Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Novinky v daních, jež poprvé využijete nyní v přiznání za rok 2014

  17:00aktualizováno  17:00
Největší změny v daňovém přiznání, které se vyplňuje právě teď: získáte slevu za platbu ve školce a přivydělat si můžete až 30 tisíc korun, aniž platíte daň z příjmů. Musí však jít o ojedinělý přivýdělek v rámci tzv. ostatních příjmů.

Nejčastější chyba, na kterou upozorňují pracovníci finančních úřadů, je chybějící podpis. Prkotina? Ano, ale kvůli ní budete muset na úřad znovu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1.Vrácení peněz ze srážkové daně

 • Komu zaměstnavatel strhl z vydělaných peněz daň srážkou, ten už se jí nikdy nedomohl. Bylo to třeba v případě, že si člověk vydělal dohodou o provedení práce do 10 tisíc korun za měsíc a nepodepsal u zaměstnavatele Prohlášení poplatníka (růžový formulář, jak má zaměstnavatel zařídit zúčtování daně) třeba proto, že už ho měl podepsané u svého hlavního zaměstnavatele.
 • Za rok 2014 lze takovou srážku (pozor, i příjem, ze kterého byla učiněna!) regulérně zahrnout do daňového přiznání. Pokud jsou vaše slevy na dani či odečitatelné položky dost vysoké, může se pak stát, že sraženou daň získáte zpět. Výhodné to může být zejména pro studenty či penzisty, kteří nemají velké příjmy a obvykle nevyužijí daňové slevy v plné výši.
 • Možnost mít sraženou daň jako zaplacenou zálohu se týká jen příjmů z dohod a také honorářů (u těch lze počítat i s výdaji, ale na druhou stranu se zdravotním pojištěním).

2.Školkovné

 • Novinka pro rodiče malých dětí, které chodí do mateřské školy či obdobného zařízení podle školského zákona. Školkovné lze uplatnit, jestliže je dítě umístěno v mateřské škole státní i soukromé, v jeslích státních i soukromých, v dětské skupině, v lesní školce, miniškolce, v dětském centru, které poskytuje celodenní péči. Nelze ho uplatnit, jestliže dítě hlídá chůva, hlídací koutek v obchodním centru, nebo je v kroužku pro předškoláky (byť by jeho provozovatelem byla mateřská škola).
 • Sleva může být za rok 2014 až 8 500 korun, nejvýše však tolik, kolik jste za školkovné zaplatili. Potvrzená částka je za umístění v dětském zařízení, ne například za stravné, pleny a podobně.
 • Podmínkou je, že vyživované dítě žije s rodičem, který uplatňuje slevu, v jedné domácnosti. Slevy smí využít jen jeden z rodičů. Prarodiče na ni mají nárok, jen když mají dítě v péči.

Jak žádat: 

 • V zaměstnání podepíšete Přílohu k Prohlášení poplatníka daně... S vyplněním by neměl být problém, uvádíte údaje své (poplatník), dítěte (na které chcete slevu), a plátce (firma, pro niž pracujete). Podepíšete se. Na této příloze není třeba mít žádné razítko ze školky.
 • Ve školce si řeknete o potvrzení o zaplaceném školkovném. Formulář buď vytvořila sama školka, nebo si ho můžete stáhnout z internetu, jmenuje se Potvrzení zařízení péče o děti předškolního věku o výši vynaložených výdajů... Zařízení je školka, poplatník je rodič uplatňující slevu, dítě je jasné a výdaje jsou ty, které platíte za to, že dítě do školky chodí, tedy ne například zvláštní platby za kroužky a výlety. Vy dole podpisem stvrdíte, že dítě vyživujete a že o slevu nežádá druhý rodič. Toto potvrzení odevzdáte v mzdové účtárně. Hotovo, čekáte na peníze.
 • Pokud potvrzení do práce nestihnete odevzdat, podáte si daňové přiznání sami a požadavek zapíšete do řádku 69a. Potvrzení ze školky přidáte jako přílohu.

3.Solidární daň

 • Platila se už loni. Je to daň pro ty, kdo mají příjmy přes 103 768 korun měsíčně (částka se každý rok mění).
 • Za rok 2014 je to tak, že zaměstnavatel zúčtuje daň i těm, kdo ojediněle přesáhli hranici 103 768 korun měsíčního příjmu. Loni totiž bylo nepříjemné pro ty, kdo si třeba v jednom měsíci vydělali více než 103 536 korun, že museli sami podat daňové přiznání. To platilo i v případě, že byli zaměstnanci. Tento příjem pro ně byl výjimečný a člověk ve výsledku žádnou solidární daň nehradil. Mohlo jít třeba o mimořádnou odměnu.
 • Solidární daň musí nadále platit a sami si podávat daňové přiznání ti, jejichž celkový roční příjem přesáhne 1 245 216 korun.

4.Sleva pro důchodce

 • V předchozích letech důchodci, kteří si k penzi ještě vydělávali (pracovní poměr, podnikání, pronájem apod.), nemohli uplatnit takzvanou slevu na poplatníka. (Tedy oni nakonec mohli, ale museli požádat dodatečně, při vyplňování daňového přiznání za rok 2013 jim tato možnost byla odepřena.)
 • Za rok 2014 už slevu opět uplatnit mohou. Je to částka 24 840 korun, o kterou lze snížit již vypočtenou daň. V praxi to znamená, že pokud si k penzi vyděláte navíc 165 600 korun (superhrubá mzda), vypočtete si daň 24 840 korun, uplatníte si slevu ve stejné výši a ve výsledku nebudete platit daň z příjmů žádnou.

5.Zisk z prodeje cenných papírů

 • Dosud platilo, že když jste prodali cenné papíry dříve než šest měsíců od jejich nákupu, museli jste zdanit případný zisk. Říká se tomu časový test. Ten se od roku 2014 stanovuje na tři roky. Týká se to však jen cenných papírů zakoupených v roce 2014 a později.
 • Podle zákona je příjem od daně osvobozen, pokud celkově nepřesáhne 100 tisíc korun za rok. Pozor však, i tady platí, že příjem není zisk. Nejde o to, kolik skutečně vyděláte, ale o to, za kolik jste cenné papíry prodali.

6.Příležitostní příjmy až 30 tisíc korun

 • Když si vyděláváte jako zaměstnanec, ale i jako podnikatel, jste důchodce či student, může se stát, že máte navíc nějaký příjem, který se jednoznačně nedá zařadit. V daňovém přiznání se uvádí v příloze 2 jako takzvaný ostatní příjem. Je-li navíc příležitostný, může dosáhnout až 30 tisíc korun za rok, aniž by vám vznikla povinnost tyto peníze danit. Tato hranice platí poprvé za rok 2014, do té doby to bylo o deset tisíc korun méně.
 • Pozor: Jde skutečně o příjmy, nikoli o zisk. Tedy když jste za prodaná štěňata dostali 50 tisíc korun a náklady byly 25 tisíc, danit budete (příjem je vyšší než 30 tisíc). Pokud byste za prodej zeleniny utržili 29 900, danit nebude třeba. Může jít o příležitostné činnosti (například vytvoření grafického návrhu), příležitostný nájem movitých věcí (půjčíte sousedovi motorku za úplatu), zemědělskou výrobu (pokud nejste zemědělec-podnikatel, prodej přebytků ze zahrádky).Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Další z rubriky

Daňové přiznání za rok 2016: stáhněte si interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Zpravidla každý, kdo měl loni nějaké příjmy, musí do konce března přiznat daně. Každoročně se to týká zhruba dvou...

Kdy, kam a kolik? Vše, co musíte vědět o sociálním pojištění

Ilustrační snímek

Pojištění platíte, abyste dostali penzi, případně nemocenskou. I když jste podnikali jen část roku, musíte podat...

Zaplaťte daň z nemovitosti. Stát posílá výzvy nově i po e-mailu

Ilustrační snímek

Termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí se blíží. Nejpozději do 19. května 2017 by vám měla do schránky dorazit...

Další nabídka

Kurzy.cz

Jak velké (ne)jsou otazníky nad ČNB / BIG EXPERT - české akcie, úrokové sazby: t...
Jak velké (ne)jsou otazníky nad ČNB / BIG EXPERT - české akcie, úrokové sazby: t...

Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.