Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Další Holanďan se prosazuje na českém trhu

aktualizováno 
Nejen ING Invetment Management zastupuje Nizozemí v České republice. Do povědomí investorů se dostává i společnost ABN Amro Asset Management, která především díky fondům denominovaným v korunách přetahuje českým správcům mnoho zákazníků. Podívejme se proto na tuto společnost poněkud blíže.

Bankovní skupina ABN Amro byla založena v roce 1824 a dnes patří tato společnost se sídlem v Nizozemí k největším v Evropě. Skupina je zastoupena po celém světě ve více než 60 zemích. Vlastní jmění skupiny ABN AMRO dosahuje téměř 32 mld. EUR a aktiva přesahují 600 mld. EUR. Skupina se též může pochlubit dobrým investičním ratingem AA od Standard & Poor´s.

V české republice působí ABN Amro od roku 1995. V České republice ABN Amro sice má i bankovní zastoupení, ale daleko známější jsou ABN Amro Penzijní fond a ABN Amro Asset Management. Právě ten nabízí podílové fondy a aktivní správu portfolií cenných papírů fyzickým i právnickým osobám, tedy klasické služby asset managementu, jak je známe i u jiných společností. V ČR vložili investoři do produktů ABN Amro více než 7 miliard Kč. Celosvětově spravuje ABN Amro Asset Management finanční prostředky přesahující 166 mld. EUR.

Největší evropské bankovní skupiny podle celkových aktiv:

Pořadí

Bankovní skupina

1

Deutsche Bank

2

UBS

3

BNP Paribas

4

HSBC Holdings

5

HypoVereinsbank

6

Credit Suisse Group

7

ABN AMRO

8

Royal Bank of Scotland

9

Barclays Bank

10

Crédit Agricole Groupe

V minulých komentářích jsme se věnovali těmto investičním společnostem:

1.IN

Akro

Conseq

IKS

ISČS

J&T AM

OB Invest

Newton

Pioneer

ŽB Trust

ING IM

Julius Bär

Parvest

Capital Invest

KBC AM

Podílové fondy ABN Amro získaly jako jedni z prvních povolení Komise pro cenné papíry (KCP) již 21.12.2001. Celkem zde společnost nabízí 42 fondů – 24 akciových, 10 dluhopisových, 6 smíšených a 2 fondy peněžního trhu. Společnost nabízí akciové fondy specializované jak geograficky, tak i tematicky. Jako jedna z mála zahraničních společností nabízí i 2 fondy denominované v českých korunách, jeden dluhopisový a jeden fond peněžního trhu. S podobnou nabídkou se lze setkat jen u ING a KBC. Minimální investice do fondů je stanovena ve výši 25 000 Kč. Pro ty, kteří by chtěli v rámci fondů ABN Amro přestoupit na rizikovější, nebo naopak jistější investici, nabízí společnost zvýhodněné přestupy mezi fondy. Přestupní poplatek činí 0,3%.

ABN Amro – Investiční řešení pro životní situace
ABN Amro stejně jako jiné společnosti připravila pro své klienty investiční programy. Od června nabízí investorům do podílových fondů produkt, jehož složení, rizikovost, likvidita i výnos odpovídá konkrétním životním situacím, které se objevují v životě každého člověka. Jedná se o tři základní období života, která lze předvídat a která vyžadují větší investice. Lze je popsat následovně:

1.      Plánuji bydlet ve větším.
2.      Plánuji pomoci svým dětem postavit se na vlastní nohy.
3.      Plánuji nezávislý život i v důchodu.

Pro tyto situace jsou připraveny programy Prostor, Start a Úroda. Základními kritérii jsou účel investice a časový horizont, kdy má být účel splněn. Investice není omezena jen na doporučné investiční horizonty jednotlivých fondů, ale mohou přesáhnout i hranici 15 let. Právě v tomto bodě se liší od jiných společností. Pro investice fond využívá svých 6 Modelových fondů. Jedná se o smíšené fondy s různým zastoupením jednotlivých instrumentů.

