Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyři z pěti firem sledují své zaměstnance

aktualizováno 
Mezi nejrozšířenější formy zneužívání firemních počítačů patří používání e-mailu k soukromým účelům a online nákupy. Podíl firem, které sledují práci svých zaměstnanců na pracovních počítačích, se loni zvýšil už na 80 procent.
Monitorování pracovníků může někdy překročit hranici soukromí. Ilustrační snímek.

Monitorování pracovníků může někdy překročit hranici soukromí. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Podniky si uvědomily, že prostřednictvím správy majetku a dohledu nad zaměstnanci mohou dosáhnout úspory stovek tisíc korun, a to navíc ve velmi krátkém časovém horizontu. V době omezených rozpočtů a snižování stavu zaměstnanců je pro ně taková úspora zásadní. Uvedla to firma truconneXion, která ovládá přes dvě třetiny tuzemského trhu s monitorovacím softwarem.

"Díky sledování zaměstnavatelů se celkový zneužívaný čas v průběhu roku zkrátil z jedné a půl na průměrně jednu hodinu denně, kterou zaměstnanec věnuje svým aktivitám nesouvisejícím s prací," říká Robert Kleiner, ředitel společnosti truconneXion.

Mezi nejrozšířenější formy zneužití firemních technologií patří podle něj využívání e-mailu k soukromým účelům, on-line nákupy a surfování na sociálních sítích.

Podle výsledků průzkumu uskutečněného mezi dvěma sty firem důraz na monitorování letos ještě zesílí – 35,9 procenta dotázaných firem považuje zneužívání pracovní doby na počítačích za zásadní oblast k řešení. To je ještě vyšší procento než před rokem.

Sledujte, ale internet nezakazujte

Rozšířeným přístupem ke zneužívání firemních IT zdrojů je odstřihnutí "hravých" zaměstnanců od internetu nebo alespoň od nepohodlných webových stránek. Průzkum truconneXion ukázal, že firem, které částečně či zcela omezují přístup k internetu, je už přes polovinu, celkem 56,8 procenta.

Podle ředitele Kleinera to však není nejlepší řešení a upozorňuje na přílišný restriktivní efekt tohoto opatření. Nejvhodnější je podle něj zaměstnancům vysvětlit, že pokud budou pracovat jako draci, do puntíku si splní pracovní povinnosti a nikterak nepoškodí firmu, že pak nad jejich internetovou návštěvou nepracovních stránek bude "přimhouřeno oko".

Zneužívání pracovních počítačů

 • 5,4 % 
  hraní her na PC
 • 6 % 
  hraní her na internetu 
 • 13,4 %
  stahování multimédií
 • 14,9 %
  sociální sítě
 • 16 %
  komunikace (skype, ICQ)
 • 17,7 %
  online nákupy
 • 26,6 %
  soukromý e-mail

Podle advokátky Lenky Altnerové z advokátní kanceláře Abbot Legal je rozumné zamezit přístup na vybrané stránky – na placené a ty s nevhodným obsahem. "V souladu se svým oprávněním určit rozsah užívání pracovních prostředků by měli zaměstnavatelé zvážit, zda povolí svým zaměstnancům používání internetu pro soukromé účely a za jakých podmínek, například během přestávek na jídlo a oddech. Jistě lze doporučit zákaz vytipovaných služeb, třeba stahování filmů a písní a podobně, chatování a přeposílání řetězových e-mailů," říká Lenka Altnerová. Robert Kleiner k tomu dodává, že se stanoviskem nadřízeného "důvěřuj" se obzvlášť ve spojení s moderními technologiemi pojí i staré dobré "prověřuj".

"Nadřízený nemá při současném způsobu práce bez sofistikovaného kontrolního softwaru šanci zjistit, čím se vlastně podřízení na počítačích zabývají. Jejich kontrola v rámci pravidel je nejenom nezbytná, ale také zdravá. Už samotné rozšíření informace, že jsou zaměstnanci monitorováni, má preventivní účinek a významně zvyšuje jejich efektivitu na pracovišti," shrnuje Kleiner.

Monitorování pracovníků může někdy překročit hranici soukromí. Pokud mají zaměstnanci pocit, že jejich šéf nahlíží do soukromé pošty nebo jinak zneužívá soukromí, mohou ho nominovat na anticenu Big Brother Awards v kategorii Největší firemní slídil. Navrhovat lze i nebezpečné nové technologie. Nominace se vkládá do formuláře na webu www.slidilove.cz.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz