Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prodávající nezaplatil daň z převodu nemovitosti. Co dělat?

aktualizováno 
Po dvou letech od koupě domu vyzval paní Lucii finanční úřad, aby uhradila daň z převodu nemovitosti z titulu ručitelství za prodávajícího. "Musím zaplatit?" obrátila se na redakci čtenářka.
Když kupujete nemovitost, pojistěte si, aby z vašich složených peněz jako první odešla daň z převodu finančnímu úřadu. Ilustrační snímek.

Když kupujete nemovitost, pojistěte si, aby z vašich složených peněz jako první odešla daň z převodu finančnímu úřadu. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Když prodáváte nemovitost, je vaší povinností zaplatit daň z převodu nemovitosti. To praví zákon o dani z převodu nemovitosti, který platí téměř dvacet let. A zákon také říká, že ručitelem je pro finanční úřad kupující. Čili jeho povinností je daň zaplatit v případě, že to prodávající neudělal.

"Přestože měl od nás finanční úřad odhad i kontaktní adresu na prodávajícího, nepodařilo se mu daň vymoci. Přitom nás původně ujišťovali, že se nemáme obávat, že mohou nařídit srážky ze mzdy či důchodu. Jenže neuspěli, a tak je placení na nás," posteskla si čtenářka Lucie s tím, že je na takovou situaci tenkrát jejich finanční poradkyně neupozornila. Může se paní Lucie nějak bránit?

Finančnímu úřadu zaplatit daň bude muset. Nicméně, protože prodávající nesplnil svou zákonnou povinnost, může na něm Lucie daň vymáhat. Na to má právo.

"Jen bych byl trochu skeptický k tomu, jestli to bude prakticky možné, když se to ani bernímu úřadu nepodařilo," podotýká advokát Tomáš Pelikán a radí, že by bylo dobré nejprve zjistit, zda ten člověk má nějaké peníze či majetek, ze kterého by mohl svůj dluh zaplatit. Jestli si paní Lucie není jistá, že nějaký majetek má nebo ty peníze za prodej už někde neprošustroval, nemá žaloba cenu.

"Musela by totiž uhradit soudní poplatky a vynaložit další náklady na vymáhání. A kdyby se prokázalo, že on nic nemá, bude mít sice papír s kulatým razítkem, že má na peníze nárok, ale fakticky je už nikdy nedostane. A bude chudší ještě navíc o soudní výlohy," upozorňuje Tomáš Pelikán.

"Pokud má paní Lucie doklad o tom, že ji poradkyně ubezpečovala, že jí nic nehrozí, může částku vymáhat na ní, protože jí poradila špatně," říká Tomáš Pelikán.

Bohužel písemně to Lucie nemá, vůbec ji nenapadlo, že by "rady" měla chtít s podpisem. Takže se takto bránit nemůže, maximálně se může poučit pro příště.

Když kupujete dům nebo byt, zajistěte si, aby kupní cena nebyla placena přímo prodávajícímu, ale skládána do úschovy u notáře, advokáta, banky, eventuálně alespoň u realitní kanceláře (i když poslední jmenovaná možnost je nejméně bezpečná). Správce úschovy pak odešle část ceny odpovídající dani přímo na účet finančního úřadu a zbytek dostane prodávající poté, co se stanete vlastníkem nemovitosti.

"Je to jednoduché, stačí to uvést ve smlouvě a běžně se to dnes dělá. Cokoli jiného, zejména přímá platba prodávajícímu, je hazard s penězi," upozorňuje Tomáš Pelikán. "Teď už vím, že jsme platbu daně měli smluvně ošetřit, ale abych pravdu řekla, nevěřila jsem, že existují lidé, kteří nezaplatí finančnímu úřadu, když ty peníze mají," dodává Lucie.

Co se chystá nového

Pokud nyní čerstvě schválený daňový balíček projde Senátem a podepíše ho prezident, zvýší se daň z převodu nemovitosti ze tří na čtyři procenta. Vypočítává se vždy z vyšší ceny, buď prodejní, nebo odhadní. U domu za tři miliony je rozdíl 30 tisíc korun. Místo nynějších 90 tisíc, zaplatí prodávající finančnímu úřadu 120 tisíc korun.

Další změna je plánována na rok 2014, zatím je však jen ve fázi úvah. Uvažuje se, že by místo prodávajícího měl mít povinnost zaplatit daň kupující. Navíc by u některých nemovitostí nebylo nutné pořizovat znalecký posudek. Ten by se vypracovával pouze v případě, kdy by měl finanční úřad pochybnosti, že částka se od obvyklé ceny liší více než o třetinu.Nejčtenější

Když postavila dílnu, nechtěl tam ani pes. Dnes má tisíce zákazníků

„Venkovský styl je vlastně takové moje vidění světa. Žiji tak, proto to ze mě...

Vyučila se pánskou krejčovou a vydělávala si tím, že šila trička z kvalitního českého materiálu. Pak začalo v Česku...

Z malé dílny vybudoval obuvnické impérium. Pak nastaly spory o majetek

Zakladatelem zlínské továrny byl Tomáš Baťa (vpravo), který na trh prorazil s...

Nastoupíte do unikátní pracovny, která funguje jako výtah, a za okamžik se ocitnete na vyhlídkové terase...Otestujte se: jedna mince platila 35 let, ale sběratelé milují jinou

Mince

Mince jsou jednou z nejstarších forem peněz a jsou dodnes nepostradatelnou součástí měnového systému. I přesto, že už...

KVÍZ: Máte přehled, co vás čeká, kdybyste stavěli dům?

Ilustrační snímek

Vyznat se ve všech potřebných krocích kolem stavby rodinného domu není vůbec snadné. Víte, kdy je potřeba zajít na...

Jaké odškodnění žádat, když po příletu nedorazí kufr, nebo je na odpis

Ilustrační snímek

Letět na dovolenou či služební cestu letadlem je rychlé a pohodlné. Můžete mít však smůlu a vaše zavazadla, která jste...

Další z rubriky

Nevydělávali jste si celý rok? Vyplatí se vám podat přiznání

Ilustrační snímek

Pro ty, kdo nevydělávají celý rok, má podání daňového přiznání jedno kouzlo. Pokud za ně zaměstnavatel odvedl daň, a je...

Termín pro daňové přiznání k nemovité věci se blíží

Ilustrační snímek

Pokud jste si v minulém roce pořídili dům, byt, chatku či jinou nemovitost, nezapomeňte vyplnit a odevzdat finančnímu...

Přehledně: slevy, odpočty a zvýhodnění, které vám sníží daň z příjmů

Ilustrační snímek

Daň z příjmů má na rozdíl od povinného zdravotního a sociálního pojištění jednu velkou výhodu: při jejím výpočtu se...

Víkendář: Obama to nakonec nevydržel a promluvil

Víkendář: Obama to nakonec nevydržel a promluvil

Kurzy.cz „Méně než 24 hodin po neuvěřitelné tiskové konferenci amerického prezidenta Donalda Trumpa a ruského prezidenta Vladimi...

Najdete na iDNES.cz