Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Další daňové doklady

aktualizováno 
Doklad o použití se vystavuje pro osobní spotřebu plátce − fyzické osoby, pro účely nesouvisející s podnikáním a při vnitropodnikové spotřebě, pokud podléhá dani; může se např. jednat o zařazení osobního automobilu vlastní výroby do používání (jako hmotný majetek).

Náležitosti, které musí obsahovat, jsou vyjmenovány v zákoně (v § 12 odst. 5). Zákon stanoví ještě povinnost vystavit doklad podobný dokladu o použití v případech, kdy se při opravě základu daně nevystavuje daňový dobropis. Jedná se o prodej neplátci daně a následnou změnu původní ceny (opravu základu daně).

Daňovým dokladem pro účely odpočtu je i jízdenka na vlak, autobus, popř. jiný doklad vystavený při hromadné přepravě osob. Podmínkou je, že na jízdence musí být uvedeno obchodní jméno dopravce a cena včetně daně. Daňovým dokladem může být i splátkový kalendář, a to nejen u smluv o finančním leasingu, ale i u jiných nájemních smluv (např. operativní leasing, nájemné za nebytové prostory). Podmínkou je, že tento splátkový kalendář se uvádí v každém soupise daňových dokladů v příslušném zdaňovacím období, kterého se týká, a musí obsahovat náležitosti běžného daňového dokladu (viz § 12 odst. 2 zákona). Tato možnost značně zjednodušuje administrativu.

V praxi často dochází k tomu, že na splátky nájemného je vystaven splátkový kalendář a ještě jsou zasílány faktury. Může se jednat o případy, že faktura je vystavena před uskutečněním zdanitelného plnění a slouží pouze jako „výzva” k zaplacení (tj. slouží pro zaúčtování). Daňovým dokladem pro účely DPH je splátkový kalendář, který pak musí obsahovat veškeré náležitosti daňového dokladu; podkladem pro účtování bude splátkový kalendář, který neobsahuje náležitosti daňového dokladu a daňovým dokladem pro účely DPH bude faktura. V těchto případech je třeba mít na zřeteli, že faktura − daňový doklad nesmí být vystavena před uskutečněním zdanitelného plnění (tj. nesmí být vystavena přede dnem uvedeným ve smlouvě).

Pokud je konána dražba na základě exekučního řízení a tato dražba je prováděna státním orgánem, vystavuje tento státní orgán doklad o zaplacení, který plní, pro účely odpočtu daně, funkci daňového dokladu. Státní orgán bude vystavovat tyto „daňové doklady“ pouze v případech, kdy se draží majetek plátce daně.

Zákon připouští ještě další výjimku z daňových dokladů. Jedná se o legální porušení zásady, že plátce plátci musí vždy vystavit daňový doklad. Tato výjimka se však vztahuje pouze pro nákup a prodej služeb určených pro kompletaci služeb cestovního ruchu a pro plátce, který tyto služby nakupuje a prodává. Jde-li o služby nakoupené v zahraničí nebo i v tuzemsku, které jsou určeny ke kompletaci zájezdů apod., nemusí plátce vystavit daňový doklad se všemi náležitostmi. Stačí, vystaví-li doklad o zaplacení s náležitostmi uvedenými v § 12 odst. 10 zákona s poznámkou, že cena obsahuje daň. Avšak plátce, kterému je takovýto doklad vystaven, nemá pro účely odpočtu daňový doklad a nemá nárok na odpočet daně, ale na druhé straně tyto služby jednou zdaněné pak již dále nezdaňuje (viz § 17 odst. 6).

Daňový dobropis a vrubopis

Daňový dobropis či vrubopis je daňovým dokladem a vystavuje se při dodatečném snížení či zvýšení ceny (pouze z důvodů uvedených v § 15 zákona) na základě sjednaných kvalitativních či dodacích podmínek, při vrácení zboží nebo u cestovních kanceláří při změně poměru cen. Náležitosti daňového dobropisu a vrubopisu jsou téměř shodné s náležitostmi běžného daňového dokladu.

Na daňovém dobropise nebo vrubopise se musí uvádět i číslo původního daňového dokladu. Pokud se oprava týká více zdanitelných plnění a daňový dobropis (vrubopis) je vystaven jeden, musí obsahovat čísla všech původních daňových dokladů, kterých se oprava týká.

Daňový dobropis a vrubopis plátce vystavuje ke dni, kdy byla provedena oprava základu daně. Na jeho základě pak kupující uplatní zvýšení či snížení odpočtu daně (viz kap. 2.10). Daňový dobropis nebo vrubopis nelze použít k opravám chybné sazby daně.

Opravný daňový doklad

Opravný daňový doklad slouží k opravě chybné sazby daně, ale pouze v případě, že zákon opravu chybné sazby daně ukládá. Opravu chybně použité sazby daně plátce provede pouze v případech, kdy chybou došlo ke zkrácení daňové povinnosti (např. byla chybně použita sazba daně 5 %, přičemž správná sazba daně byla 22 %). Opravný daňový doklad však lze vystavit pouze do tří let od uskutečnění zdanitelného plnění.

Autor:


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

S ohledem na masové rozšíření chytrých mobilních telefonů a rostoucí oblibu...
Znáte výhody smartbankingu? Otestujte svoje znalosti

Ty tam jsou doby, kdy jsme s každým příkazem k úhradě museli osobně do banky. Svůj účet dnes můžeme spravovat z pohodlí domova nebo i kdekoli na cestách, a to...  celý článek

Ilustrační snímek
Jak si sestavit penzijní plán, abyste měli v důchodu z čeho žít

Málokdo přemýšlí nad tím, co bude za dvacet nebo třicet let a jestli se mu změní životní úroveň, až přestane pracovat. A pokud ano, tak ví, jak těžké je to...  celý článek

Ilustrační snímek
Spoření na stáří: dobrý produkt, který se kvůli malým provizím nenabízí

Lidé si spoří na stáří prostřednictvím investování se státním příspěvkem. Někteří mají takzvané transformované fondy, jiní účastnické penzijními fondy. O ty...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Jobs Contact
Vedoucí pro logistické plánování výroby (50.000 - 70.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Středočeský kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.