Čtyřprocentní podpora hypoték. Spadne nám znovu do klína?

  • 2
S velkým očekáváním sledují kroky vlády všichni ti, kteří si chtějí vzít hypotéku a čerpat státní příspěvek. Nyní totiž činí státní podpora hypoték dvě procenta a veřejnost doufá v její opětovné zvýšení. Kdy a zda vůbec k tomu dojde je však nejisté
S velkým očekáváním sledují vládní nařízení všichni ti, kteří si chtějí vzít hypotéku a čerpat státní příspěvek. V současné době totiž činí státní podpora hypotečních úvěrů pouze dvě procenta, avšak ministerstvo pro místní rozvoj podalo návrh na jeho opětovné zvýšení. Datum, kdy vláda definitivně rozhodne o ponechání či opětovnému zvýšení státní podpory, však zdaleka není určeno.

Loňský rok byl pro hypoteční banky skutečně výjimečným. Za skutečně mimořádným nárůstem počtu i celkového objemu hypoték stále kombinace nízkých úrokových sazeb z hypotečních úvěrů a maximální, tedy čtyřprocentní státní podpora. Vše vypadalo, že skvělý trend bude pokračovat i v roce letošním, avšak hned několik okolností tato očekávání zastavila.

Výše státního příspěvku se odvíjí od průměrné úrokové sazby v předcházejícím roce
Někteří lidé se domnívali, že čtyřprocentní státní příspěvek je pevně zakotven a nemůže se změnit. To je ovšem omyl a skutečnost je jiná. Státní podporou hypoték se podrobně zabývá vládní nařízení 244/1995, které stanoví výši státního příspěvku následovně. Státní podpora závisí na průměrné úrokové sazbě z hypotečních úvěrů v minulém roce. Mnohem lepší přehled o principech státní podpory hypoték však dává následující tabulka.

Výše státní podpory v závislosti na úrokové sazbě

Průměrná úroková sazba z hypoték v předcházejícím roceVýše státní podpory
Nad 10 procent4 procenta
9 až 10 procent3 procenta
8 až 9 procent2 procenta
7 až 8 procent1 procento
Pod 7 procentnení vůbec poskytována

Z logiky zákona tedy vyplývá, že pro státní podporu je určující průměrná výše sazeb z hypotečních úvěrů v předcházejícím roce. Nyní si tedy každý z nás položí otázku, kolik činila průměrná úroková sazba z hypoték v předcházejícím roce. Odpověď přináší následující tabulka.

 199819992000
Výše průměrné úrokové sazby13,6 procenta10,2 procenta8,8 procenta

Z tabulky je patrné, jak příznivý byl pro zájemce o hypotéky rok 2000. Průměrná sazba z hypoték v předcházejícím ročním období (1999) přesáhla 10 procent, což dle zmiňovaného vládního nařízení zaručilo maximální státní příspěvek pro úvěry uzavřené v roce 2000. V roce 2001 již byla situace méně příznivá, neboť průměrná sazba z hypoték klesla pod devět procent, což znamená pouze dvouprocentní státní podporu. Na tu skutečně dnes mají žadatelé o úvěr nárok, nicméně ve hře je opětovné zvýšení státního příspěvku na čtyři procenta.

Návrh na zvýšení státní podpory je zatím v připomínkovém řízení
Žadatelé o hypotéky se nyní velmi často ptají, kdy bude definitivně rozhodnuto o výši státního příspěvku. Jinými slovy řečeno, zda zůstane podpora hypoték dvouprocentní nebo zda dojde k opětovnému návratu její hodnoty na pro nás obvyklá čtyři procenta.
V současné době prochází návrh takzvaným připomínkovým řízením. To je proces, v němž se mohou jednotlivá ministerstva k návrhu vyjádřit a požádat o případné změny. Po ukončení připomínkového řízení se teprve stanoví datum, kdy vláda o návrhu rozhodne. Pro žadatele o hypotéky tato informace příliš jasného světla nepřináší, neboť odhadnout termín vlastního schvalování tohoto návrhu a s tím spojené definitivní rozhodnutí je skutečně velmi obtížné.

To však rozhodně neznamená, že by zájemci o hypotéku měli čekat na vládní rozhodnutí a teprve potom podávat žádost o hypoteční úvěr. Proces poskytování hypotéky a zejména shromažďování všech potřebných dokumentů může trvat i několik týdnů a současný, řekněme váhavý postoj vlády by je neměl od vlastního vyřizování hypotéky odradit. Výše státního příspěvku ke konkrétnímu úvěru se totiž váže na okamžik čerpání a nikoli přidělení hypotéky. Díky tomu si tedy můžete vyřídit úvěr a máte-li zájem počkat s jejím čerpáním až do definitivního rozhodnutí vlády. To ovšem samozřejmě závisí na tom, jak dlouho můžete odkládat zaplacení vámi vyhlédnuté nemovitosti.

Čekáte na rozhodnutí vlády týkající se výše státního příspěvku? Máte už schválenou hypotéku a oddalujete její čerpání kvůli očekávanému zvýšení státního příspěvku. Podělte se s námi o vaše názory.