Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Další Holanďan se prosazuje na českém trhu

aktualizováno 
Nejen ING Invetment Management zastupuje Nizozemí v České republice. Do povědomí investorů se dostává i společnost ABN Amro Asset Management, která především díky fondům denominovaným v korunách přetahuje českým správcům mnoho zákazníků. Podívejme se proto na tuto společnost poněkud blíže.

Bankovní skupina ABN Amro byla založena v roce 1824 a dnes patří tato společnost se sídlem v Nizozemí k největším v Evropě. Skupina je zastoupena po celém světě ve více než 60 zemích. Vlastní jmění skupiny ABN AMRO dosahuje téměř 32 mld. EUR a aktiva přesahují 600 mld. EUR. Skupina se též může pochlubit dobrým investičním ratingem AA od Standard & Poor´s.

V české republice působí ABN Amro od roku 1995. V České republice ABN Amro sice má i bankovní zastoupení, ale daleko známější jsou ABN Amro Penzijní fond a ABN Amro Asset Management. Právě ten nabízí podílové fondy a aktivní správu portfolií cenných papírů fyzickým i právnickým osobám, tedy klasické služby asset managementu, jak je známe i u jiných společností. V ČR vložili investoři do produktů ABN Amro více než 7 miliard Kč. Celosvětově spravuje ABN Amro Asset Management finanční prostředky přesahující 166 mld. EUR.

Největší evropské bankovní skupiny podle celkových aktiv:

Pořadí

Bankovní skupina

1

Deutsche Bank

2

UBS

3

BNP Paribas

4

HSBC Holdings

5

HypoVereinsbank

6

Credit Suisse Group

7

ABN AMRO

8

Royal Bank of Scotland

9

Barclays Bank

10

Crédit Agricole Groupe

V minulých komentářích jsme se věnovali těmto investičním společnostem:

1.IN

Akro

Conseq

IKS

ISČS

J&T AM

OB Invest

Newton

Pioneer

ŽB Trust

ING IM

Julius Bär

Parvest

Capital Invest

KBC AM

Podílové fondy ABN Amro získaly jako jedni z prvních povolení Komise pro cenné papíry (KCP) již 21.12.2001. Celkem zde společnost nabízí 42 fondů – 24 akciových, 10 dluhopisových, 6 smíšených a 2 fondy peněžního trhu. Společnost nabízí akciové fondy specializované jak geograficky, tak i tematicky. Jako jedna z mála zahraničních společností nabízí i 2 fondy denominované v českých korunách, jeden dluhopisový a jeden fond peněžního trhu. S podobnou nabídkou se lze setkat jen u ING a KBC. Minimální investice do fondů je stanovena ve výši 25 000 Kč. Pro ty, kteří by chtěli v rámci fondů ABN Amro přestoupit na rizikovější, nebo naopak jistější investici, nabízí společnost zvýhodněné přestupy mezi fondy. Přestupní poplatek činí 0,3%.

ABN Amro – Investiční řešení pro životní situace
ABN Amro stejně jako jiné společnosti připravila pro své klienty investiční programy. Od června nabízí investorům do podílových fondů produkt, jehož složení, rizikovost, likvidita i výnos odpovídá konkrétním životním situacím, které se objevují v životě každého člověka. Jedná se o tři základní období života, která lze předvídat a která vyžadují větší investice. Lze je popsat následovně:

1.      Plánuji bydlet ve větším.
2.      Plánuji pomoci svým dětem postavit se na vlastní nohy.
3.      Plánuji nezávislý život i v důchodu.

Pro tyto situace jsou připraveny programy Prostor, Start a Úroda. Základními kritérii jsou účel investice a časový horizont, kdy má být účel splněn. Investice není omezena jen na doporučné investiční horizonty jednotlivých fondů, ale mohou přesáhnout i hranici 15 let. Právě v tomto bodě se liší od jiných společností. Pro investice fond využívá svých 6 Modelových fondů. Jedná se o smíšené fondy s různým zastoupením jednotlivých instrumentů.

