejího pohledu. Pokud budete chtít na dovolenou získat například stoeurovou bankovku, použije se kurz valutyprodej, protože instituce vám cizí bankovku prodává. Naopak, když přijdete do směnárny s eurobankovkou, která vám po dovolené zbyla, a budete ji chtít směnit na koruny, použije se pro přepočet hodnoty kurz valuty-nákup, jelikož banka od vás bankovku nakupuje.

Jaké náležitosti má mít doklad o koupi cizí měny ?

Na dokladu najdete označení cizí měny kódem ISO, její kurz a množství, částku k výplatě nebo k příjmu v českých korunách, poplatek za směnu v korunách, identifikační znaky společnosti, se kterou jste obchod uskutečnili, datum a místo vystavení.