Další z Finnexu klesá ke dnu

  • 8
Soud v minulých dnech prohlásil konkurs na obchodníka s cennými papíry Bradley, Rosenblatt & Company, který se ještě nedávno jmenoval Finnex Securities a s celou skupinou je i po majetkových přesunech personálně propojen.
Další firma z bývalého finančního impéria skupiny Finnex zbankrotovala. Soud totiž v minulých dnech prohlásil konkurs na obchodníka s cennými papíry Bradley, Rosenblatt & Company, který se ještě nedávno jmenoval Finnex Securities a s celou skupinou je i po majetkových přesunech personálně propojen. Do bankrotu se navrhla sama firma, která zhruba 40 klientům dluží kolem 70 milionů korun. Celková škoda, která tak až doposud vznikla téměř třem tisícům klientů dalších společností skupiny Finnex, už přesáhla čtvrt miliardy korun.

Komise pro cenné papíry včera v souvislosti s krachem obchodníka Bradley, Rosenblatt & Company upozornila, že v nejbližší době oznámí jeho platební neschopnost Garančnímu fondu, z něhož by postižení klienti měli být odškodněni. Ostatní však zatím nárok na náhradu z fondu nemají. Největší případ, kterým je nesolventnost společnosti Finnex Praha, jež dluží zhruba 2,5 tisíce lidí 150 milionů korun, šetří Komise pro cenné papíry už více než rok a přes půl roku i policie. Dalších 62 milionů korun je zablokováno v podílových fondech obhospodařovaných společností Invescom, jejíž jméno bylo donedávna Finnex Trust. Nad ní zavedla Komise pro cenné papíry nucenou správu minulý týden (detaily viz zde) kvůli obavě z ohrožení majetku podílníků spravovaných fondů.

Poslední případ, konkurs Bradley, Rosenblatt & Company, se podle makléřů očekával, protože už 10. července vůči tomuto obchodníkovi zavedla Komise pro cenné papíry předběžné opatření. Firma, jejíž šéf Jiří Langer je jedním ze zakladatelů celé skupiny Finnex a do konce loňského roku byl i šéfem Finnexu Praha, od té doby nesměla uzavírat žádné nové smlouvy ani přijímat či předávat investiční pokyny klientů.

Bradley, Rosenblatt & Company, který za poslední rok zobchodoval cenné papíry za téměř deset miliard korun, na začátku léta nevypořádal ani po několika urgencích obchody objednané právě spřízněnou společností Invescom. Ta kvůli tomu pak přestala odkupovat podíly fondů, které má ve správě. Komise pro cenné papíry nato na Invescom uvalila nucenou správu, protože v rozporu se zákonem převedl obhospodařování majetku fondu Eurocom na neoprávněnou osobu, a to Banque Populaire de Luxembourg. Invescom navíc přestal provádět platby z majetku fondů přes svého určeného depozitáře, kterým byla ČSOB. Nikdo ze společnosti Bradley, Rosenblatt & Company se včera k situaci nevyjádřil.