Cože? To radši peníze spláchnu do záchodu, slyšel vynálezce ve Dni D

aktualizováno 
Jaromír Soutor přichází představit systém měření provozu multimediálních děl mobilním telefonem. Od každého investora požaduje symbolických 300 tisíc za symbolické jedno procento. Dohromady tedy žádá o 1,5 milionu za pětiprocentní podíl ze zisku zatím neexistující firmy.

Pan Jaromír vynalezl konkurenci tzv. peoplemetrům. Jde o "univerzální systém atomického měření provozu multimediálních děl mobilním telefonem ve zpětné vazbě." Volně přeloženo je to v podstatě měření sledovanosti televize nebo poslechovosti rádia přes mobilní telefon.

"Ústřední součástí tohoto systému je standardní mobilní telefon, který je v rámci přirozené inovace výrobku doplněn o integrovaný obvod, který dává systému nové jedinečné vlastnosti," snaží se vyzdvihnout svůj vynález Soutor.

"Systém zvyšuje účinnost reklamy a divák může být odměněn za to, že věnoval právě odvysílanému spotu svou pozornost. Inzerent na oplátku získává velice cenná, sociodemografická data od diváků a posluchačů," vysvětluje zaskočeným investorům technologii Soutor.

Marta Nováková se ptá, co vlastně za těch symbolických pět procent vynálezce požaduje. "Schopnosti a zkušenosti," odpovídá Soutor, "jde mi o to, abyste mi pomohli dojednat s nadnárodními firmami úspěšný byznys. Za každou uzavřenou zakázku vám nabízím pěti- nebo desetiprocentní podíl ze zisku."

na přehled investorů se podívejte v naší infografice

Dana Bérová pořád nerozumí tomu, čím by se firma měla zabývat. "Firma se bude věnovat obchodováním s daty. Odvysílá se reklamní spot a akustický signál dolehne k mikrofonu mobilního telefonu. Pokud je zpráva rozdekódovaná, pošle mobilní telefon stanovenou sms zprávu na cílovou stanici. Tvar esemesky bude například 72vove22. To znamená, že daný spot právě sledoval muž, ročník 1972, vyučen, OSVČ z vesnice Pardubický kraj, průměrný měsíční výdělek 22 tisíc korun," objasňuje svůj projekt vynálezce.

co je den d

Česká televize od 5. ledna začala vysílat druhou řadu pořadu Den D, ve kterém lze získat peníze na uskutečnění podnikatelského nápadu. Uchazeč si může investorům říct o částku od 200 tisíc do 1,5 milionu. Investoři pak do nápadu mohou, ale nemusí investovat.

Druhá řada má opět 13 dílů a v každém vystoupí pětice uchazečů o peníze. Sami žadatelé si řeknou, kolik peněz potřebují a jaký podíl nabízejí. Částka, o kterou si "podnikatel" řekne, je neměnná, ale o podílu investorů se dá smlouvat. Investoři totiž vkládají do projektů své vlastní peníze. Pravidla najdete ZDE.

Michaela Rostocka zajímá, kdo tu esemesku bude psát nebo zda bude nadefinovaná. Esemeska se do mobilu musí prý napevno zadat. Takže citlivé osobní údaje budou dlouhodobě uloženy v mobilu nebo na SIM kartě. To investoři pochopitelně vidí, jako jednu z mnoha nevýhod technologie.

Tomio Okamura se pozastavuje nad tím, kdo bude za odeslanou zprávu platit. "Za každou odeslanou zprávu by měl majitel mobilu dostat odměnu, za to, že spot sledoval. Peníze by dostal od inzerenta, který si reklamu zaplatil," říká Soutor.

"I kdyby se vám podařilo přesvědčit těch několik miliard obyvatel Země, že mají do svých mobilů zadat své osobní údaje, tak v tomto projektu bude existovat 158 dalších věcí, které jsou neřešitelné. Dokonce ani s našimi unikátními schopnostmi nedokážeme takový obchod vyjednat. Takže já nemám zájem," uzavírá Bérová.

Další investoři se k ní přidávají. Tomio Okamura doteď nepochopil, o co vlastně jde a Michael Rostock prezentaci drsně uzavírá: "Těch 300 tisíc raději spláchnu do záchodu, než abych vám je dával!"

V úterý na čt1 ve 22:00 uvidíte:

Petr Čížek - Zalozfirmu.cz,1,5 milionu korun za 10% podíl
Jaroslav Pleva - sběrač exkrementů, 800 tisíc korun za 20% podíl
Karel Zítek - vynález proti chrápání, 200 tisíc korun za 30% podíl
Ivan Neumann - neinvazivní plastická operace, 200 tisíc korun za 1% podílNejčtenější

Studia nejsou levná. Spočítali jsme, kolik stojí měsíčně vysokoškolák

Ilustrační snímek

Mít doma vysokoškoláka je pro mnohé rodiče značná finanční zátěž. Část nákladů na pokrytí studií si často mladí lidé...

Expertka: Ceny za hygienu zubů jsou různé, je to jako v luxusní restauraci

Prezidentka Asociace zubních hygienistek ve své pracovně.

Paní Eva dochází už tři roky na zubní hygienu v Přerově. Za každou návštěvu zaplatí kolem šesti set korun. Její sestra,...Vše o důchodu: Jít do penze dřív, pracovat na procenta či brigádničit

Ilustrační snímek

Ač jste duchem stále mladí, myšlenka na výši důchodu se nejspíš občas vloudí do hlavy každému. A také plány. Jít do...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Dostali přidáno, přesto chtějí jinam. V kurzu je práce z domova

Ilustrační snímek

Více než kdy jindy musí být firmy obezřetné k požadavkům svých zaměstnanců. Touha Čechů po změně zaměstnání stále...

Další z rubriky

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Obavy jsou namístě, synchronizovaný globální růst je už minulostí

Obavy jsou namístě, synchronizovaný globální růst je už minulostí

Kurzy.cz Ještě před rokem procházela světová ekonomika synchronizovaným ekonomickým boomem. Tempo růstu se zvyšovalo v každé z v...Najdete na iDNES.cz