Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna: Daňové přiznání musí podat i ti, kteří si přivydělávají

aktualizováno 
Termín podání daňového přiznání se nepříjemně blíží a v redakci se hromadí dotazy čtenářů. Na to, jak se popasovat s daněmi a také povinným pojištěním, odpovídá daňová poradkyně.
Podpora v nezaměstnanosti se do přiznání neuvádí. Ilustrační snímek

Podpora v nezaměstnanosti se do přiznání neuvádí. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Mám důchod 8 500 korun a příjmy z pronájmu 90 000 korun za rok. Musím platit sociální a zdravotní pojištění?
Vzhledem k tomu, že pronájem nemovitostí se nepovažuje za výkon samostatně výdělečné činnosti, nemusíte hradit pojistné na sociální zabezpečení, ani pojistné na veřejné zdravotní pojištění.

Jsem důchodce, koupila jsem si byt, který pronajímám. Chci uplatnit odpisy, kam je mám vyplnit?
Výši odpisů z nemovitosti, ze které má fyzická osoba příjmy z pronájmu, se vyplní do Přílohy 2 k přiznání k dani z příjmů fyzických osob výpočet dílčích základů daně z příjmů (§ 9 a § 10 zákona), vzor č. 7, a to na řádek 202, jako součást výdajů.

Interaktivní daňový formulář najdete zde

Daň z příjmů fyzických osob v Excelu včetně formulářů pro OSVČ

Jsem důchodce a vykonávám funkci předsedy bytového družstva, za výkon funkce pobírám odměnu ve výši 600 korun měsíčně. Jaké musím podat daňové přiznani a je nutné platit daň za funkční požitek?
Daňové přiznání je povinen podat každý, kdo má roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob vyšší než 15 tisíc korun. Osvobozené příjmy jako například starobní důchod, se do tohoto limitu nezapočítávají. Vzhledem ke skutečnosti, že vaše příjmy tento limit nepřekračují, povinnost podat daňové přiznání nemáte. Bytové družstvo má povinnost srážet z vyplácené odměny za výkon funkce předsedy bytového družstva každý měsíc zálohu na daň ve výši 15 procent. Pokud podepíšete prohlášení k dani, provede bytové družstvo do konce února (či do 20. března, pokud podává elektronicky) roční zúčtování. V případě, že toto prohlášení nepodepíšete, je sražením záloh vaše veškerá daňová povinnost splněna. Rozdíl v obou případech je v tom, že pokud nebude prohlášení k dani podepsáno, není bytové družstvo oprávněno uplatnit měsíční slevy na dani ani měsíční daňová zvýhodnění.

Jsem starobní důchodce a v průběhu roku 2011 jsem si přivydělal 43 200 korun. Musím platit zálohy na zdravotní pojištění na rok 2012? 
Z dotazu není zřejmé o jaký druh přivýdělku se jedná. Pokud jste měl příjmy z podnikání, jako osoba samostatně výdělečně činná, budete platit měsíční zálohy na veřejné zdravotní pojištění v návaznosti na výši příjmů dosažených v předcházejícím kalendářním roce. Minimální vyměřovací základ pro poživatele starobního důchodu neplatí. Pokud jste měl pouze příjmy z příležitostných činností (§ 8 až § 10 zákona o daních z příjmů), například jste prodal vlastní výpěstky ze zahrady, pojistné na veřejné zdravotní pojištění nejste povinen platit.

Co se započítává do kritického limitu pro zdanění důchodů? Hrubá nebo superhrubá mzda?
Starobní penze není osvobozená, pokud součet dalších příjmů (vedle starobního důchodu) podle § 6 (příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky) a dílčích základů daně podle § 7 (příjmy z podnikání) a § 9 (příjmy z pronájmů) přesáhne u poplatníka ve zdaňovacím období částku 840 tisíc korun. Příjmem podle § 6 je hrubá mzda, která se pro účely výpočtu daně transformuje do takzvaného dílčího základu daně tím, že je zvýšena o pojistné (superhrubá mzda). Do limitu se tedy počítá hrubá mzda.

