Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hlídejte si schránky, je čas na placení daně z nemovitých věcí

aktualizováno 
Letos je posledním dnem pro zaplacení daně z nemovitých věcí (dříve daň z nemovitosti) pondělí 2. června. Stejně jako v předchozích letech dostanete během května od Finanční správy složenku.

Poslední složenky by měly dorazit do schránek do 25.května 2014. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Protože je 31. května v sobotu, posunul se letos termín pro zaplacení daně na následující pondělí. Změnil se sice název daně, ostatní podmínky však zůstaly stejné. Pokud je výše daně nižší než pět tisíc korun, je v uvedené lhůtě splatná celá najednou. Jestli je vyšší, můžete si platby rozdělit do dvou splátek, ale také ji uhradit najednou.

Jak a kam zaplatit

Všichni, kterých se tato povinnost týká, dostanou složenku. Tou pak lze daň zaplatit na kterékoli poště. Nebo daň můžete uhradit i bezhotovostně převodem z účtu.

Pokud budete platit bezhotovostně, použijete k vyplnění příkazu údaje uvedené na složence, liší se pouze konstantní symbol, který je pro placení složenkou 1149, pro platbu převodem 1148. Pozor, loni se měnila čísla účtů finančních úřadů. Zkontrolovat to své si můžete v následující tabulce. 

Čísla bankovních účtů pro placení daně z nemovitostí
Finanční úřad pro hlavní město Prahu 7755-77628031/0710
Finanční úřad pro Středočeský kraj 7755-77628111/0710
Finanční úřad pro Jihočeský kraj 7755-77627231/0710
Finanční úřad pro Plzeňský kraj 7755-77627311/0710
Finanční úřad pro Karlovarský kraj 7755-77629341/0710
Finanční úřad pro Ústecký kraj 7755-77621411/0710
Finanční úřad pro Liberecký kraj 7755-77628461/0710
Finanční úřad pro Královéhradecký kraj 7755-77626511/0710
Finanční úřad pro Pardubický kraj 7755-77622561/0710
Finanční úřad pro Kraj Vysočina 7755-67626681/0710
Finanční úřad pro Jihomoravský kraj 7755-77628621/0710
Finanční úřad pro Olomoucký kraj 7755-47623811/0710
Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj 7755-77621761/0710
Finanční úřad pro Zlínský kraj 7755-47620661/0710

Komu nevyhovuje ani jedna z možností, může daň zaplatit hotově v pokladnách územních pracovišť finančních úřadů.

Více nemovitostí jedna částka, nebo obálka

Na oddělitelné části složenky (alonži), tedy ne na složence samotné, najdete celkovou výši daně z nemovitých věcí na rok 2014, splatnou příslušnému finančnímu úřadu, a také výši případného přeplatku nebo nedoplatku na dani z nemovitých věcí.

Na oddělitelné části složenky najdete také název a adresu spravujícího územního pracoviště finančního úřadu, kde máte uložený svůj daňový spis k dani z nemovitých věcí.

Máte-li více nemovitostí na území příslušného kraje, sloučí vám daň za všechny do jedné částky. Kdo má nemovitosti ve více krajích (v obvodech místní působnosti dvou, nebo více finančních úřadů), dostane jednu obálku, ve které budou vloženy jednotlivé složenky pro placení daně za všechny příslušné finanční úřady.

Na složenku (nebo do příkazu k úhradě) pak sami vyplníte celkovou hrazenou částku, která může zahrnovat nejen celkovou výši daně nebo její první splátky, ale také případný daňový nedoplatek.

Částka se může změnit

Může se stát, že na složence najdete jinou částku, než jakou jste vypočítali v daňovém přiznání, nebo platili loni, třeba proto, že došlo k nějaké změně. Zkontrolovat ji můžete na územním pracovišti příslušného finančního úřadu. Ten novou výši daně oznámí nejčastěji takzvaným hromadným předpisným seznamem, který je k nahlédnutí na všech územních pracovištích příslušného finančního úřadu v pracovních dnech od 30. dubna do 2. června 2014 včetně.

"Finanční úřad vydává hromadný předpisný seznam na daň z nemovitých věcí za celý obvod své územní působnosti, to znamená za příslušný kraj nebo za hlavní město Prahu, a tuto skutečnost oznámí veřejnou vyhláškou na úředních deskách všech svých územních pracovišť," říká mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Homolová a dodává, že vyhlášky finančních úřadů o zpřístupnění hromadného předpisného seznamu budou zveřejněny také na úředních deskách obcí v příslušném kraji.

Soused už dostal a já ne. I to je možné

Loni jste se nás ptali, jak je možné, že váš soused z domu už složenku dostal a vy stále nic. Odpověď je jednoduchá. Finanční správa má totiž svůj klíč, podle kterého složenky rozesílá a používat ho bude i letos.

Důvody jsou jasné. Aby se lidé nehromadili ve frontách na poštách a u pokladen finančních úřadů, rozesílají složenky v pořadí nezávislém na místní působnosti finančních úřadů. Při posílání složenek k placení daně z nemovitých věcí dostanou přednost nejstarší poplatníci. Pak přijdou na řadu lidé (bez ohledu na věk), kteří budou mít více než jednu složenku v obálce (vlastní nemovitosti ve více krajích). V jednom domě tak lidé mohou obdržet složenku i s rozdílem čtrnácti dnů. Nicméně poslední složenky by měly přijít do schránek nejpozději do 25. května.

Co se stane, když nestihnete zaplatit včas

Nezaplatíte-li daň včas, čeká na vás sankce v podobě úroku z prodlení. Ten se počítá za každý pracovní den počínaje pátým pracovním dnem prodlení (pátý pracovní den po splatnosti daně je pondělí 9. června 2014). Z toho vyplývá, že pokud stihnete peníze poslat tak, aby je měl finanční úřad 9. června na účtu, sankce se vás nedotkne. 

Úrok z prodlení se obecně řídí podle zákona č. 280/2009 Sb., informace najdete  v § 252 a následujících paragrafech daňového řádu. Výše úroku odpovídá ročně výši repo sazby stanovené Českou národní bankou (nyní 0,05 procenta), zvýšené o 14 procentních bodů platné pro první den příslušného kalendářního pololetí.
Dále platí, že úrok z prodlení se nepředepíše, a tudíž pokutu nemusíte platit, pokud nepřesáhne v úhrnu u jednoho druhu daně u jednoho správce daně za jedno zdaňovací období nebo za jeden kalendářní rok u jednorázových daní částku 200 korun.
Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Novinky 2018: V čem si polepší a v čem pohorší Češi s vysokými příjmy

Ilustrační snímek

Někteří Češi mají královské příjmy. Z vysokých příjmů nad limit ovšem platí solidární daň. A není to jediný výdaj,...

Podnikáte při zaměstnání? Daně si musíte vyřešit sami

Ilustrační snímek

I když je pro vás podnikání jen přivýdělkem, nic to nemění na tom, že s daňovým přiznáním vám zaměstnavatel nepomůže....

Daňové novinky 2018: více benefitů, zvýhodnění na děti a nejisté EET

Ilustrační snímek

Politici stále slibují jednodušší daňový systém, ale každoročně přicházejí jen s kosmetickými úpravami, které dělají...

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Kurzy.cz Názory na přesčasy se odjakživa různí. Část lidí je ochotná makat navíc, ale jen pokud jim firma přesčasy zaplatí. A ji...

Najdete na iDNES.cz