Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daně: Jak si poradit s formuláři

aktualizováno 
Máte pocit, že letošní daňové přiznání nezvládnete? Možná najdete řešení v odpovědích na dotazy čtenářů, kteří se s prosbou o pomoc obrátili na přílohu Peníze nebo se zúčastnili internetového chatu MF DNES. Čtenářům radili daňoví poradci Pavel Beran a František Brabec.

Dokumenty, smlouva | foto: Profimedia.cz

1. Vyplatí se společné zdanění manželů při průměrném čistém příjmu jednoho z manželů 11 000 korun a druhého 18 000 korun?

I v tomto případě bude společné zdanění manželů výhodné, přeplatek na dani nebude ale veliký.

2. V roce 2005 jsem pobírala rodičovskýpříspěvek a přivydělávala si cca 1500 korun měsíčně. Může si na mě manžel při společném zdanění manželů odečíst 27 100 korun a musím já vůbec tuto částku přiznávat?

U příjmu 1500 korun za měsíc – pokud jde o příjem ze závislé činnosti, předpokládám, že již byl zdaněn srážkovou daní ve výši 15 procent a do přiznání se již neuvede, v opačném případě bude nutné tento příjem v daňovém přiznání uvést. Odčitatelnou položku 27 100 korun dle mého názoru nebude možné uplatnit, protože příjem manželky překročí 38 040 korun.

3. V roce 2005 jsem měla nemocenskou a následně mateřskou. Můžeme požádat o společné zdanění manželů, když manžel měl v průměru 15 000 korun hrubého? Nebo se to vyplatí jen s rodičovským příspěvkem?

Nemocenská se nepovažuje za zdanitelný příjem daně z příjmů fyzických osob. Společné zdanění manželů se vyplatí v každém případě, kdy existuje větší rozdíl ročních příjmů obou manželů a základ daně u obou manželů nepřevyšuje zhruba 350 000 korun ročně.

4. Stačí splnit podmínku, že jsme manželé od listopadu 2005, pečujeme přitom o dítě, žijeme ve společné domácnosti, nebo příjem musíme poměrově krátit?

Společné zdanění manželů lze aplikovat na příjmy za celý rok a krátit se nebudou.

5. Může manželka na mateřské dovolené uplatňovat při společném zdanění odečitatelné položky na životní pojistku a podobně?

Ano, může.

6. Na formuláři pro společné zdanění manželů jsem nenašla kolonku pro odečet za dárcovství krve, lze toto vůbec uplatnit a jakým způsobem?

Dar krve se uvede na řádek 514 přílohy číslo 5 daňového přiznání.

7. Budeme podávat s manželem společné zdanění. Musíme jít s vyplněnými tiskopisy na finanční úřad v jeden den?

Nemusíte, ale je potřeba, abyste odevzdali daňové přiznání ve stejném termínu, tedy buď do 31. března, nebo
s daňovým poradcem do 30. června.

Úroky, životní pojištění

8. Mám příjem pouze od jednoho zaměstnavatele a daňové přiznání vyplňuji sám jen proto, abych si mohl odpočítat úroky z hypotečního úvěru. Musím vyplňovat některé z příloh, nebo stačí pouze oddíly 1–6?

Stačí vyplnit pouze základní oddíly daňového přiznání.

9. Musím předložit své mzdové účtárně doklad o vlastnictví nemovitosti, na kterou mám sjednán úvěr ze stavebního spoření?

Pokud požadujete po zaměstnavateli snížení daňového základu o úroky z úvěru ze stavebního spoření, musíte mu předložit veškeré zákonem stanovené dokumenty, případně podepsat požadovaná prohlášení podle zákona o daních z příjmů.

10. Přítelkyně má hypotéku a je na mateřské. Lze uplatnit odečet zaplacených úroků za splátky hypotéky a životní pojistky?

Tyto položky může uplatnit jen přítelkyně, úroky z hypotéky byste mohl uplatnit i vy, pokud budete veden jako spoludlužník.

Akcie

11. Pokud nakoupím akcie jako soukromá osoba a pak je prodám do šesti měsíců, mohu si odečíst jako náklad veškeré poplatky, které jsem na jejich prodej a nákup vynaložil?

V případě daňových nákladů u prodeje akcií lze kromě nabývací ceny akcií uplatnit pouze náklady souvisící s uskutečněním prodeje a platby za obchodování na trhu s cennými papíry při pořízení akcií.

12. Při obchodování s akciemi lze při prodeji dát do nákladů cenu všech nakoupených akcií, nebo jen těch, které jsem prodal?

Lze uplatnit pouze pořizovací cenu prodávaných akcií.

13. Inkasoval jsem jako malý akcionář peníze za prodej akcií z kuponové privatizace. Musím tyto příjmy zdaňovat?

Pokud jste byl jejich vlastníkem déle než půl roku, což předpokládám, o daně se starat nemusíte.

Různé

14. Dálkově studuji soukromou vysokou školu při zaměstnání. Mohu si ji při březnovém zúčtování odečíst z daní?

Podle výkladu ministerstva financí nelze výdaje na zvýšení stupně vzdělání uplatnit jako daňově uznatelné výdaje.

