Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co vás zajímá o daních

aktualizováno 
Minulou středu byl v redakci daňový poradce Pavel Beran, aby odpovídal v chatu na vaše dotazy. Těch se za hodinu sešly skoro dvě stovky. Nebylo v lidských silách odpovědět všem, navíc se některé otázky opakovaly, tak jsme pro vás vybrali ty nejčastější a nejzajímavější.
Dítě, svačina, jídlo, zdraví  - ilustrační foto

Dítě, svačina, jídlo, zdraví - ilustrační foto - Dítě, svačina, jídlo, zdraví - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Odpovědi na další uvedeme v některé z následujících příloh.

Chci uplatnit slevu na úroky z hypotéky. Budu muset toto zvýhodnění někdy vracet, pokud bych třeba za rok hypotéku celou naráz uhradil?

Předčasné splacení hypotečního úvěru neovlivní možnost uplatnit si úroky z hypotéky jako nezdanitelné části základu daně. Vždy je důležité splnění zákonem stanovených podmínek v tom zdaňovacím období, ve kterém se tyto úroky uplatňují.

Od základu daně za rok 2005 jsem neodečetl částku z úroků hypotečního úvěru, nevím, zda mohu tuto částku sečíst s částkou za rok 2006 a odečíst si ji v přiznání za rok 2006.

Zákon o daních z příjmů bohužel neumožňuje tyto částky sečíst, jako položku snižující základ daně lze odečíst pouze úroky z hypotečního úvěru zaplacené v daném zdaňovacím období. V roce 2006 lze tedy uplatnit pouze úroky zaplacené v tomto zdaňovacím období.

Kdy není nutné dávat do daňového přiznání příjmy z dohody o provedení práce a jak se tyto příjmy projeví při společném zdanění manželů?

Příjmy, které byly zdaněny zvláštní sazbou daně, není nutné zahrnovat do daňového přiznání. Konkrétně jde o příjmy, kdy u jednoho zaměstnavatele nepřesáhne základ daně 5000 korun a není u něj podepsáno takzvané „Prohlášení“. V rámci společného zdanění manželů se s nimi tedy vůbec nepočítá, neboť nejsou u manželů součástí jejich základu daně.

Patří lednové příjmy za faktury vystavené v prosinci do přiznání 2006, nebo 2007?

V případě daňové evidence je rozhodné datum zaplacení, tedy při zaplacení prosincové faktury v lednu 2007 se jedná o příjem zdaňovacího období 2007.

Jak zdanit příjem z pronájmu bytu, který mám v osobním vlastnictví? V roce 2006 jsem neměla žádný výdělek. Jak mám do daňového přiznání zahrnout státní příspěvek na bydlení, který mi byl neoprávněně vyplacen?

Pokud nemáte pronajímaný byt v obchodním majetku, budou příjmy z pronájmu podléhat zdanění podle § 9 Zákona o daních z příjmů. Můžete uplatnit výdaje ve skutečné výši (včetně odpisů), případně uplatnit výdaje paušálem ve výši 30 procent. Otázka vrácení státního příspěvku na bydlení by neměla být dle mého názoru řešena formou daňového přiznání, ale jednáním s příslušnou institucí.

Synovi bylo v říjnu loňského roku 26 let, stále studuje v magisterském studiu. Mohu si i v tomto případě podat společné zdanění s manželkou?

Ano, pro možnost využít institutu společného zdanění manželů postačuje splnění podmínky „vyživování“ dítěte žijícího s vámi v domácnosti i po část zdaňovacího období.

Co se myslí pojmem „list“ v daňovém přiznání? Na konci vždy vyplňuji počet listů jednotlivých příloh a nikdy mi není jasné, jestli je list každá jednotlivá A4 nebo dvoulist?

Dle mého názoru je za jeden list možné považovat jeden arch dokumentu jakéhokoliv rozměru.

V minulém roce jsem si koupil rodinný domek na hypotéku a druhou hypotéku jsem si vzal vzápětí na opravu tohoto objektu k trvalému bydlení. Mám tam s celou rodinou trvalé bydliště. Můžu si snížit daňový základ o úroky z obou těchto hypoték?

Ano, pokud splňujete podmínku „užívání nemovitosti k bydlení“ stanovenou zákonem, lze úroky uplatnit.

Příležitostně hraju na různých oslavách na hudební nástroj. Je nutné také tento přivýdělek zdanit, když jeho výše nepřesáhne 20 tisíc korun za rok?

Příjmy z příležitostné činnosti jsou do 20 000 korun za kalendářní rok osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob.

Jaký paušál mohu použít při výpočtu daně za rok 2006 u činnosti poradenství v životním prostředí, když loni to bylo 50 procent?

Výše paušálů se pro rok 2006 nezměnila.

Kolik si mohu odečíst ze základu daně jako fyzická osoba v případě daru sdružení postižených dětí?

Úhrnná hodnota daru musí ve zdaňovacím období přesáhnout 2 % ze základu daně anebo musí činit alespoň 1000 Kč. V úhrnu lze odečíst nejvýše 10 % ze základu daně. Předpokládáme, že jsou splněny ostatní zákonem stanovené podmínky pro možnost uplatnění daru jako nezdanitelné částky základu daně (účel, druh příjemce).

V roce 2006 jsem dostal od OSSZ přeplatek sociálního pojištění 25 000 Kč. Kam tento přeplatek zaúčtovat v daňové evidenci?

Tento přeplatek bude zahrnut do příjmů podléhajících dani z příjmů fyzických osob.

Jsem zaměstnanec a ještě pronajímám zemědělskou půdu. Do jaké výše za rok se příjem z pronájmu nemusí přiznávat?

Obecně platí, že poplatníci s příjmy ze závislé činnosti nemusí podávat daňové přiznání, pokud výše jejich jiných příjmů nepřesáhla 6000 korun.

Pavel Beran, daňový poradce

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Další z rubriky

Velká daňová poradna: jak zvládnout daně, radí experti zdarma

Odpovídají Jana Skálová ze společnosti TPA, Jitka Žaloudková z BDO Tax a Blanka...

Termín odevzdání daňového přiznání se blíží a řada z vás si stále není jistá, jak některé příjmy zdanit. Připravili...

Daně a jak na ně: na daňové otazníky odpovídají zdarma experti

Ilustrační snímek

Vyplnit růžový formulář a přiznat daně správně není pro řadu poplatníků snadné. Ve druhém dílu daňové poradny přinášíme...

Stále víc lidí si přivydělává pronájmem. Jenomže daně neplatí

Ilustrační snímek

Pronájem bytů v Česku kvete, obzvlášť v hlavním městě. Ostatně, proč nepronajmout byt několika studentům, aby se...

Další nabídka

Kurzy.cz

Rozbřesk: Jestřábí hlasy z ČNB sílí a české ministerstvo financí počítá už jen s...
Rozbřesk: Jestřábí hlasy z ČNB sílí a české ministerstvo financí počítá už jen s...

Po ČNB přišlo se svojí novou prognózou vývoje české ekonomiky i Ministerstvo financí ČR, které stejně jako centrální ba... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.