Další Holanďan se prosazuje na českém trhu

Nejen ING Invetment Management zastupuje Nizozemí v České republice. Do povědomí investorů se dostává i společnost ABN Amro Asset Management, která především díky fondům denominovaným v korunách přetahuje českým správcům mnoho zákazníků. Podívejme se proto na tuto společnost poněkud blíže.

Bankovní skupina ABN Amro byla založena v roce 1824 a dnes patří tato společnost se sídlem v Nizozemí k největším v Evropě. Skupina je zastoupena po celém světě ve více než 60 zemích. Vlastní jmění skupiny ABN AMRO dosahuje téměř 32 mld. EUR a aktiva přesahují 600 mld. EUR. Skupina se též může pochlubit dobrým investičním ratingem AA od Standard & Poor´s.

V české republice působí ABN Amro od roku 1995. V České republice ABN Amro sice má i bankovní zastoupení, ale daleko známější jsou ABN Amro Penzijní fond a ABN Amro Asset Management. Právě ten nabízí podílové fondy a aktivní správu portfolií cenných papírů fyzickým i právnickým osobám, tedy klasické služby asset managementu, jak je známe i u jiných společností. V ČR vložili investoři do produktů ABN Amro více než 7 miliard Kč. Celosvětově spravuje ABN Amro Asset Management finanční prostředky přesahující 166 mld. EUR.

Největší evropské bankovní skupiny podle celkových aktiv:

Pořadí

Bankovní skupina

1

Deutsche Bank

2

UBS

3

BNP Paribas

4

HSBC Holdings

5

HypoVereinsbank

6

Credit Suisse Group

7

ABN AMRO

8

Royal Bank of Scotland

9

Barclays Bank

10

Crédit Agricole Groupe

V minulých komentářích jsme se věnovali těmto investičním společnostem:

1.IN

Akro

Conseq

IKS

ISČS

J&T AM

OB Invest

Newton

Pioneer

ŽB Trust

ING IM

Julius Bär

Parvest

Capital Invest

KBC AM

Podílové fondy ABN Amro získaly jako jedni z prvních povolení Komise pro cenné papíry (KCP) již 21.12.2001. Celkem zde společnost nabízí 42 fondů – 24 akciových, 10 dluhopisových, 6 smíšených a 2 fondy peněžního trhu. Společnost nabízí akciové fondy specializované jak geograficky, tak i tematicky. Jako jedna z mála zahraničních společností nabízí i 2 fondy denominované v českých korunách, jeden dluhopisový a jeden fond peněžního trhu. S podobnou nabídkou se lze setkat jen u ING a KBC. Minimální investice do fondů je stanovena ve výši 25 000 Kč. Pro ty, kteří by chtěli v rámci fondů ABN Amro přestoupit na rizikovější, nebo naopak jistější investici, nabízí společnost zvýhodněné přestupy mezi fondy. Přestupní poplatek činí 0,3%.

ABN Amro – Investiční řešení pro životní situace
ABN Amro stejně jako jiné společnosti připravila pro své klienty investiční programy. Od června nabízí investorům do podílových fondů produkt, jehož složení, rizikovost, likvidita i výnos odpovídá konkrétním životním situacím, které se objevují v životě každého člověka. Jedná se o tři základní období života, která lze předvídat a která vyžadují větší investice. Lze je popsat následovně:

1.      Plánuji bydlet ve větším.
2.      Plánuji pomoci svým dětem postavit se na vlastní nohy.
3.      Plánuji nezávislý život i v důchodu.

Pro tyto situace jsou připraveny programy Prostor, Start a Úroda. Základními kritérii jsou účel investice a časový horizont, kdy má být účel splněn. Investice není omezena jen na doporučné investiční horizonty jednotlivých fondů, ale mohou přesáhnout i hranici 15 let. Právě v tomto bodě se liší od jiných společností. Pro investice fond využívá svých 6 Modelových fondů. Jedná se o smíšené fondy s různým zastoupením jednotlivých instrumentů.

Mezi najzajímavější podílové fondy ABN Amro patří: 

Název fondu

Výkonnost (k 29. 7. 2002)

Vlastní jmění

od počátku roku

1 rok

3 roky

( v mil. )

ABN Amro Czech Crown Bond Fund

5,63 %

N/A

N/A

495,95 Kč

ABN Amro Global Emerging Markets Equity Fund

-1,51 %

4,82 %

0,63%

659,4 USD

ABN Amro Model Fund 4

-14,3 %

-14,2 %

N/A

90,93 USD

Zdroj: Fincentrum,

ABN Amro Czech Crown Bond Fund – jeden z dvojice fondů denominovaných v českých korunách. Objemem spravovaného majetku sice nepatří k největším dluhopisovým fondům se zaměřením na Českou republiku. Tento fond však byl založen teprve koncem října roku 2001. Pokud bychom tedy měřili velikost fondu podle čistých prodejů za posledních 6 měsíců, tak by se fond umístil jen s mírným odstupem na největší české hráče v tomto segmentu.
Cílem fondu je překonávat benchmark, kterým je šestiměsíční sazba PRIBID. Přibližně stejné zastoupení v portfoliu fondu mají státní a korporátní dluhopisy. Nevýhodou oproti jiným dluhopisovým fondům je vstupní poplatek ve výši 2%. U mnohých českých fondů se lze totiž setkat s jeho nulovou výší. Vstupní poplatek klesá se zvyšující se investicí, např. od jednoho milionu korun činí již jen 1%.

ABN Amro Global Emerging Markets Equity Fund – nejvyšším 

Více nejen o zahraničních, ale i českých fondech se dozvíte ZDE.

vlastním jměním z fondů s povolením KCP je poněkud překvapivě právě tento fond, zaměřený na investice na rozvíjejících se trzích, tzv. emerging markets. V současnosti fond investuje v Asii (57% portfolia), východní Evropě a evropských státech u Středozemního moře (23,2%) a latinské Americe (12%). Investice probíhají především na regulovaných trzích, maximálně 10% investic směřuje na neregulované trhy. Výkonnost fondu je značně volatilní, neboť manažer fondu musí navíc počítat i s politickými aspekty, které mohou výrazně ovlivnit výsledek investice. Rizikovosti investice odpovídá i vstupní poplatek, stanovený na úrovni 5,25%. Stejně jako v předchozím případě, i zde klesá se zvyšující se investicí, např. od jednoho milionu korun činí již jen 2%.

ABN Amro Model Fund 4 – největší ze smíšených fondů s mírně vyšším rizikem. Nejméně rizikový je Model Fund 1, nejvíce Model Fund 6. Podíl akcií činí v současnosti 48%, dluhopisů 34% a instrumentů peněžního trhu 8%. Mezi nejvýznamnějšími tituly v portfoliu lze nalézt jen americké blue chips, např. General Electric a Exxon Mobil Corporation. Vstupní poplatek je v případě tohoto fondu stanoven ve výši 4% a opět se zvyšující se investicí klesá.

Jaký je Váš názor na fondy ABN Amro? Dali byste jim přednost před fondy českých správců? Těšíme se na vaše názory!