Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co všechno bude umět váš bankomat?

aktualizováno 
Banky se stále více snaží přiblížit svým klientům. Nabízejí jim přístup k účtu nejrůznějšími cestami, a tak se majitel účtu může dozvědět například svůj zůstatek po telefonu, přes internet nebo v bankomatu. A právě bankomaty za posledních několik let vyspěly a nabízejí klientům stále širší služby. Co od nich můžeme očekávat?

Bankomaty již od konce šedesátých let slouží především k výběru hotovosti platební kartou. Jde o pohodlnější a méně nákladný způsob, než jakým je výběr peněz na pobočce banky. Přesto však nejde o lacinou záležitost, a tak banky tuto službu zpoplatňují a snaží se prostřednictvím své poplatkové politiky naučit své klienty kartu používat efektivně.

Bankomaty provozuje v České republice většina bankovních domů, a to samostatně či prostřednictvím společnosti MUZO. Setkat se můžeme i se sítí bankomatů společnosti Euronet. Kolik těchto přístrojů tedy u nás najdeme? Celkem přes 2 600 kusů, přičemž se jejich počet stále zvyšuje. Nejhustší síť bankomatů má přitom Česká spořitelna.

Co bankomaty umí?

Základní operací, pro kterou je bankomat určen, je samozřejmě výběr hotovosti. Jde o známý postup - vložíte svou platební kartu, zadáte PIN (osobní identifikační číslo, které je jedinečně vygenerováno ke každé platební kartě), zvolíte potřebnou částku a hotovost je vám následně vydána (pokud samozřejmě disponujete částkou, o kterou jste zažádali).

Banky výběry zpoplatňují různě. Obecně však platí, že výhodnější je čerpat hotovost z bankomatu vlastní banky. Poplatek, který vám bude naúčtován za výběr z „cizího“ automatu, bývá totiž nemalý (např. ČSOB zpoplatňuje výběr z vlastního ATM 5 Kč, z cizího 25 Kč).

Banka Výběr z vlastního ATM Výběr z cizího ATM
ČSOB 5 Kč 25 Kč
Česká spořitelna 6 Kč 25 Kč + 0,5 % z vybírané částky
eBanka 4,90 Kč 24,90 ** / 29,90 Kč *
GE Capital Bank 9 Kč *** 25 Kč
HVB Bank 30 Kč 30 Kč
Komerční banka 5 Kč 35 Kč
Živnostenská banka zdarma 50 Kč ***

* bankomat ČS, HVB, Euronet a ŽB
** ostatní bankomaty
*** první dva výběry v měsíci zdarma

Zdroj: banky 

prasátko, kasička, spoření

Peníze jen tam, kde neztrácejí hodnotu
Jak se nenechat okrádat běžným účtem. Více ZDE

Bankomat vám dále umožní zjistit zůstatek na vašem účtu. Je to však zůstatek orientační, protože pokud jste před výběrem hotovosti platili kartou, nemusí být tato částka ještě odečtena z účtu. Tato skutečnost vám může někdy i poněkud zkomplikovat život, protože pokud vaše banka nezablokuje finanční částku, jež bude obchodník požadovat, a vy mezitím vyberete všechnu zbylou hotovost, dostanete se do tzv. nepovoleného debetu. Ten bývá úročen až 25 % p.a. Zůstatek, který bankomat majiteli účtu oznámí, tedy nemusí být stavem účtu v daném okamžiku. Některé banky nabízejí svým klientům i přehled několika posledních kreditních a debetních operací na účtu. Jejich aktuálnost ovšem opět závisí na rychlosti zúčtování vaší či jinou bankou.

Zaplatíte i fakturu za mobil

Oblíbenou a hojně využívanou funkcí bankomatů se postupně stává možnost hradit služby mobilních operátorů či dobíjet kredit předplacených karet (Go, Twist, Oskarta). Tuto službu nabízí většina velkých bank, avšak ne vždy ve spolupráci se všemi mobilními operátory na trhu. Proto u Komerční banky zaplatíte fakturu nebo složíte zálohu na roaming od Oskara, u České spořitelny dobijete kartu Go od společnosti Eurotel, ale nedobijete si Twist společnosti T-Mobile. Ten však můžete získat u bankomatu ČSOB nebo GE Capital Bank.

Přehled bank spolupracujících s mobilními operátory 

Mobilní operátor Bankomaty
Eurotel Citibank, Česká spořitelna, Euronet, HVB Bank, Komerční banka
Oskar ABN Amro, Citibank, ČSOB, Euronet, HVB Bank, Komerční banka, Česká spořitelna*
T-Mobile ČSOB, Komerční banka, Volksbank

* umožňuje pouze dobití Oskarty

Zdroj: mobilní operátoři

Oproti tomu nejméně rozšířenou službou, kterou bankomaty umožňují, je vklad hotovosti (Živnostenská banka, eBanka). Většina uživatelů ji nezná a tudíž nevyužívá, a to i v případě, že jim tuto službu jejich banka umožňuje. Hotovost vkládá klient pomocí obálky a na účtu bývá připsána do dvou pracovních dnů. Poplatky za službu jsou buď nulové nebo srovnatelné s výběrem hotovosti z bankomatu domovské banky.

háčik

Výběr banky: rozhodují ceny služeb. Vyzkoušet nabízené služby zdarma většinou trvá 1až 6 měsíců
Více ZDE.

Protože bankomaty mají velký potenciál k tomu, aby nabízely více, snaží se banky služby s nimi spojené rozšířit či optimalizovat. Rozšíření služeb nyní čeká některé bankomaty České spořitelny, které klientům umožní zadávat jednorázové platební příkazy. Naopak zúžení škály produktů dosažitelných pomocí samoobslužných zón na podzim tohoto roku provedla Živnostenská banka. Ta ze své nabídky zadávání jednorázových platebních příkazů stáhla s odůvodněním, že chce na všech pobočkách poskytovat stejné služby a všechny finanční tranakce a informace je možné získat kanály přímého bankovnictví.

Budou bankomaty umět stále více?

Rozšiřování škály služeb, které bankomaty poskytují, je samozřejmě technicky možné. Pro banky je to však vždy otázka efektivity vynaložených nákladů, neboli jde o „business case“ – peníze investované do rozšiřovaných služeb se musí vrátit. A zjistit, které doplňkové služby by klienti v Česku opravdu hojně využívali, evidentně není jednoduché.

Využíváte služeb, které nabízejí bankomaty? Uvítali byste jejich rozšíření? Napište nám, těšíme se na vaše názory.

reklama

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Přinášíme aktuální přehled 10 nejvýhodnějších bankovních účtů

Ilustrační snímek

Banky vylepšují své bankovní účty a snaží se klienty hýčkat mnohem víc než dříve. Ve spolupráci s analytiky Scott &...

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Kurzy.cz Ekonomika Evropské unie zažívá dobré časy, nad všemi zeměmi ale nesvítí slunce stejně jasně. Nemocným článkem Evropy je...

Najdete na iDNES.cz