V loňském roce jsem začal pobírat důchod. Zároveň jsem zaměstnán a můj průměrný hrubý příjem je vyšší než 70 tisíc korun měsíčně. Vím, že musím důchod zdanit, ale kam mám v daňovém přiznání příjmy z důchodu napsat?
Příjmy z důchodu uvedete do formuláře přiznání k dani z příjmů fyzických osob na řádek 40 (jako ostatní příjem podle § 10 zákona o daních z příjmů) a na řádek 209 Přílohy číslo 2 k tomuto formuláři.

V loňském roce jsem byla zaměstnaná do konce měsíce září a od října jsem byla vedena na úřadu práce a pobírala podporu v nezaměstnanosti. Daňové přiznání se snažím vyplnit si sama, ale nevím do jaké kolonky mám zapsat příjmy z úřadu práce?
Podpora v nezaměstnanosti je od daně z příjmů osvobozena a jako taková se v přiznání k dani z příjmů fyzických osob neuvádí.

Koupil jsem od souseda vrtačku a brusku, celkem za 21 tisíc korun. Soused nepodniká, já jsem tyto předměty vložil do podnikání. Musí soused příjem za prodej věcí zdanit?
Příjmy z prodeje movitých věcí jsou od zdanění daní z příjmů fyzických osob osvobozeny, bez ohledu na to, jakým způsobem je kupující využije. Pokud by však prodávající měl tyto movité věci vložené do obchodního majetku, po dobu do pěti let od jejich vyřazení nelze osvobození využít.

Zahrnuje se do příjmů výživné na nerozvedenou manželku určené soudem? Může si plátce výživného na nerozvedenou manželku dát toto výživné do výdajů?
Od daně z příjmů fyzických osob je osvobozené výživné, pokud je poskytované podle zákona o rodině. Výživné poskytované nad soudem stanovenou výši, nad rámec příslušných ustanovení zákona o rodině, je zdanitelným příjmem vyživovaného manžela podle § 10 zákona o daních z příjmů (ostatní příjmy). Manžel, který poskytuje výživné nemůže uplatnit tento výdaj jako položku snižující základ daně, neboť neprokáže přímou a nutnou souvislost s dosahováním, zajištěním a udržením zdanitelných příjmů.

Mohu žádat slevu na dani na sebe, případně na děti za období, kdy jsem byla nezaměstnaná? Pokud ano, mám sama podat daňové přiznání za celý rok 2011 nebo o to požádat svého nynějšího zaměstnavatele?
Sleva na dani na poplatníka a na dítě se uplatňuje za zdaňovací období, nekrátí se za měsíce, po které jste byla nezaměstnaná. Zaměstnavatel může uplatnit tyto slevy na dani v ročním zúčtování, a to za podmínky, že u něj podepíšete prohlášení k dani a zároveň máte pouze příjmy ze zaměstnání od jednoho či postupně více zaměstnavatelů. Podpora v nezaměstnanosti není považována za překážku pro provedení ročního zúčtování.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Daně: letos je třeba dobře počítat, změnila se pravidla

Ilustrační snímek

Častá otázka podnikatelů je, jestli se mají nervovat s evidencí výdajů a řešit, které jsou přípustné a které už jsou za...

Daňové novinky 2018: více benefitů, zvýhodnění na děti a nejisté EET

Ilustrační snímek

Politici stále slibují jednodušší daňový systém, ale každoročně přicházejí jen s kosmetickými úpravami, které dělají...

Nevydělávali jste si celý rok? Vyplatí se vám podat přiznání

Ilustrační snímek

Pro ty, kdo nevydělávají celý rok, má podání daňového přiznání jedno kouzlo. Pokud za ně zaměstnavatel odvedl daň, a je...

Kryptoměny v propadu vymazaly 60 mld. USD za jeden den. Google zakáže reklamu po...

Kryptoměny v propadu vymazaly 60 mld. USD za jeden den. Google zakáže reklamu po...

Kurzy.cz Kryptoměny v čele s bitcoinem v posledních dvou dnech výrazně ztrácejí a to v reakci na oznámení Googlu, že zakáže vysí...

Najdete na iDNES.cz