Mezi najzajímavější podílové fondy ABN Amro patří: 

Název fondu

Výkonnost (k 29. 7. 2002)

Vlastní jmění

od počátku roku

1 rok

3 roky

( v mil. )

ABN Amro Czech Crown Bond Fund

5,63 %

N/A

N/A

495,95 Kč

ABN Amro Global Emerging Markets Equity Fund

-1,51 %

4,82 %

0,63%

659,4 USD

ABN Amro Model Fund 4

-14,3 %

-14,2 %

N/A

90,93 USD

Zdroj: Fincentrum,

ABN Amro Czech Crown Bond Fund – jeden z dvojice fondů denominovaných v českých korunách. Objemem spravovaného majetku sice nepatří k největším dluhopisovým fondům se zaměřením na Českou republiku. Tento fond však byl založen teprve koncem října roku 2001. Pokud bychom tedy měřili velikost fondu podle čistých prodejů za posledních 6 měsíců, tak by se fond umístil jen s mírným odstupem na největší české hráče v tomto segmentu.
Cílem fondu je překonávat benchmark, kterým je šestiměsíční sazba PRIBID. Přibližně stejné zastoupení v portfoliu fondu mají státní a korporátní dluhopisy. Nevýhodou oproti jiným dluhopisovým fondům je vstupní poplatek ve výši 2%. U mnohých českých fondů se lze totiž setkat s jeho nulovou výší. Vstupní poplatek klesá se zvyšující se investicí, např. od jednoho milionu korun činí již jen 1%.

ABN Amro Global Emerging Markets Equity Fund – nejvyšším 

Více nejen o zahraničních, ale i českých fondech se dozvíte ZDE.

vlastním jměním z fondů s povolením KCP je poněkud překvapivě právě tento fond, zaměřený na investice na rozvíjejících se trzích, tzv. emerging markets. V současnosti fond investuje v Asii (57% portfolia), východní Evropě a evropských státech u Středozemního moře (23,2%) a latinské Americe (12%). Investice probíhají především na regulovaných trzích, maximálně 10% investic směřuje na neregulované trhy. Výkonnost fondu je značně volatilní, neboť manažer fondu musí navíc počítat i s politickými aspekty, které mohou výrazně ovlivnit výsledek investice. Rizikovosti investice odpovídá i vstupní poplatek, stanovený na úrovni 5,25%. Stejně jako v předchozím případě, i zde klesá se zvyšující se investicí, např. od jednoho milionu korun činí již jen 2%.

ABN Amro Model Fund 4 – největší ze smíšených fondů s mírně vyšším rizikem. Nejméně rizikový je Model Fund 1, nejvíce Model Fund 6. Podíl akcií činí v současnosti 48%, dluhopisů 34% a instrumentů peněžního trhu 8%. Mezi nejvýznamnějšími tituly v portfoliu lze nalézt jen americké blue chips, např. General Electric a Exxon Mobil Corporation. Vstupní poplatek je v případě tohoto fondu stanoven ve výši 4% a opět se zvyšující se investicí klesá.

Jaký je Váš názor na fondy ABN Amro? Dali byste jim přednost před fondy českých správců? Těšíme se na vaše názory!

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust
Investovat, nebo obchodovat? Analytik radí, co je větší jistota

Být investorem, nebo traderem čili obchodníkem? Takovou otázku si klade většina těch, kteří se rozhodli zhodnotit své prostředky na finančních trzích. Co je...  celý článek

Ilustrační snímek
Penzijko, stavebko nebo fondy? Spočítali jsme výnosy oblíbených produktů

Nejprve se rozhodnete, že budete část svých prostředků ze mzdy dávat stranou. Pak si určíte, na co má rezerva sloužit, a v dalším kroku se rozhodnete, kam...  celý článek

Ilustrační snímek
Zisk dvacet tisíc denně? Nevěřte všemu, může jít o trik v překladu

Kdo chce začít investovat, jde na internet. Tam je informací nejvíc. Jenomže ne vše, co se píše, je pravda. Stejně jako nemusí být úplně pravdomluvný člověk,...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.