15. Působím na Slovensku v malé firmě v pozici jednatele, mé příjmy jsou tam zdaněné sazbou 19 procent. Musím je v České republice zahrnout do ročního daňového přiznání a dodanit?

Pokud jste daňovým rezidentem České republiky, budete muset tyto příjmy zahrnout do daňového přiznání v Česku. Daň zaplacenou na Slovensku si budete moci započíst na českou daňovou povinnost dle Smlouvy o zamezení dvojího zdanění.

16. V druhé polovině roku 2005 jsem se přestěhoval do zahraničí, kde budu několik let. Předpokládám, že od té doby jsem v České republice daňovým nerezidentem. Je možné od mého daňového základu pro rok 2005 odečíst úroky z hypotéky za celý rok, nebo jen za část roku, kdy jsem v ČR bydlel? Mohu uplatnit odpočet celoroční základní nezdanitelné částky?

Pokud jste pobýval v České republice více než183 dní, budete pro rok 2005 považován za daňového rezidenta České republiky a své celosvětové příjmy budete zdaňovat v Česku. Úroky z hypotečního úvěru si dle mého názoru můžete uplatnit za celý rok, pokud vám je byt k dispozici po celý rok k vašemu bydlení, přechodný pobyt jinde by neměl mít vliv. Jako daňový rezident České republiky si můžete uplatnit základní odčitatelnou položku na poplatníka v plné výši.

17. V prosinci 2005 jsem prodala pozemky, které jsem zdědila v roce 2004 po své matce, která zemřela v roce 2001. Ta získala část v restituci a část zdědila po své matce v roce 1993. Musím tento zisk přiznat ke zdanění příjmů?

Příjem bude osvobozen a neuvádí se v daňovém přiznání – při nabytí nemovitosti děděním se do doby pro osvobození počítá i doba, po kterou byly pozemky vlastněny zůstavitelem – celkově doba musí přesáhnout 5 let.

18. Započítávají se do příjmů manželky pro účely zjištění, zda je vyživovanou osobou, také úroky ze stavebního spoření a úroky z termínovaných vkladů?

Pokud ano, započítávají se úroky z termínovaných vkladů před, nebo až po zdanění? Tyto úroky se započítávají, a to před zdaněním.

Důchodci

19. Slyšel jsem, že se od určité hranice musí danit starobní důchod.

Pokud vyplacený důchod přesáhne v roce 2005 částku 162 000 Kč (průměrně 13 500 Kč), podléhá přesahující částka dani. Zdaňuje se jako ostatní příjem podle § 10 zákona o daních z příjmů.

20. Jak je to s daněním přivýdělku k důchodu? Drobnou podnikatelskou činností (opravář) si přijdu na cca 30 000 korun ročně. Mám z tohoto příjmu platit sociální a zdravotní pojištění?

Každá činnost se posuzuje především podle svého charakteru a jen výjimečně se přihlíží k tomu, kdo ji vykonává. Pokud vykonáváte podnikatelskou činnost na základě živnostenského oprávnění, máte jako důchodce tři zvýhodnění:
a) nemusíte odvádět minimální daň
b) pokud váš zisk z podnikání nepřesáhne v roce 2005 částku 42 922 korun, nemusíte platit sociální pojištění
c) zdravotní pojištění platíte pouze z dosaženého zisku, nevztahuje se na vás minimální pojištění

21. Jsem starobní důchodce a mám příjem vevýši 10 000 korun měsíčně za pronájem bytu. Musím ho danit a platit sociální a zdravotní pojištění?

Na příjmy z pronájmu nemovitostí se žádné osvobození od daně nevztahuje. Jako výdaje můžete uplatnit paušálně 30 procent příjmů, platit sociální a zdravotní pojištění nemusíte.

Jak ušetřit na daních? Kdy použít společné zdanění? Jak vyplnit formulář? Čtěte ZDE.

Autor:Nejčtenější

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

Co je dobré vědět o závěti. Kdo dědí a v čem se chybuje

Ilustrační snímek

Blíží se Dušičky, tedy Památka zesnulých. Právě v tento čas mívají notáři dost napilno, protože lidé mají větší zájem o...

Češi na důchod nemyslí. Spoří si, až když je pozdě, říká odbornice

Marie Zemanová

Říká se, že na smrt a na důchod se nikomu nechce moc myslet. A to podle ředitelky ČSOB Penzijní společnosti a...

Od narození do maturity stojí dítě až tři miliony. Jak to ustát?

Ilustrační snímek

Vychovat dítě je jeden z největších finančních závazků. Už samotné narození potomka výrazně ovlivní rodinný rozpočet po...

Další nabídka

Kurzy.cz

Co pošle bitcoin do stratosféry?
Co pošle bitcoin do stratosféry?

Kdo dnes neinvestuje do bitcoinu nebo jiné kryptoměny, jako kdyby nebyl. Ne každý chce investovat do něčeho, čemu neroz... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.