Další společnosti zvyšují poplatky

aktualizováno 
Ještě v minulém roce se zdálo, že se české investiční společnosti přibližují zahraničnímu trendu a nepožadovaly v mnoha případech žádný vstupní poplatek do fondů peněžního trhu. Nyní jej opět zavádí. Nechají si to investoři líbit?

1.IN zavádí vstupní poplatek

 

Komise pro cenné papíry schválila změnu statutu 1.IN - Fondu peněžního trhu. Nejvýraznější změnou statutu, platného 22.1.2003, je možnost zavést vstupní poplatek ve výši maximálně 0,1 % z aktuální hodnoty podílového listu. Podílové listy fondu budou ještě do konce ledna 2003 prodávány bez vstupní přirážky, počínaje 1. únorem 2003 však již bude přirážka účtována v plné výši. K ISČS Sporoinvestu, který zavedl vstupní přirážku v průběhu listopadu loňského roku, se nyní přidává i další společnost. U fondů peněžního trhu může hrát vstupní poplatek důležitou roli, protože ovlivňuje výraznou měrou výkonnost fondů. Vzhledem k tomu, že Česká národní banka ve čtvrtek opět snížila klíčové úrokové sazby (repo sazba nyní 2,5%), vliv poplatku opět narostl. Zůstává tedy otázkou, zda zavedení poplatku nebude mít kontraproduktivní efekt v důsledku nižších čistých prodejů podílových listů.

 

Dočká se 1.IN otevření fondů?

 

Dosud neotevřeny, resp. nepřeměněny na otevřené podílové fondy zůstávají tři investiční fondy, obhospodařované První investiční společností, a.s.: IF bohatství, IF obchodu a Křišťálový IF. U každého z nich byla přeměna fondu schválena valnou hromadou. Následně zpracovaný detailní projekt přeměny fondu byl pak schválen Komisí pro cenné papíry. Důvod zdržení přeměny je u všech fondů stejný: nedokončené soudní spory s minoritním akcionářem.

 

První investiční odhaduje, že spory by mohly být pravomocně ukončeny do poloviny roku 2003 a máme všechny důvody předpokládat, že soudy potvrdí platnost přeměn. Takové rozhodnutí umožní rejstříkovému soudu zapsat výmaz investičních fondů ve 3. nebo nejpozději ve 4. čtvrtletí 2003. Po otevření budou případné odkupy z fondu zatíženy odkupní srážkou. Výše srážky bude v prvním měsíci 6 % z odkupované hodnoty podílových listů a každý další měsíc o jeden procentní bod nižší.

Podrobné informace o českých i zahraničních podílových fondech naleznete v naší specializované sekci ZDE

 

Fond měsíce února

 

Začíná nový měsíc, a proto ING vyhlásila v rámci své akce „Fond měsíce“ nový fond, do kterého lze investovat po celý únor bez vstupního poplatku. Tentokrát se jedná o ING Emerging Markets. Při minimální výši investice klient v únoru ušetří 3,5% na vstupním poplatku, kterým je fond jinak zatížen (v případě nákupu u ING, u ostatních distributorů se jeho výše může lišit). Jak již název napovídá, umísťuje fond své prostředky především na rozvíjejících se trzích. Minimálně 2/3 portfolia musí být alokovány na trzích Latinské Ameriky, Asie (bez Japonska), východní Evropy, Středního východu a Afriky.

 

Zdá se, že tato akce na podporu prodeje ING vychází. Prodeje lednového fondu měsíce ING (L) Invest World se oproti předchozímu měsíci ztrojnásobily. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že čisté prodeje bývají v závěru roku obecně nižší a tím pádem je nižší i srovnávací základna pro porovnání nárůstu čistých prodejů.

 

AKAT: majetek ve správě o 18% vyšší

 

Asociace pro kapitálový trh ke konci roku 2002 potvrdila pokračování rostoucího trendu u majetku v asset managementu. K 31. prosinci 2002 členové spravovali majetek ve výši 141 mld. Kč, což je o 18 % více než bylo registrováno ke konci 3. čtvrtletí loňského roku. Členové AKAT zobchodovali v prosinci 2002 cenné papíry v objemu 225 mld. Kč.

 

Z údajů o spravovaném majetku klientů vyplývá, že přes 91 % těchto investic (129 mld. Kč) je pod aktivní správou a jen necelých 9 % (12 mld. Kč) majetku je spravováno formou poradenského mandátu.

 

Z informací AKATu též vyplývá, že téměř 86 % všech obchodů činily obchody s domácími dluhopisy, které dosáhly výše 193 mld. Kč. Objem obchodů s domácími akciemi činil 11 % (25 mld. Kč) a s emisemi fondů byla v prosinci uzavřena necelá 3 % obchodů (6,5  mld. Kč).