Mezi najzajímavější podílové fondy ABN Amro patří: 

Název fondu

Výkonnost (k 29. 7. 2002)

Vlastní jmění

od počátku roku

1 rok

3 roky

( v mil. )

ABN Amro Czech Crown Bond Fund

5,63 %

N/A

N/A

495,95 Kč

ABN Amro Global Emerging Markets Equity Fund

-1,51 %

4,82 %

0,63%

659,4 USD

ABN Amro Model Fund 4

-14,3 %

-14,2 %

N/A

90,93 USD

Zdroj: Fincentrum,

ABN Amro Czech Crown Bond Fund – jeden z dvojice fondů denominovaných v českých korunách. Objemem spravovaného majetku sice nepatří k největším dluhopisovým fondům se zaměřením na Českou republiku. Tento fond však byl založen teprve koncem října roku 2001. Pokud bychom tedy měřili velikost fondu podle čistých prodejů za posledních 6 měsíců, tak by se fond umístil jen s mírným odstupem na největší české hráče v tomto segmentu.
Cílem fondu je překonávat benchmark, kterým je šestiměsíční sazba PRIBID. Přibližně stejné zastoupení v portfoliu fondu mají státní a korporátní dluhopisy. Nevýhodou oproti jiným dluhopisovým fondům je vstupní poplatek ve výši 2%. U mnohých českých fondů se lze totiž setkat s jeho nulovou výší. Vstupní poplatek klesá se zvyšující se investicí, např. od jednoho milionu korun činí již jen 1%.

ABN Amro Global Emerging Markets Equity Fund – nejvyšším 

Více nejen o zahraničních, ale i českých fondech se dozvíte ZDE.

vlastním jměním z fondů s povolením KCP je poněkud překvapivě právě tento fond, zaměřený na investice na rozvíjejících se trzích, tzv. emerging markets. V současnosti fond investuje v Asii (57% portfolia), východní Evropě a evropských státech u Středozemního moře (23,2%) a latinské Americe (12%). Investice probíhají především na regulovaných trzích, maximálně 10% investic směřuje na neregulované trhy. Výkonnost fondu je značně volatilní, neboť manažer fondu musí navíc počítat i s politickými aspekty, které mohou výrazně ovlivnit výsledek investice. Rizikovosti investice odpovídá i vstupní poplatek, stanovený na úrovni 5,25%. Stejně jako v předchozím případě, i zde klesá se zvyšující se investicí, např. od jednoho milionu korun činí již jen 2%.

ABN Amro Model Fund 4 – největší ze smíšených fondů s mírně vyšším rizikem. Nejméně rizikový je Model Fund 1, nejvíce Model Fund 6. Podíl akcií činí v současnosti 48%, dluhopisů 34% a instrumentů peněžního trhu 8%. Mezi nejvýznamnějšími tituly v portfoliu lze nalézt jen americké blue chips, např. General Electric a Exxon Mobil Corporation. Vstupní poplatek je v případě tohoto fondu stanoven ve výši 4% a opět se zvyšující se investicí klesá.

Jaký je Váš názor na fondy ABN Amro? Dali byste jim přednost před fondy českých správců? Těšíme se na vaše názory!

 

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Šikovně investovat může i začátečník. Stačí dodržet tři pravidla

Ilustrační snímek

Chybovat je lidské, říká se. U investování to ale příliš neplatí. Těch největších chyb se ovšem můžete vyvarovat, pokud...

Dluhopisy, nebo akcie? Jak si investor vybírá mezi fondy

Ilustrační snímek

Nejdůležitější pro každého začínajícího investora do podílových fondů je pochopení, že pokud mu peníze leží na účtu,...

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Kurzy.cz Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a investice, z nichž část by měla zajistit bezpečno...

Najdete na iDNES.cz