Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Czech POINT zkracuje cestu na úřad, ušetříte však hlavně čas

aktualizováno 
Od ulice nás dělí jen tři schody a čtyři umělé stěny. Stojíme u úřednického stolu a čekáme, až kancelář opustí klient před námi. Na mobilním kontaktním místě na pražském Smíchově testujeme, jak funguje projekt Czech Point, který má lidem ušetřit zbytečné cesty na úřady. Během chvilky odcházíme s výpisy z katastru nemovitostí a rejstříku trestů. Bez fronty a obíhání.
Czech Point. Ilustrační foto

Czech Point. Ilustrační foto | foto: Nikola HronkováMF DNES

Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál neboli Czech POINT je projekt, který žadateli umožní na jediném místě, během několika minut, zařídit to, co by jinak trvalo i několik hodin.

Evidenci a rozličné registry totiž zajišťují různé úřady a ty vždy nesídlí na stejném místě. O některé výpisy ale můžete požádat dokonce i z domova, prostřednictvím internetu. Stačí využít e-shopu.

Výpisy, ověření podpisu i ohlášení živnosti za pár minut

Czech POINT ovšem toho umí mnohem víc. Na kontaktních místech získáte především výpisy z veřejných, ale i neveřejných evidencí. Stejně dobře tu ovšem vyřešíte i ověření kopií dokumentů či pravosti podpisu. Na speciální úřad tak nemusíte chodit pro výpis z: katastru nemovitostí, rejstříku trestů, obchodního či živnostenského rejstříku, registru bodového hodnocení řidiče či seznamu kvalifikovaných dodavatelů.

Kontaktní místa rovněž převádějí písemné dokumenty do elektronické podoby a naopak, ale také přijímají i tzv. podání podle živnostenského zákona. Pod tímto názvem se skrývá ohlášení živnosti, ohlášení údajů a změn údajů vedených v živnostenském rejstříku a žádost o udělení koncese či změnu rozhodnutí o udělení koncese.

czech point v praze 5 na vlastní kůži

Poměrně nové je kontaktní místo Czech POINTu, který otevřela městská část Praha 5 v prostoru pěší zóny Anděl. Tam jsme usměvavou pracovnici požádali o výpis z katastru nemovitostí a výpis z rejstříku trestů.

Vyhledání údajů, vytištění požadovaných výstupů, kontrola správnosti a úhrada poplatku 200 korun, nezabralo více než 10 minut času, který v tu chvíli patřil pouze nám.

Při požadavku o výpis z katastru nemovitostí jsme uvedli číslo listu vlastnictví. Příjemná úřednice nás ale ujistila, že k vyhledání správného výpisu by stačilo znát třeba jen katastrální území a číslo popisné. Před samotným tiskem nás upozornila na to, že výpis má dvě strany a tudíž nás přijde na 150 korun.

Pro výpis z rejstříku trestů jsme předložili průkaz totožnosti. Následoval tisk a potvrzení správnosti údajů uvedených v žádosti o výpis. Teprve po podepsání je vyhotoven samotný výpis. Za ten jsme zaplatili 50 korun.

Máte podobně dobré nebo naopak docela jiné dojmy z některého z kontaktních míst Czech POINTu? Podělte se s námi o své zkušenosti na adrese finance@idnes.cz

Komu se nechce na úřad či ani na jedno z více než 4 tisíc kontaktních míst, může využít e-shop Czech POINTu. V něm jsou však možnosti žadatele prozatím omezené. Elektronickou cestou si lze totiž vyžádat pouze výpisy z veřejné evidence katastru nemovitostí, obchodního a živnostenského rejstříku a také ze seznamu kvalifikovaných dodavatelů.

Ceny stanoví vyhláška i vnitřní ceníky poskytovatelů

Za většinu výpisů z různých centrálních evidencí je vyhláškou stanovena jednotná výše poplatků, a to maximálně 100 korun za první stránku. Za každou další si připlatíte do 50 korun.

Zvolíte-li cestu nejpohodlnější a objednáte si výpis v e-shopu na webových stránkách Czech POINTu, budete muset sáhnout do kapsy ještě trochu hlouběji. Ušetříte sice za druhou a každou další stránku výpisu 10 korun, ale za poštovné a balné zaplatíte dalších 70 korun.

Ceny se přesto mohou podle poskytovatele lišit. Pokud žádáte o výpis Českou poštu, Hospodářskou komoru či notáře, řídí se poplatky jejich vnitřními ceníky. Kupříkladu u České pošty tak přijde první strana výpisu z bodového hodnocení řidiče na 69 korun, každá další na 40 korun. Za výpis z rejstříku trestů však zaplatíte stejně jako na úřadu, a to 50 korun (tj. za žádost o vydání výpisu).

projekt czech point v číslech

Počet pracovišť v celé republice: 4 316
Počet vydaných výstupů: 2 374 168

Nejvíce lidé žádají o: výpis z rejstříku trestů (52 %), výpis z katastru nemovitostí (24 %) a výpis z obchodního rejstříku (16,76 %)

Zdroj: www.czechpoint.cz, údaje k 23.11.2009

Výpisy z Czech POINTu v zahraničí nevyužijete

Nevýhodou výpisů získaných na tzv. kontaktních místech Czech POINTu je skutečnost, že jsou určeny výhradně k užití v České republice. Tady mají stejnou právní sílu jako dokumenty získané přímo na úřadu, který se této agendě věnuje.

Situace je ale jiná v okamžiku, kdy potřebujete předložit některé výpisy (např. z rejstříku trestů) v zahraničí. Především budete-li požadovat tzv. superlegalizaci (ověření veřejné listiny za účelem použití v zahraničí; provádí ministerstvo zahraničních věcí) či apostilizaci (ověření podpisu a otisku razítka na listině za účelem použití v zahraničí). Pověstnému kolečku po úřadech se proto nevyhnete.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Víte, jak ušetřit na daních? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Daně se platit musí, o tom není sporu. Ale určitě je dobré vědět, jak si můžeme snížit daňový základ a ušetřit. Jak...

Překlenovací úvěr versus hypotéka. Rozdíl skoro čtvrt milionu korun

Překlenovací úvěr je určen k překlenutí doby, po kterou smlouva nesplňuje...

Stavební spoření má v České republice díky státní podpoře dlouhou tradici. Ale financovat vlastní bydlení plně ze...

Pro toho, kdo žije sám, by mělo být životní pojištění povinností

Životní pojištění stojí v průměru 5 % příjmů a v případě problému se rozhodně...

Životní pojištění má většina z nás spojeno se situací, kdy zemře živitel rodiny a díky pojistce jsou jeho blízcí...

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Kurzy.cz Danske Bank ve svém posledním týdenním přehledu hovoří o deseti pákách, které může Čína efektivně použít v případné obc...

Najdete na iDNES.cz