 

Všechny uvedené údaje vypovídají i o výkonnosti celého českého trhu. Současných 42 členů a partnerů AKAT totiž představuje:

• 95% podíl na akciovém trhu Burzy cenných papírů Praha, a.s.,

• 90% obchodů se zahraničními fondy v ČR,

• všechny tzv. tvůrce trhu na českém trhu s dluhopisy,

• většinu účastníků devizového trhu v ČR.

 

Obchodování podle UNISu

 

Ani v pátém týdnu nového roku nezpomalil nárůst majetku spravovaného fondy členů Unie investičních společností. Na čistých prodejích ve výši 885 mil. Kč se nejvíce podílel IKS Dividendový, určený institucionálním investorům. Jeho čisté prodeje dalece překonaly úbytek způsobený obdobně zaměřeným fondem – ČSOB Výnosovým. Výše uvedenou tezi o klesajících prodejích ISČS Sporoinvestu potvrzuje i vývoj v tomto týdnu. Čisté prodeje dluhopisového ISČS Sporobondu opět výrazně překonaly fond peněžního trhu stejné investiční společnosti.

 

Na český akciový trh v tomto týdnu vtrhly korekce předchozího růstu. Přidáme-li k tomu obavy, které panují na světových trzích z důvodu stále pravděpodobnějšího konfliktu v Iráku, nelze se divit, že se akciovým fondům příliš nedařilo. Ztráty však nebyly neštěstí hrozivé. Nejhůře proto dopadly fondy fondů, které v průměru ztratily -4,06 %.

 

Nejen česká centrální banka, ale i její protějšek v Maďarsku snižoval úrokové sazby, a to velmi razantně. Nelze se proto divit, že ISČS Trendbond získal neobvykle během jediného týdne více než 2 %. Fond totiž investuje právě do český, maďarských a polských dluhopisů.

 

Druh fondu

Nejlepší

Nejhorší

název fondu

výsledek

název fondu

výsledek

Čisté prodeje

IKS Dividendový

1,35 mld.

ČSOB Výnosový

- 819 mil.

ISČS Sporobond

201 mil.

IKS Globální

- 178 mil.

ISČS Sporoinvest

142 mil.

ČPI Moravskoslezský

- 18 mil.

Akciové fondy

ISČS Sporotrend

0,04 %

IKS Světových indexů

- 3,0 %

ISČS Eurotrend

- 0,62 %

ČPI Globálních značek

- 3,0 %

ČPI Ropného a energ. prům.

- 0,65 %

ČSOB Světový akciový

- 2,72 %

Dluhopisové fondy

ISČS Trendbond

2,26 %

J&T Konzervativní

- 0,95 %

IKS Plus bondový

0,95 %

ČPI Korporátních dluhopisů

0,02 %

ISČS Sporobond

0,52 %

IKS Dluhopisový

0,07 %

Fondy peněžního trhu

ISČS Merkur

0,17 %

Akro Obligace

- 0,02 %

J&T Perspektiva – P

0,13 %

IKS Peněžní trh

0,02 %

ISČS Sporoinvest

0,13 %

ČPI Peněžní

0,04 %

Fondy fondů

IKS Fond fondů

- 3,26 %

 

 

1. IN Fond fondů

- 3,72 %

 

 

ISČS Globaltrend

- 5,52 %

 

 

Smíšené fondy

investAGe AG 2000

1,48 %

ČPI Smíšený

- 1,53 %

J&T Perspektiva-S

0,86 %

J&T Fond plus

- 1,47 %

ISČS Výnosový

0,71 %

J&T International

- 1,37 %

Zdroj: UNIS ČR

 

Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Do úzkých ho dostal kamarád, kdysi prosperující firma asi zkrachuje

Drobným podnikatelům a živnostníkům dělají vrásky na čele mnozí odběratelé,...

Po studiích si Jaroslav založil rodinnou firmu se stavebninami. Dařilo se mu, zákazníci se jen hrnuli, až jednoho dne...

Co nahrává bleskovým zlodějům a systematikům, aby vás navštívili

Ilustrační snímek

Když dům či byt navštíví zloději, není to nic příjemného. Pojišťovny hlásí, že řada lidí jim přitom stále nahrává....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Vydáte stovku, pětikoruna se vám vrátí, někdy i mnohem víc

Existuje nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Utrácíte, a přesto šetříte. To není protimluv, ale nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Další z rubriky

Česká spořitelna rozesílá SMS: Do George se přesuňte do tří týdnů

"Každý klient dostane na to, aby si George odzkoušel a přešel do něj, minimálně...

V Česku probíhá největší přesun v historii novodobého internetového bankovnictví, týká se 1,5 milionu lidí. Servis 24...

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Kurzy.cz Michael J. Casey je členem vedení serveru CoinDesk a je členem výzkumného týmu zabývajícího se blockchainem na Digital ...

Najdete na iDNES.cz