Daně a zaměstnané osoby

Po vstupu do Evropské unie (EU) se u fyzických osob způsob přiznávání osobních příjmů nezmění. Ptáte se proč?

Zaměstnané osoby obecně nebudou nadále povinny podávat samostatně daňové přiznání a nebudou odpovědné za výpočet své daňové povinnosti. Tuto povinnost bude mít i nadále zaměstnavatel, který z příjmů zaměstnance odvede měsíční zálohy na daň, a pokud ho zaměstnanec požádá, bude povinen na konci zdaňovacího období mu provést konečné zúčtování daňové povinnosti.

Podnikatelé budou i nadále podávat daňové přiznání samostatně (či prostřednictvím svého daňového poradce) a ponesou odpovědnost za správnost své vykázané daňové povinnosti. Rovněž princip výpočtu daně zůstane i po vstupu do Evropské unie obdobný jako v současnosti. Poplatník bude mít nadále možnost při výpočtu své daňové povinnosti využít řady od daňového základu odčitatelných položek a osvobození určitých zákonem stanovených příjmů. Osoby pobírající příjmy ze zahraničí budou mít i nadále možnost využít řady smluv o zamezení dvojího zdanění, které Česká republika uzavřela.

V tomto smyslu se při výpočtu daňové povinnosti v České republice uplatní nejčastěji metoda vynětí zahraničních příjmů či zápočtu daně zaplacené v zahraničí. V rámci vstupu do Evropské unie dojde k určitým úpravám v oblasti sbližování úpravy správy daní. V tomto smyslu byla přijata rozhodnutí Rady o opatření Společenství k potírání daňového úniku a obcházení daňových předpisů a například směrnice o vzájemné pomoci při vybírání přímých daní a daní z přidané hodnoty. Předpokládá se uzavření mezinárodní úmluvy členských států o spolupráci finančních a daňových správ, která by zahrnovala i výměnu informací a vymáhání daňových dluhů.