Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co vás zajímá o daních pro důchodce a studenty

  9:00aktualizováno  9:00
I důchodců a studentů se týká placení daní. Ne vždy je jim však vše jasné. Zajímá je, jestli mohou uplatnit slevu na poplatníka, co mají dělat v případě záporné daně. Daňová poradkyně Ivana Pilařová odpovídá na tyto i další otázky čtenářů.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Jsem v důchodu a na základě dohody o pracovní činnosti jsem si vydělal měsíčně méně než 5 tisíc korun a nepodepsal jsem prohlášení. Strhávali mi tedy srážkovou daň a neuplatňovali slevy. Mohu prohlášení ještě zpětně podepsat?
Prohlášení k dani je nutné podepsat do 30 dnů od vstupu do zaměstnání a dále každoročně nejpozději do 15. 2. následujícího roku. Pozdější – zpětný – podpis Prohlášení za ukončený kalendářní rok již není možný.
 
Jsem důchodce a letos mi vyšlo v řádku 71 díky slevě na poplatníka minus 15 tisíc. To mi stát ty peníze vyplatí?
Pokud vám na řádku 71 daňového formuláře (to je ten, kde se projeví daň po odpočtu slev) vyjde záporné číslo, napíšete sem nulu. Znamená to, že daně platit nebudete, ale také vám nebude stát nic vracet.

O přeplatek můžete požádat pouze v případě, že vám vyjde záporná částka na řádku 91, tedy po započtení záloh na daně, které za vás už odvedl zaměstnavatel (týká se pracovní smlouvy a dohod o provedení práce či o pracovní činnosti, kde byla odváděna zálohová daň) a daňového zvýhodnění na děti.
 
Syn v červnu loňského roku odmaturoval, potvrzení o studiu má do srpna, kolik měsíců si mohu uplatnit slevu na dítě?
Osm měsíců, tedy 8 x 890 = 7 120 korun. 
 
Třiadvacetiletý student občas vypomáhal jako pomocník při sportovních akcích. Vydělal si 14 tisíc korun. Musí podávat daňové přiznání? 
Pokud měl příjmy od jediného zaměstnavatele, daňové přiznání podávat nemusí. Pokud by měsíční odměna nepřesáhla 5 tisíc korun a on nepodepsal prohlášení k dani, bude uplatněna srážková daň ve výši 15 %, kterou nelze vrátit ani v daňovém přiznání. Pokud by prohlášení podepsal, je možné daňové přiznání podat, uplatnit slevy na dani a požádat o vrácení zálohové daně. 
 
Píše se starobní důchod do daňového přiznání? A pokud ano, tak do které kolonky?
Pokud vaše penze nepřesáhla za rok 2008 výši 198 tisíc korun, do přiznání ji nikam neuvádíte. Jestli jste pobíral důchod vyšší, tak částku, o kterou roční penze převýší limit, uvedete do přílohy 2 jako ostatní příjem podle paragrafu 10.
 
Jsem v důchodu a pronajímám pole zemědělskému družstvu. Po odečtení výdajů mi vyšlo, že mám platit daň 18 tisíc korun. Týká se mě také sleva na poplatníka a kolik? Kdyby mi vyšlo, že nemusím platit daň, musím přesto podat daňové přiznání?
Sleva na poplatníka se vás týká také, můžete si odečíst 24 840 korun. Pak vám vyjde, že nebudete platit žádnou daň. Daňové přiznání však vyplnit a podat musíte.

  Čtěte v úterní MF DNES

Daně pro důchodce a jak si správně vyplnit daňové přiznání, když máte příjmy z ciziny, se dočtete v úterním vydání přílohy Peníze.

.


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Přehledně: Kdy jako zaměstnanci musíte sami řešit daně

Ilustarční snímek

Zaměstnanci mají výhodu. Obvykle si nemusí zatěžovat hlavu daňovými zákony, stačí jim, když do 15. února zaměstnavatele...

Velké daňové opakování: kdo musí podávat daňové přiznání a kdo nemusí

Ilustrační snímek

Letos je termín pro odevzdání daňového přiznání 3. dubna. Musí to udělat ti, kdo podnikají, přivydělávají si nebo měli...

Na daně zbývá už jen pár dní. Co si ohlídat, abyste to zvládli bez chyb?

Ilustrační snímek

Termín pro podaní daňového přiznání se blíží. Pokud jste růžový tiskopis ještě neodevzdali, musíte tak učinit...

Přehled po krajích: Nejvíce berou důchodci v Praze. PŘEHLED

Přehled po krajích: Nejvíce berou důchodci v Praze. PŘEHLED

Kurzy.cz V loňském roce pobíralo od států nějakou formu důchodu tři a půl milionu lidí. Na starobní, invalidní, vdovské a sirotč...

Najdete na iDNES.cz